Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.09.2012, 11:42
О Нил: Меѓународната заедница да и каже „не“ на ГрцијаДојде време меѓународната заедница како целина да каже дека 20-годишното одложување на прифаќањето на името Република Македонија, само врз основа на приговори од една држава, повеќе не е прифатливо, вели Робин О Нил поранешен медијатор во спорот меѓу Македонија и Грција во интервју за програмата Порта на Македонската телевизија.

- Мојот совет до македонската Влада е уште еднаш да го покрене ова прашање пред Обединетите нации, со тврдењето дека изминатите 20 години покажаа оти внатрешната стабилност на Грција, во никој случај не била нарушена или загрозена со постоењето на Македонија под ��ејзиното правилно име и дека и стабилноста на регионот, и меѓународното право повикуваат на признавање на Република Македонија според нејзиното правилно име од страна на Обединетите нации и сите и нејзините членови, смета О Нил.

Грција, вели тој, би имала случај доколку во рамките на грчката провинција Македонија постои група која сака да се соедини со Македонија. Во таков случај, би можело да се каже дека името на државата е провокативно. Меѓутоа, сите ние знаеме дека тоа не е случајот во северна Грција и затоа не постои никаков проблем.

- Владата на Република Македонија има два важни интереси во нејзините надворешни односи. Првиот е да се добие формално меѓународно признавање на нејзиното правно име, Република Македонија. Вториот е да се приклучи кон НАТО, за кого веќе прави голем неформален придонес, и Европската унија. Патот за остварување на вториот интерес е веќе отворен преку одредбите од членот 10.1 од Времената спогодба. Тоа значи, аплицирање со привременото име ПЈРМ. Меѓутоа, во Привремената спогодба, јасно е наведено дека ова е само привремно име на државата: суштинската цел на Спогодбата е да се постигне меѓународно признание на суштинското име на Mакедонија. На тој начин, ништо не е изгубено со аплицирањето во НАТО со привременото име ПЈРМ, додека преговорите за решавање на спорот со името продолжуваат, истакнува поранешниот медијатор.

Одредбите од Спогодбата, која е потпишана на 13 септември пред 17 години, според О Нил, дале подобри можности од претходно искажаните ставови на Грција дека во името на земјава не смее ниту да се спомене зборот Македонија, нешто за што Грција не сакала да прави компромис во периодот кога тој бил медијатор.

Владата на Грција, додава, се согласи на некои практични подобрувања во односите со Македонија, се согласи дека преговорите околу името на државата треба да продолжат, а исто така се согласи и да не приговара на влезот на Македонија во меѓународните организации како што е НАТО и Европската унија доколку доколку тоа е направено со привременото име Поранешна Југословенска Република Македонија, ПЈРМ. Сепак, вели, тие одредби често пати не биле почитувани од страна на Грција.

- Многу е разочарувачки тоа што седумнаесет години подоцна Грција се уште одбива сериозно да преговара во врска со прашањето за името, кое според меѓународното право е прашање кое ја засега само Македонија, и тоа што не ја почитуваше одредбата од член 10.1 од Времената спогодба дека нема да приговара на аплицирањето на Македонија во НАТО, ЕУ или други регионални организации, доколку го користи привременото име, ПЈРМ, истакнува О Нил.

Тој смета дека мислењето на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, дека Грција е должна да ја почитува одредбата од член 10.1 од Времената спогодба во принцип била од корист.

- Пресудата на Меѓународниот суд значи дека Грција повеќе нема никакво право да приговара на аплицирањето на Македонија во НАТО или ЕУ под името ПЈРМ. Сe до таа пресуда, Грција константно приговараше со цел да изврши притисок врз Македонија во врска со прашањето за името. Според мене, Владата на Република Македонија сега слободно може да аплицира за членство во овие организации под името ПЈРМ, и да им се приклучи на другите членови, врз основа на тоа што Грција со својот потпис на Времената спогодба се ограничува од приговори, вели Робин О Нил.Статијата е прочитана 948 пати.

Испрати коментарЈованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Полицијата тврди дека разузнавачот не бил убиен
ЗНМ го поддржа Законот за декриминализација
Филе очекува позитивен извештај, а Груевски почеток на преговoри
Царината заплени 14,5 кг дрога на Табановце
Трамвајот ќе стаса во 2013 година
Невработени ќе добијат пари да отворат фирма
Крвава пресметка на пазар во Струмица
Над 17 илјади студенти седнаа во академските клупи
Македонското вино ќе се извезува на кинескиот пазар
Бугарија би можела да ги уценува Македонија и Србија
СДСМ - Власта се обидува да ја минимизира рецесијата
Академската година во Тетово почна со албанската химна
Прекршочни пријави за директорите на чаирските училишта
Почна изградбата на мостот над реката Серава
САД и Јапонија ќе се бранат со штит
Со воени аташеа ќе се јакне имиџот на Македонија
Прашкиот аеродром преименуван во „Вацлав Хавел“
Почина норвешката принцеза Рагнилд
Избрана новата барокна фасада за „Нама“ и „Метропол“
Пратениците расправаат за електронската здравствена картичка
Државата ќе го преземе долгот на МЖ „Транспорт“
Хилари Клинтон на 4 октомври во Косово
Почнува академската 2012/2013 година
Филе - Политичките партии ја дестабилизираат Македонија
Австриската Виена Иншуренс ја презеде Кјуби Македонија
Вук Јеремиќ го презема претседавањето со Генералното собрание на ОН
Апелација ја потврди пресудата за убиството на Чеврески
Седумнаесет тела пронајдени во Мексико
Филе во Скопје на третиот состанок од Пристапниот дијалог
Продолжува комисиската расправата за Законот за бранителите
Од џамија укадени 20.000 евра
СДСМ - Еврозоната и ЕУ не се во рецесија
Македонија спроведе многу реформи со високиот предпристапен дијалог
Груевски - Владата презема мерки за надминување на увезената рецесија
Доколку се загрозат институциите, ВМРО - ДПМНЕ е подготвена за избори
Се регулира заминувањето на македонските работници во странство
Град Скопје распиша конкурс за архитектура
Девет цивили загинаа во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Измамнички „заспале“ сопружници и ги ограбиле
Нуркачи го чистат дното на Охридското Езеро
Карл Билд спречен да ја посети Тимошенко
Апсења во Москва по „Маршот на милионите“
Арифи со позитивни очекувања пред средбата со Филе
Во прекин сообраќајот на патниот правец Ресен-Охрид
Четворица НАТО војници загинаа од „пријателски оган“ во Авганистан
Измамник од Германија ветувал вработувања во странство
Безбедноста на принцот Хари во Авганистан не е загрозена
Владата го усвои Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета
СДСМ - За рецесијата е виновна лошата економска политика на Владата
Осум фирми добија 2,7 милиони евра од кредитната линија на МБПР
Талат Џафери пред Комисијата ја читаше „Тишина“ од Ацо Шопов
Ставрески - Владата подготвена со многу мерки против рецесијата
Груевски - Законот за бранителите не е против некој етникум
Талибанците ја нападнаа базата на принцот Хари
Почнува изградбата на Институтот за белодробни заболувања
Разузнавач почина од истрел на работното место
Прва средба Иванов - Нишани во Охрид. Загина телохранител на албанскиот претседател
Запалена германската амбаса во Судан
„Оне“ одбележа 10 години во Македонија
Папата дојде во Либан со порака за мир
Гореше само во Националниот парк „Јасен“
Почина Драган Тумановски, судија во Врховниот суд
Ердоган - Изетбеговиќ ме замоли да се грижам за БиХ
Скопјани на 23. септември ќе појадуваат на Камениот мост
Гостиварец преживеа пад со возило во бездна
Попоски - Македонија е конструктивна кон соседите
Цистерни на „Млаз“ биле користени за шверцот, тврди Магаш
Инфлацијата ја креваат цените на храната и на нафтата
Македонија и официјално во рецесија!
Талат Џафери урива рекорди во молчење
Јапонија се откажува од нуклеарната енергија
Дожд, град и силен ветер денеска и за викендот
Нови судири пред американската амбасада во Каиро
„Скопје сити мол“ ќе ги отвори вратите на 4 октомври
Четворица уапсени за нападот во Бенгази
Кацин - Македонија мора да одговори на внатрешните дилеми
Препораката на СЗО нема да го намали бројот на пушачи
Грците ќе одат во пензија на 67 години
„Индепендент“ - САД имале информации за нападите врз дипломатските мисии
Четворица руски туристи загинаа во автобуска несреќа близу Солунod poranesen, 15.09.2012 14:24:16
Овие стручњациве се` поранешни, како и Макаедонија што е поранешна. Сегашниве ама ич нешто не не` сакаат. Има ли некој што не` сака па да се дружиме со него. За среќа Америка барем личи дека не` сака. Па ајде да се дружиме со неа. Нека не` направи 52ра држава на САД - ич немаме против. Колку едно помало американско гратче сме сите... сосе малцинствата.
JON, 15.09.2012 14:54:42
A zošto ne mu tekna toa da go reče pred deset godini? Dali respektot kon eden propast od država beše tolku golem i duri koga dolgo se znaeše deka dvoličnosta i prevarata bile , se i ke bidat nejzin zaštiten znak?
pile, 15.09.2012 15:18:21
Iskazjuvam javna blagodarnost na svetskiot diplomat i vizioner G-dinot O Nil za avtenticnoto tolkuvanje i znacenje na VS od 1995 godina, so koja pokraj drugoto megjunarodnata zaednica se potrudi da ovozmozji ekonomsko i politicko zajaknuvanje i soodvetno etabliranje na Republika Makedonija na megjunarodnata scena so zaclenuvanje vo megjunarodnite Organizacii,koj napredok ke doprinese i do nadminuvanje na iracionalniot spor nametnat od egoisticki a veke dokazjano nedemokratski politicari.Od izjavata na diplomatot nedvosmisleno nosam zaklucok deka dosegasnite rakovodstva na Republika Makedonija nemaat podneseno baranje za priem vo NATO pod imeto PJRM soglasno so odredbite od VS od 1995 godina,so sto se isklucuva mozjnosta za tuzjbeno baranje za nadomest na steta protiv R.Grcija za dokazjanoto so Haskata presuda od 05.12.2011 godina, i neosnovano veto na Samitot na NATO vo Bukurest 2008 godina.Dokolku se dokazje deka aplikacijata bila nadvor od VS a Makedonskite gragjani manipulirani
пријател, 15.09.2012 15:48:05
Многу паметен овој О Нил.Не советува да се правиме луди и да бараме прием во ОН како Република Макеоднија, како божем не знаеме дека постои Резолуција на Советот за безбедност со која ни е променето името во ФИРОМ и која не`обврзува да преговараме со Грција за разликите околу името Македонија и одлука на Генералното собрание на ОН со која сме примени само како ФИРОМ.Не`советува дека треба да бараме прием во НАТО и ЕУ како ФИРОМ иако во НАТО и ЕУ постои одлука на сите земји членки на овие организации ФИРОМ да може да стане нивна членка само кога ќе се најде решение за разликите околу името во преговорите со Грција.На О Нил изгледа не му е јасно дека НАТО и ЕУ не не`примаат како ФИРОМ,туку кога ќе се реши спорот.Тоа што судот од Хаг ја осудил Грција затоа што ја попречувала ФИРОМ не значи дека судот може да им наложи на НАТО и ЕУ да ја примат Македонија како ФИРОМ.
Mark, 15.09.2012 16:19:35
Ovaa *Porta* stana *Robin O Nil show*! Edno-dve - Robin! A zboruva toa sto mu kazuva nasiot Betmen!!
Oва а не колумната слободанкина, 15.09.2012 18:18:28
Ама некој кој влегол во грчко хоро неможе да излезе. Типична антимакедонска колумна.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Понеделник
Грмотевици со дожд
Макс: 26°C, Мин: 14°C

Вторник
Делумно облачно
Макс: 28°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (2)
Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Астронаутите од екипажот на Меѓународната вселенска станица во орбитата работеа речиси 125 деноноќија...
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |