Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
16.08.2012, 12:01
Ван Перси и официјално во Манчестер јунајтед!Најдобриот стрелец во англиската Премиер лига денеска ќе отпатува во Манчестер каде по медицинските прегледи ќе потпише четиригодишен договор со „црвените ѓаволи"

Холандскиот репрезентативец Робин ван Перси мина од лондонски Арсенал во Манчестер јунајтед, објави официјалната интернет страница на лондонските „топчии".

Најдобриот стрелец во англиската Премиер лига минатата сезона денеска ќе отпатува во Манчестер каде по медицинските прегледи ќе потпише четиригодишен договор со „црвените ѓаволи".

Англиските медиуми тврдат дека Манчестер јунајтед за Ван Перси ќе му плати на Арсенал околу 38 милиони евра, а дека Холанѓанецот ќе заработува неделна плата од околу 200 илјади фунти.

Холандскиот напаѓач минатиот месец одби да потпише продолжување на договорт со лондонскиот клуб, а на „Олд Трафорд" ван Перси во тандем со Вејн Руни ќе се обиде на Јунајтед повторно да му ја донесе шампионската титула.

Дваесет идеветгодишниот Робин ван Перси имаше понуда и од англискиот шампион Манчестер сити и од италијанскиот актуелен првак Јувентус.

Францускиот стратег на Арсенал, Арсен Венгер изјави дека морал да го продаде својот најдобар фудбалер, Робин Ван Перси.

„Тажно е кога ќе загубите таков играч со таков квалитет, но сеедно, моравме да го продадеме. Инаку во следната сезона ќе си заминеше без обесштетување. Ние веќе имаме алтернативи за него, Жиру и Лукас Подолски“, рече Венгер.Статијата е прочитана 772 пати.

Испрати коментарСедлоски - Играчите се за мене
Вермален нов капитен на Арсенал
Шарди го запре Мари во Синсинати
Пеле - Лондон постави олимписки стандард
Гечевски ја заврши репрезентативната кариера
Динамо Минск прв финалист на струшкиот ракометен турнир
Феникс потпиша со Џермејн О’Нил
Мартинез во Баерн за рекордни 40 милиони евра
Балиќ во Металург за 200.000 евра по сезона!?
Светската пливачка елита в недела на 26. Охридски маратон
Надал го откажа учеството на Ју-Ес опен
(ФОТО) Пандев за минимална победа против Литванците
Македонија падна на 34. место
Бајнам на експериментална терапија на коленото
Квалификациите клучни и сезонава во Формула 1
На Франк Рибери и Карим Бензема ќе им се суди
Марадона би работел како тренер во Кина
Македонските надежи поразени од Португалија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 16°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...
Соларен брод чека да заплови во Охридско Езеро
Иноваторот Горан Ангелковиќ има проект за брод кој се движи на сончева енергија и бара инвеститор за да го изгради...
(ИНТЕРВЈУ) Многу е тешко да се измери успехот
„Да не беше филмот ’Продолжи‘, во овие места немаше ни да дојдам, воодушевен сум од убавината и големиот број извонредни...
Салман Ружди: Иран и јас имавме многу интимен однос
Треба да се каже дека Арапската пролет е готова. Младите луѓе кои ги почнаа демонстрациите беа политички невини. Нависти...

Дневник  | Вес�� | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |