Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
24.04.2012, 10:44

Филаделфија обезбеди место во доигрувањетоСолзи, но и овации за Нетси, кои по 35 години заминуваат од Њу Џерси и од следната сезона ќе играат во Бруклин

Кошаркарите на Филаделфија со победата на гости кај Њу Џерси од 105:87 изборија пласман во пелј-офот како осмопласирана екипа од Источната конференција.

Солзи, но и овации за Нетси, кои по 35 години заминуваат од Њу Џерси и од следната сезона ќе играат во Бруклин. Тадеус Јанг ги постигна сите свои 15 поени во вториот дел, а Андре Игудала постигна поен помалку и забележа девет асистенции. Маршон Брукс со 18 коша беше прв стрелец на Нетси.

Екипата на Сан Антонио го обезбеди првото место во Западната конференција, а Нетси го одиграа последниот меч во Њу Џерси. Спарс лесно го поразија Портланд со 124:89, предводени од 18 поени на Тим Данкан. Во поразениот тим најефикасен беше Весли Метјус со 24 коша.

Резултати: Њу Џерси - Вашингтон 87:105, Вашингтон – Шарлот 101:73, Индијана – Детроит 103:97, Милвоки – Торонто 92:86, Мемфис – Кливленд 109:101 и Сан Антонио – Портланд 124:89.

Последното празно место во плеј-офот во Западната конференција може да биде пополнето вечерва по одигрувањето на дуелот Јута – Феникс, кои во меѓусебна пресметка можат да решат која екипа ќе го освои тоа место. На другите натпревари ќе играат: Атланта – Лос Анџелес Клиперс, Бостон – Мајами, Оклахома Сити – Сакраменто и Голден Стејт – Њу Орлеанс.

ИСТОК: Чикаго 48-16 (победи-порази), Мајами 46-18, Индијана 42-23, Бостон 37-27, Атланта 38-26, Орландо 36-28, Њујорк 34-30, Филаделфија 34-30 итн.

ЗАПАД: Сан Антонио 48-16, Оклахома Сити 46-18, Лос Анџелес Лејкерс 41-24, Лос Анџелес Клиперс 40-24, Мемфис 40-25, Денвер 36-28, Далас 36-28, Јута 34-30, Феникс 33-31 итн.


Статијата е прочитана 259 пати.

Испрати коментарРаботнички - Ренова во финалето на Купот на Македонија
Баерн преку пенал-рулетот во големото финале
Чави со повеќе додавања од целиот тим на Челзи
Во игра ��а Каракас и Тод Зафировски
Седум меча суспензија за Артест
„Џезерите“ обезбедија пласман во плејофот
Бункерот на Челзи ја симна Барса од европскиот трон
Полска ја враќа граничната контрола за ЕП
Галил Гилбоа нов шампион во БИБЛ лигата
Анжи го бара Пандев поради Ето
Барса под огромен притисок ќе ја докажува својата игра
Надал ужива во триумфот над Ѓоковиќ
Манчини - Се е во рацете на Јунајтед!
Јувентус се доближи до „скудетото“, нов кикс на Милан

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Вр��ме
Скопје, 17°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C

Петок
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |