Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
16.08.2012, 12:08

Пречесниот Мун е во критична здравствена состојба

Деведесет и две годишниот Мун, основачот на т.н. Обединета црква, е сместен на интензивно одделение во болница во Сеул со дијагноза за пневмонија

Пречесниот Мун, основач на т.н. Обединета црква е сместен на интензивно одделение во болница во Сеул со дијагноза за пневмонија, изјави негов висок соработник.

Деведесет и две годишниот Мун бил примен во болницата во понеделникот и е во критична состојба, истакна заменик-претседател на американсккото претставништво на Обединетата црква, Џошуа Котер.

Тој истакна дека членовите на црквата се молат и постат за брзо оздравување на нивниот духовен лидер.

Пречесниот Мун ја основа Обединетата црква во 1954 година во Сеул. Неговото движење почна да добива популарност во ’70-те години на минатиот век со органиизираните од него масовни свадби.

Бизнис империјата на пасторот ги вклучува весникот „Вашингтон тајмс“ и хотелот „Њујоркер“ на Менхетен.


Статијата е прочитана 371 пати.

Испрати коментарЗаврши снимањето на патописниот филм „Move on“ во Македонија
Премиера на „Платеници 2“ во кино „Милениум“
На „Охридско лето“ барокна музика со италијанскиот ансамбл „Колегиум про музика“
Поетска книга на Лидија Димковска објавена во САД
„До балчак“ пристигна во Куршумли-ан
Салман Ружди - Иран и јас имавме многу интимен однос
Признанието „Пријател на Република Македонија“ за Волф Ошлис
(ИНТЕРВЈУ) Многу е тешко да се измери успехот
Балканската сага на Луан Старова во 12 тома
Жените во Северна Кореја ќе можат да возат велосипед, носат фармери и високи потпетици
Трисет и пет години од смртта на Елвис Присли
Англичанец обвинет за „ѕиркање“ во соблекувалните на кинеските пливачки
Најубавата Македонка ќе се избира на Велешко Езеро
Ван Гог, Галија и Дубиоза Колектив на годинашниов „Тиквешки гроздобер“
Филмот „Татко“ вечерва на „Бит фест“
Специјална награда „Златна камера 300“ за Кристијан Бергер
Британска двојка доби над 148 милиони фунти на Евролотарија
Жан Клод Ван Дам ја признал аферата со Кајли Миног
„Балканскиот филмски караван“ продолжува на БитФест
Почина Хелен Гарли Браун - легендарната уредничка на „Космополитан“
Пронајдени загубени пирамиди во Египет
Почина Карло Ламбарди, творецот на „Е.Т.“ и на „Алиен“
Сонцето е опкружено со темна материја
Романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ објавен на словенечки јазик
Филмски денови „Sее а Paris“ во рамки на Битфест
„Госпоѓица Јулија“ на „Охридско лето“ во чест на Стриндберг
„Балкански музички плоштад“ денеска и утре во Охрид
(ИНТЕРВЈУ) Детскиот театар е важен за формирање на публиката
Грчка изложба и концерт на „Хармосини“ на „Бит фест“
Конзервација на локалитетот Стибера
Во Битола почнува АКТО 7
Гигантските ѕвезди не се мистерија
И „Охридско лето“ го слави СтриндбергГошев, 16.08.2012 14:32:42
Организацијата на Мун ги има сите карактеристики на култно - секташка религија. Се прокламира како реинкарнација на Господ Исус Христос, кој дошол да ги поправи грешките на самиот Христос, Кој, демек, погрешил со тоа што не се оженил. Затоа сега Мун организира масовни венчавки и така им обезбедува вечен благослов на следбениците. Глупости на квадрат! Белки ќе се покае за манипулаците што ги правел заради милионски профити ќе побара вистинско спасение за душата.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 16°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот ��рометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...
Соларен брод чека да заплови во Охридско Езеро
Иноваторот Горан Ангелковиќ има проект за брод кој се движи на сончева енергија и бара инвеститор за да го изгради...
(ИНТЕРВЈУ) Многу е тешко да се измери успехот
„Да не беше филмот ’Продолжи‘, во овие места немаше ни да дојдам, воодушевен сум од убавината и големиот број извонредни...
Салман Ружди: Иран и јас имавме многу интимен однос
Треба да се каже дека Арапската пролет е готова. Младите луѓе кои ги почнаа демонстрациите беа политички невини. Нависти...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |