Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
22.05.2012, 17:40

Ананд експресно израмни против Гелфанд

Индиецот ја одби осмата партија и сега е 4-4 во мечот за светски првак во шах

Шампионот Вишванатан Ананд (рејтинг 2799) го возврати ударот во мечот за титулата светски првак во шах против Борис Гелфанд (2739), и тоа веднаш откако предизвикувачот поведе со 4-3. Израелецот се предаде по само 17 одиграни потези во осмата партија, во која се играше Кралско-индиска одбрана без Сц3, па пред денешното продолжение на мечот во Москва резултатот повторно е израмнет. До крајот на серијата, чиј победник ќе добие 600.000 евра, а поразениот 400.000, преостануваат уште четири партии и евентуално доигрување во случај на нерешен резултат.

Најкратката партија во историјата на мечевите за планетарната шаховска круна, не сметајќи ги салонските ремија и тие со службен резултат, заврши во моментот кога црната кралица се најде во стапица.

„Едноставно, не го видов последниот потег 17. Дф2. Ова беше многу рискантна партија во која калкулирав со поинакви варијанти, како 17. Дф4“, изјави Гелфанд.

„Од претходно имам видено дека тоа е превид. Го видов тоа дури и кога одиграв 11. е:ф5, едноставно, разгледував некои линии и го пронајдов овој трик. И јас си помислив како Борис дека треба да одиграм 17. Дф4, но потоа се определив за 17. Дф2“, прокоментира Ананд.

Ананд - Гелфанд

1. д4 Сф6 2. ц4 г6 3. ф3 ц5 4. д5 д6 5. е4 Лг7 6. Се2 О-О 7. Сец3 Сх5 8. Лг5 Лф6 9. Л:ф6 е:ф6 10. Дд2 ф5 11. е:ф5 Л:ф5 12. г4 Те8+ 13. Кд1 Л:б1 14. Т:б1 Дф6 15. г:х5 Д:ф3+ 16. Кц2 Д:х1 17. Дф2 1-0


Статијата е прочитана 680 пати.

Испрати коментарМКД-вести
Битка за второто место
Вардар на роденденска прослава во Кишињев
Последен крик на генерацијата на залез

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 19°C, Мин: 12°C

Недела
Грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |