Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
09.02.2012, 15:37
Попоски: Грција ја блокира Македонија од митолошки причиниЧленството на Македонија во НАТО и ЕУ е попречувано од Грција од митолошки причини, рече министерот за надворешни работи Никола Попоски на денешното предавање во естонското Министерство за надворешни работи на тема „Македонија на патот кон ЕУ и НАТО: чукање на отворена врата“.

- Во раните 90-ти години Грција реагираше на името Македонија со образложение дека нејзин регион го носи истото име што може да подразбира територијални претензии. Дваесет години подоцна се гледа дека тие претпоставки се неодржливи бидејќи денес е можна само инвазија на 500 илјади македонски туристи на грчките мориња. Каква подобра гаранција и е потребна на Грција од членството на Македонија во НАТО кога земјата ќе биде опколена со земји членки на Алијансата, а сите заедно ќе бидат под безбедносниот чадор, рече Попоски на предавањето организирано од Институтот за надворешни работи на кое присуствуаа и повеќе амбасадори на европски земји во Талин.

Мораме да се вратиме на суштината, истакна Попоски, посочувајќи оти балтичките земји ги надминаа меѓусебните разлики поради заедничкиот бенефит за целиот регион, а тој пример треба да го следи и Балканот.

- Македонија ги исполни сите обврски за членство во НАТО, при што половина од буџетот за одбрана е за потребите на НАТО мисиите. Ние сме меѓу земјите кои се најголеми контрибутори по глава жител, во Парламентот едногласно носиме одлуки за испраќање луѓе во мисии и даваме пари за нивната обука. Но, не видовме затворање на тоа поглавје, а тоа е членството во НАТО. Истото важи и за ЕУ перспективата бидејќи почива на принципот строго, но праведно. Строго во смисла дека се потребни исполнувања на критериумите, а праведно дека кога тие критериуми ќе се исполнат ќе дојде и членството во ЕУ. Но, ние тоа не го видовме поради Грција, и сите се надеваме дека Македонија ќе биде следната успешна приказна за бенефит на целиот Балкан, рече шефот на македонската дипломатија.Статијата е прочитана 1681 пати.

Испрати коментарДожд од министерски оставки во Грција
Бранителите од 2001 очекуваат Закон за нивните права
Јакимовски го критикува работењето на скопскиот градоначалник
Избрана новата Влада на БиХ
Уапсени пребеганите членови на „Земунскиот клан“
Зимата досега однесе 540 животи во Европа
Првиот уписен рок на универзитетите во јуни
Паралелни преговори со ЕУ и Грција, а веднаш членство во НАТО
Инциденти во Атина за време на денешните протести
Скопскиот градоначалник со отчет за сработеното
Измамници собираат донации за црква
Откажан дотурот на намирници во завеаните села
Баросо - Идната недела конечно решение за Еврозоната
Патниците на Малев ќе бидат обештетни, но не веднаш
Нов снежен бран ја зафати Хрватска
Ставрески - Во Скопје има станови на добри локации
ФБИ објави досие за основачот на „Епл“ Стив Џобс
Кривични за четворица екс-раководители во „Јака Табак“
Жена бомбаш-самоубиец загина во Истанбул
Давутоглу - На сирискиот народ итно му е потребна помош
Груевски во вторник ќе се сретне со Меркел
Грција до среда да одлучи дали останува во Еврозоната
Делови од Скопје утринава без парно
Опасност од голомразица на патиштата, предупредува АМСМ
Хрватска ќе укинува празници за да ги намали трошоците на фирмите
Македонските адвокати ќе применуваат француски искуства
Волебек бара да се најдат запалувачите
Хеликоптерите носат храна и лекови до завеани села
Груевски - Грција одлучи да го прими Нимиц, но го кочи процесот на сите страни
Јанкулоска бара трпение за инцидентите во Струшко
Сарачини најави скорешно решение за Чебрен и Галиште
Невработените преку кредити до самовработување
Прага доби нова улица наречена „Македонска“
Дополнителни 127 учебници достапни на порталот e-ucebnici.mk
Балканот зафатен од екстремно ниски температури
Интегрирано образование за превенирање меѓуетнички тензии
Обама - Европа да се посвети на должничката криза
Тадиќ - Најсиромашните нема да платат струја за февруари
Студениот бран ќе трае до крајот на февруари
Јулија Тимошенко нема да биде ослободена од затвор
Македонија заслужува да биде полноправен член на НАТО
Нимиц на 20 и 21 февруари во Македонија
(ФОТО) Пожар кај скопска Стара рампа
Метрудхем очекува преку јавна дебата да се дојде до решение за Топилницата
Презентирана Националната програма за усвојување на правото на ЕУ
Македонски државјанин, прва жртва од студот во Косово
Претседателот Иванов се сретна со Жан Тод
Хеликоптери на АРМ ќе носат храна и лекови во завеаните села
ЕУ ја почна 2012 со дефицит од 11 милијарди евра
Наставата не се одвива во 44 општини во Македонија
Ограбен таксист во Скопје
Зимската служба со 16 возила го расчистува снегот
Кочанчанец загинал откако се лизнал на снегот
Кинеска роди бебе тешко седум килограми
Нападнат претседателот на Радовишкиот суд
Британски полицаец се бркал сам себе
Министерот Попоски во посета на Естонија
Во Скопје утринава почувствуван земјотрес
Претседателот Иванов ќе го прими претседателот на ФИА, Жан Тод
Сообраќајот отежнат, забрани за товарни возила на одредени правци
Мендух Тачи имал сообраќајка
(ФОТО) Снежното невреме отсече 80 села, во 28 општини прекината наставата
Црвенковски - Меѓуетничките тензии - сценарио на власта
Грција ја оградува границата кон Турција
Лани над 190 деца биле жртви на насилство
ЕУ против идејата на Бусек за поделба на Косово
Новинарите на Ројтерс штрајкуваат првпат по 25 години
Еврозоната без Грција нема да биде трагедија
По 300 евра надоместок за секој вграден сончев колектор
Каблите нема да ги прави „Мерцедес“
(ОБНОВЕНО) Откриен идентитетот на застреланиот маж во Карпош 4
Снегот ја прекина наставата во повеќе училишта во земјава
Шулц - Македонија во ЕУ, но на долг рок
Македонија под снег - отежнати сите видови сообраќајBRISEL, 09.02.2012 18:00:55
G-dine Popovski, vie ste mlad i talentiran politicar,mnogu dobro znaete zasto Grcija ja blokita Makedonija. Da ti dadam eden predlog : posto ste i samiot obrazvani vo Belgija , ako najdete vreme pojdete do bibliotekata vo Antwerpen, pobarajtego istoriskiot atlas za Makedonija pod ime Loopende Atlas kade se dadeni site ISTORISKI FAKTI preraskazani vo georafski karti za istorijata na Makedonija , od 1000 godini pred nasa era do vtora svetska vojna,...kopirajte go toj atlas ,..i koga ke imate problem kako denes vo Estonija so Grckiot Ambasador,.samo ke mu dadete edna kopija od toj atlas,..i neka prerskazuvat toj vo idnina prikaski kolku sakat,..Edno e prokaska drigo e fakti. Dali Pepelaska imala samo edna noga i zatoa go izgubila samo edniot cevel,..toa e prikaska a drugo e fakt.
одого, 09.02.2012 18:51:35
Те поздрави гоцевата раса, стигна на солунско поле...
Времената спогодба е најсрамен договор во историјата, 09.02.2012 22:39:42
Nie pominavme vo Sovetot za bezbednost i sme členka na ON. Nam ni treba samo prosto mnozinstvo od prisutnite, koi glasaat vo Generalnoto sobranie na OON za zamena na referencata so ustavnoto ime.Bidejќi se raboti za faktot deka veќe sme primeni kako polnopravna členka na ON i deka ne stanuva zbor za suštinski prašanja, za nas ќe se glasa so prosto mnozinstvo, i toa da se zameni referencata direktno vo Republika Makedonija ili indirektno prvo da se pobara sovetodavnoto mislenje od Meѓunarodniot sud na pravdata za legalnosta na dopolnitelnite uslovi pri priemot na Makedonija vo ON. Ova dava golema verojatnost deka so direkten priod so promena na referiranje vo ustavnoto ime može da se završi cela rabota so imeto vo ON. Glasanje so poddrška na nevrzanite zemji znači deka ako vo salata na Generalnoto sobranie se prisutni i glasaat 100 državi, nam ni e potrebno samo 51 zemja da se izjasnat Za.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -6°C

Слаби снежни врнежи

Сабота
Слаби снежни врнежи
Макс: 1°C, Мин: -3°C

Недела
Мешавина од дожд и снег
Макс: 2°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |