Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
01.02.2012, 13:05
„Чувства. О. Сеќавања“ - нова книга за клавијатуристката од ЕКВПред српската читателска публика неодамна се појави книга посветена на познатата клавијатуристка на белградската рок-група „Екатерина Велика“ - „Чувства. О. Сеќавања“

По неколку неуспешни обиди за пишување биографија на мултиталентираната уметница Маргита Стефановиќ-Маги, конечно, пред српската читателска публика неодамна се појави книга посветена на познатата клавијатуристка на белградската рок-група „Екатерина Велика“ - „Чувства. О. Сеќавања“.

Каква била Маргита приватно, како се снаоѓала во секојдневниот живот, необјавени фотографии, документи... книгата е приказна за пријателството, почнувајќи од безгрижното детство, па се' до нејзиниот трагичен крај. Стефановиќ ја помина последната година од својот живот во белградскиот Центар за сместување бездомници, а почина на Клиниката за инфектологија на 18 септември 2002 година. Причината за смртта не беше официјално објавена, но се претпоставува дека починала од последица на долгогодишно интравенозно консумирање дрога.

Во книгата е прикажана убавината на живеењето, но и зла коб, надарени луѓе чиј талент е понекогаш толку голем што е тешко да се избориш со нив. Оваа книга е четиво за сите обожаватели на ЕКВ, но и за пошироката читателска публика. Приказна за тоа каква била навистина Маги, со вистински зборови и чувства.

Статијата е прочитана 417 пати.

Испрати коментарЦртани филмови со Македонската филхармонија
Лаушевиќ задоволен што доби српски пасош
Карл Кокс во Белград на 28 април
Софија Вергара најпосакувана жена на светот
Јанг работел со Џобс на нов формат за продукција на звук
Благој Нацоски во опера со прочуениот Андреа Бочели
Драмскиот театар ќе постави шест премиери во 2012
(ФОТО) Кира Најтли во ново секси издание за „Џи Кју“
„Кармина Бурана“ повторно во МОБ
Синтија Никсон - Бисексуалка сум, одбрав хомосексуална врска
И Министерката за култура се сретна со принцот Мајкл
„Феникс“ најавува многубројни настани на „Фестивалот на чајот и читањето“
Џоли и Пит им забраниле на децата да читаат за нив на Интернет
Tрибина во чест на Кирил Ристоски во МНТ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -5°C

Слаби снежни врнежи

Четврток
Снег
Макс: -1°C, Мин: -6°C

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 4°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |