Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.02.2012, 15:34
Смирување на тензиите и враќање на соживототОва се дел од заклучоците на собранискиот Комитет за односи меѓу заедниците, кој денеска расправаше за последните случувања во Струга и Струшко

Целосно смирување на состојбата и враќање на довербата меѓу етничките и верските заедници. Централната и локалната власт да продолжат да го поттикнуваат меѓусебниот дијалог и соработка, невладиниот сектор да биде силен партнер за јакнење на довербата, верските заедници да ги негуваат вредностите на толеранција, разбирање и почит меѓу луѓето, а медиумите да придонесат за смирување на тензиите, се дел од заклучоците на собранискиот Комитет за односи меѓу заедниците, кој денеска расправаше за последните случувања во Струга и Струшко.

Градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко кој учествуваше во протестот на исламските верници, побара од неговиот колега од Вевчани и од организаторите на Вевчанскиот карневал јавно да се извинат, за, како што рече, учеството на Вевчанскиот карневал на маски со навредлива содржина за исламот. Тој упати порака да се сочува заедничкиот соживот, но и етничкиот и професионалниот однос меѓу заедниците во општина Струга и во иднина да нема нереди.

Вевчанскиот градоначалник Перо Илиески го осуди сквернавењето на црквите во Октиси и Лабуништа и бојкотот на Здравствениот дом во Вевчани, каде, како што рече, повеќе од 50 години најпрофесионално и најодговорно се пружа грижа за сите граѓани независно од нивната верска и етничка припадност.

Тој нагласи дека Вевчанскиот карневал не е за да навреди, туку го изразува слободаркиот дух и сатирата, она што граѓаните не само од општина Вевчани туку и пошироко да го изразат своето видување на она што поминало во изминатата година. Илиески ги повика жителите на Дримколскиот крај независно од верската припадност со своите псотапки да придонесат кон развој на економските, политичките, културните и други прилики.

- Иднината на Македонија, па и на овие краишта е во Европската унија, порача Илиески, нагласувајќи дека Вевчани од секогаш било синоним за човекови права и борба за слобода.

Претседателката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозните групи Валентина Божиновска заклучи дека Македонија е лидер во Балканот заради етничката и верската толеранција. Спроед неа, сите заедно мора да знаеме на каков начин ќе се вложат и поединците и нивната реторика без популистички основ. Повика на смирување на негативните страсти и никој задулисно да не профитира од верските чуства.

Манифестирањето на нетрпение преку јазикот на омразата кој, како што истакна народниот правобранител Иџет Мемети, е присутен во последно време води кон поделба и создавање на тензични ситуации може да предизивкаат само штета.

Свештеникот Благоја Ацески во име на Македонската православна црква го осуди настаните во Струга и Струшко кои придонесуваат за нарушување на етничкиот мир и верската толернација во Република Македонија. Упати апел до сите граѓани да се донесуваат разумно и одговорно и да приднонесат за создавање услови за нормален соживот достоен за една демократска држава.

Претставникот на ИВЗ Дритон Дикена нагласи дека протестот во Струга не е игра на политика, туку, како што рече, само потреба да и се сврти внимание на јавноста за спречување на негативните процеси. Тој се надева дека палењето и сквернавењето на црквите не е направено од припадниците на исламот, бидејќи, според него, тој што крева рака врз верски храм во тој момент престанува да биде и муслиман.

Силвана Бонева, пратеник од ВМРО - ДПМНЕ нагласи дека соживотот во оваа држава е традиција на сите. Смета дека е изгубена битката за оние кои мислат дека меѓуетничките односи може да направат во Република Македонија да се случуваат нешта кои, како што рече, никој не ги посакуваме или некои кои мислат дека заради политички поени може да направат провокации и тензии вклучувајќи навреди на меѓуверска и меѓуетничка основа за тие да се истакнат како бранители на сопствениот народ и етникум. Упати апел до градоначалниците на локално ниво да водат сметка за секој искажан збор, констатација и навреда кон друга етничка заедница или религија, па макар и на друга политичка партија.

- Ние сме тие кои треба да испратиме позитивен сигнал до граѓаните дека не сме тие кои потпалуваме и што манипулираме со нив за да страдаат после нивните чеда. Секој ја има одогворноста да се труди покрај сопствената агенда како политичка партија над се да му биде мирот и стабилноста на Република Македонија градејќи го преку толернација, соживот и почитување на различноста на сите граѓани, подвлече Бонева.

Пратеникот Орхан Ибраими од ДПА смета дека проблемот во Струшко не е меѓуетнички, туку оти е вештачки за да се дефокусира јавноста од проблемите.

Џеват Адеми од ДУИ рече дека вината е поголема и подалечна од Вевчанскиот карневал и оти „на сите ни се заканува опаснот и заедно ќе гориме во оганот кој можеби неко�� и со цел го потпалува“.

За Оливер Спасовески од СДСМ зачувувањето на меѓуетничката и меѓуверската толеранција и напредувањето на овие односи мора да бидат приоритет на сите релевантни политички парии во државата, но и на претседателот, Владата, верските заедници, локалната самоуправа... и во тој правец рече дека треба да делуваме сите заедно.

- Не смееме да дозволиме дневно политичките интереси да се алатка за остварување на тесно партиски полтички инереси, а да не го имаат во предвид соживотот и толеранцијата и иднината на граѓаните на Република Македонија, додаде Спасовски.

Статијата е прочитана 1023 пати.

Испрати коментарСиндикатот на машински персонал најави штрајк
Врховен суд ја потврди доживотната казна за Карамарков
Ед Дејви нов британски министер за енергија
Нормализиран авиопревозот, охридскиот аеродром отворен за сообраќај
СДСМ ќе поднесе кривична пријава против членовите на Антикорупциска
Антикорупциска иницира прекршочни за Црвенковски и Петров
Потврдена американската поддршка за членство на Македонија во НАТО
Расмусен - Дијалогот Белград-Приштина историска шанса
„Волво“ со профит од над 720 милони евра
Грците префрлиле 16 милијарди евра во странски банки
Во поларните студови во Европа животот го загубија 164 лица
Светската безбедност на дневен ред во Минхен
Бесими во Брисел на состанок со министри од НАТО земјите
„Малев“ ги запре летовите поради опасност од банкрот
Делегација на македонското Собрание на Молитвен појадок во Вашингтон
Поради снегот во Скопје скратени повеќе автобуски линии
ЕУ побара од еврозоната да обезбеди 15 милијарди евра за Грција
Мемети повика на смирување на состојбата
Ќерката на Тимошенко бара помош од САД
Ештон бара итна истрага за немирите во Египет
ВМРО-ДПМНЕ - Грчев да се извини за изјавата дадена за бугарска телевизија
Пензиите ќе се зголемат за пет проценти
Расмусен - Повлекувањето од Авганистан ќе се одвива според планот
Унгарската Влада го заштити „Малев“ од банкрот
Четири малолетници натепани во автобус
Повреден работник во „Макстил“
Македонија вистинска адреса за турските компании
Попоски и Бесими лобираат во Вашингтон за влез во НАТО
Студениот бран низ Европа однесе речиси 120 жртви
Македонија ги спроведува обврските за справување со климатските промени
Откриена царинска измама тешка 16,5 милиони денари
Уште девет лица починаа од премрзнување во Полска
На критичните места во Скопје фрлени 280 тони сол
Премиерот Груевски и владиниот тим на бизнис форум во Бурса
Сообраќајот отежнат, забрани за товарни возила на повеќе правци
Принцот Мајкл најави нови британски инвестиции
Тупурковски ослободен од обвинението за тајванските кредити
Оштетен џипот на градоначалникот на Кавадарци
Кољо Американецот ги призна измамите со кредити
Тодоров - Пристапот до здравствената установа да биде еднаков за сите граѓани
Жбогар специјален претставник на ЕУ во Приштина
Петстотини нови паркинг места во Капиштец
Додик - РС не отфрлува дејтонска конструкција на БиХ
Додовски објави згаснување на ВМРО-НП, членството се враќа во ДПМНЕ
Бејта - Градоначалникот на Вевчани виновен за тензиите
Македонија мост за турските компании кон Европа
Од студот во Украина досега починаа 43 лица
Нафтата под 99 долари, се зголемија резервите во САД
Холанд ја зацврстува предноста пред Саркози
Раководството и членовите на ВМРО-Народна се враќаат во ВМРО-ДПМНЕ
Нетанјаху победи на партиските избори
Премиерот Груевски се сретна со македонските иселеници во Измир
Почина новинарката на „Дневник“ Натали Сотировска
Селаните го спасија од пожар манастирот во Мала Речица
Попоски во Вашингтон по поддршка за членство во НАТО
ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги осудуваат случувањата во Струга
Попоски во Вашингтон ќе побара Македонија да биде примена во НАТО
Македонец во Чешка уапсен поради дрога
Словачки пратеници голи против пратеничкиот имунитет
Прегазен пешак на патот Тетово - Јажинце
И виното на „Тиквеш“ патува за Британија
Зафировска - Судскиот совет постапува по наводите на адвокатите во „Пајажина“
По синоќешниот инцидент во Лабуништа е мирно, но напнато
Поглаварите на МПЦ и на ИВЗ на средба кај Иванов
Централна тема интеграцијата на Македонија во НАТО
Фонтаните во Вардар ќе прскаат од 1 април
Потпишан договор за ветерните електрани во Богданци
Италијанските пратеници си ги намалија платите за 1.300 евра
Миланов��ќ - Хрватска ќе ги поддржи соседите на патот кон ЕУ
Смирете ги меѓуетничките страсти, повикаа странците
Заеднички софтвер за систем-операторите од 15 држави во ЈИЕ
И натаму владее студениот бран на Балканот
Членките на ЕУ постигнаа договор за фискалниот пакт
Унгарскиот „Малев“ без пари, Владата вети помош
Изгаснат пожарот во Лабуништa, црквата не е изгорена
Груевски во Анкара на бизнис средба со Ердоган
Бесими - Од прием на Македонија во НАТО би профитирале сите
Запалена црквата во струшкото село Лабуништа
Груевски - Турција e важен трговски партнер на Македонија
ИВЗ - Исламофобијата е комбинирана со владина пропаганда
Дизелот поевтинува за два денара, бензинот поскап за 0,5 денари
Џафери - Ќе ги преземеме сите мерки за смирување на страстите во Струга
Ракометарите одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“
Ограбени две спортски обложувалници
Саркози ќе го зголемува ДДВ-то на 21,1 отсто
Ја убиле зашто три пати родила женско
Пасати и лада нива за градската администрација
Британски „Дејли Мејл“ најпопуларно интернет издание
Шешељ од Хашкиот трибунал бара отштета од два милиони евра
Лани во Албанија извршени 124 убиства
Претседателот Иванов ќе ги одликува ракометарите со „Медал за заслуги“
Во Струга засилено присуство на полицијата
Британски банкар се откажа од добивката од приближно милион фунти
Кастро - Повеќепартискиот систем е опасност за независноста на Куба
Пронајдена 17-та жртва на бродоломот на „Конкордија“
Погрдни графити испишани на црквата Св. Никола во Октиси
Владата во офанзива по турски инвестиции„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, 0°C

Магла

Петок
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: 2°C, Мин: -1°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 3°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп |