Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.08.2012, 12:16

(ФОТО) Издадена книга за уривањето на авионот на претседателот Трајковски„Контроверзии на летот Зулу 3 Браво-Алфа-Браво“ од Зоран Доревски дава хронологија на случувањата поврзани со авионската несреќа

ФОТО: Киро Попов

Хронологија на случувањата поврзани со авионската несреќа во која загинаа претседателот Борис Трајковски, придружната делегација и пилотите на владиниот „кингер“, објаснување за контроверзите што го следат настанот, како и појаснување на позицијата и клучните државнички одлуки на Трајковски, содржи денеска промовираната книга „Контроверзии на летот Зулу 3 Браво-Алфа-Браво“ од ��оран Доревски, долгогодишен началник во МВР и експерт за безбедност.Податоците во книгата се резултат на обемни истражувања на официјалниот извештај за авионската несреќа, инфиормациите објуавени во печатените и електронските медиуми, како и истражувањата и разговорите со директните учесници околу авионската несреќа. На 268 страници се собрани сите случувања, пишувања, реакции, тези, извештаи за падот на „кингерот“ на 26 февруари 2004 година.

Книгата нуди изобилство информации за читателот, за тој самиот да создаде слика за несреќата во која загина претседателот Трајковски, но клучните прашања, според авторот, остануваат неодговорени.

- Јас не сум тој кој треба да одговори што навистина се случило во моментот на падот на „кингерот“, но во секој случај во книгата се наведени сите неодговорени прашања во истрагата, сите нелогичности. На пример како се случил пожарот е едно од се уште неодговорените прашања, зошто ако се спореди со трагите на теренот ќе видите многу нелогичности. Но, и покрај тоа во официјалниот извештај има многу малку сознанија за тоа. Во книгата всушност се обработени четирите хипотези кои се појавија во јавноста. Првата е дека станува збор за авионска несреќа како што впрочем стои и во официјалниот извештај. Потоа имаше пишувања дека станува збор за несреќа предизвикана од надворешен фактор, потоа дека станува збор за атентат… Јас не сум тој кој треба да одговори на овие прашања и не можам да шпекулирам. Во книгата само потсетувам што се случи и кои прашања останаа неодговорени, Не сакам после неколку години да се има има искривена слика за авионската несреќа, вели Доревски.Книгата е поделена е во четири поглавја. Во првото хронолошки е прикажан текот на целата несреќа, од подготовките што предходеле на летот, самиот лет, несреќата, до реакциите на неа, вклучувајќи го и политичко-безбедносниот амбиент во македонската, босанската и пошироката јавност во првите 96 часа по несреќата.

Второто поглавје ги лоцира и објаснува контроверзите што го сочинуваат овој настан, ги лоцира клучните прашања што останаа без одговор во истрагата, нелогичностите во официјалниот извештај за кои зборуваше и швајцарскиот пратеник и истражител Андреас Грос и активностите и постигнувањата на Анкетната комисија во Собранието на Македонија, формирана по повод несреќата.

Третото поглавје е посветено на претседателот Трајковски и опфаќа една група од теми со кои треба да се појасни неговата позиција и клучните државнички одлуки и, во тој контекст, да се постави прашањето дали некој има основ, односно мотив за преземање на незаконски (загрозувачки) дејства против него.

Во четвртото поглавје, авторот обработува поголем дел од 36-те воздухопловни несреќи со „ВИП“ патник што се случиле во историјата на авиосообраќајот. Авторот ги лоцира клучните моменти во нив, начинот на кој е реагирано во матичната држава и како тие се прифаќани во домашната и стручната јавност.


Статијата е прочитана 897 пати.

Испрати коментарТачи застана на страната на ДУИ
Еквадор ќе ја тужи Велика Британија пред Меѓународниот суд во Хаг
ДУИ возврати - бара посебни права за ОНА
Двајца загинати во сообраќајка кај Росоман
Јанкулоска - Да не се злоупотребува армиската или полициската униформа
Ристовски - Има пари за пензии
Иницијатива на СДСМ до Владата за распуштање на Регулаторна
ЛДП - Предвремени избори треба да спроведе демократска влада
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
Магистрален водовод за жителите на Влае 2 и Порта Влае
Пожар кај скијачките терени во Маврово
Четворица загинати при уривање на балон во Словенија
Трудниците и луѓето над 60 години да седат дома
ЕУ пред опасност од поделба на Северна и Јужна Европа
Малолетници краделе златен накит од постари жени
МВР организира отворени денови во полициските станици
Хрватска - На чевларите им треба поправка
САД не го бараат Асанж
Командос ќе објави книга за ликвидирањето на Осама
Црвенковски бара парламентарни избори заедно со локалните
Македонија и САД потпишаа Спогодба за воздушен сообраќај
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Се подготвува платформа за преговори за Косово
Грција ќе ја исплати целосно економската помош од странство
Македонија во жолта фаза
Три години условно за смртни закани кон Обама
Меркел повторно највлијателна жена во светот според „Форбс“
Ваучери од 15.500 денари за компјутери за социјално загрозените
Активни пожари во Тетовско, Скопско, Кумановско и Велешко
Екоскладирање на пепелта од РЕК „Осломеј“
Почина Томислав Стојановски - Далавера
Ивановски - Предвремени избори се секогаш отворена опција за СДСМ
Бензинските на „Макоил“ затворени од Пазарна инспекција
Владата не е одговорна за поскапувањето на енергенсите
Подновено училиштето „Љубен Лапе“
Груевски - Жалењето на Бесими за Слупчане во позитивна насока
Нови 2.000 вработувања до крајот на годинава
Груевски - Коалицијата е во криза, подготвени сме и за избори
Суспендирана докторката што „се оглуши“ во Ѓорче Петров
МОН - Трансформирани 5.189 договори за вработување на наставници
Почна изградбата на новата технолошко-индустриска развојна зона „Кичево“
Собранието го донесе Законот за гаранција на заемот на ЕЛЕМ кај Дојче банка
(ФОТО) „Аман“ повторно протестираше пред Регулаторна комисија ��а енергетика
Циркус „Сафари“ од утре до 23 септември
Србија нема да признае независно Косово
Бесими жали ако навредил некого со настанот во Слупчане
Телеграма пронајдена по 68 години
Од утре температури од околу 40 степени
Албанците од јужна Србија бараат обединување со Косово
Хаг не му дава на Караџиќ да разговора со Клинтон
Камерите го снимиле напаѓачот на водителот Дејан Давидовски
Либерман бара смена на Абас
Знаменитостите на Европа чинат само 700 милијарди евра
Хуманитарната криза во Сирија е меѓу најтешките во светот
Вицепремиерката Арифи се сретна со Филип Рикер
Простотлук и необразованост во речникот за „Скопје 2014“
Се испитуваат околностите под кои почина пациентот во Ѓорче Петров
СДСМ - ЕЛЕМ и МЕПСО се расфрлаат со пари за луксуз
ДУИ се заканува дека ќе излезе од Владата
Рикер не го спомна визионерството на Бесими
Шведска нема да го предаде Асанж на САД
Ставрески - Нема зголемување на даноците и нов ребаланс
Учебната година ќе почне без задоцнување
Македонија доби 46,4 милиони евра за изградба на пругата кон Бугарија
„Епл“ највредна компанија во историјата на берзата
Војна со Иран израелската економија ќе ја чини 41 милијарада долари
Иванов на гости кај Јосиповиќ во Хрватска
Екс-презентерот на МРТВ, Давидовски избоден со нож

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 19°C

Сабота
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 24°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Деветте браќа и сестри имаат вкупно 818 години, од кои најстарата сестра има 105 години, што е рекорд во Гинисовата книг...
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Инцидентот се случил во кувајтската пустинската област Сулаибија каде има обичај да се пука во воздух на свадби...
Телеграма пронајдена по 68 години
Телеграмата ја реши мистерија за судбината на британскиот војник Гордон Хитон...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |