Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
31.01.2012, 15:28
„Л’Екип“ контра ЕХФ за ЛазаровЗа францускиот спортски дневник најдобри играчи на ЕП беа Хансен, Станиќ и македонскиот капитен

Најтиражниот спортски дневен лист во светот, француски „Л’Екип“, и' удри контра на Европската ракометна федерација во однос на нејзиниот избор на најдобрите играчи на Европското првенство во Србија. Според „Л’Екип“, тројца ракометари го обележаа првенството, и тоа Данецот Микел Хансен, Србинот Дарко Станиќ и Македонецот Кирил Лазаров. Левиот бек Хансен и голманот Станиќ беа избрани во идеалната седморка на ЕП, а Лазаров мораше да се задоволи само со наградата за најдобар стрелец. На неговата позиција десен бек предност кај ЕХФ доби Хрватот Марко Копљар, како што ИХФ на СП 2009 во Хрватска го претпочиташе Полјакот Марчин Лиевски.

Објаснувањето за Лазаров е: „Десниот бек на Атлетико Мадрид е новиот рекордер по бројот на постигнати голови на едно европско првенство. Со 61 гол, тој го собори рекордот стар десет години на Исланѓанецот Олафур Стефансон (58 погодоци). Лазаров во Србија имаше просек од седум гола во првиот круг. А потоа? Цели 13 против Данска, девет против Полска, десет против Србија и осум со Словенија. Импресивно!“.

Статијата е прочитана 2988 пати.

Испрати коментарСудењето на Тери за „расизам“ одложено по Европското првенство
Вознијачки го отпушти тренерот
Мемфис подобар од Денвер по продолжение
Атлетик на чекор до финалето во „Кралскиот Куп“
Јунајтед се израмни со Сити на врвот на Премиер лигата
Нов Зеланд и Ангола први пречки на патот до Лондон
Билетите за Гетеборг во продажба од утре
Владо Илиевски пред трансфер во Локомотив Кубан
Сменет селекторот на борачите Глигоров
(ВИДЕО) Клиперси го поразија лидерот Оклахома
Михајловски очекува ракометарите да играат на Олимпијадата и на СП
Мајами го доби дербито на Истокот
Милан го одржува чекорот со Јувентус
Работнички поразен од Црвена Ѕвезда„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -5°C

Слаби снежни врнежи

Четврток
Снег
Макс: -1°C, Мин: -6°C

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 4°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |