Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.12.2012, 14:52

Вељаноски нуди предлог, опозицијата не го прифаќа

Предлогот предвидува разгледувањето на амандманите да заврши до утре вечер, а од опозицијата инсистираат да се прифатат барањата за буџетски штедења

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски на претпладневната координација доставил предлог Комисијата за финансирање и буџет и Законодавно правната комисија да завршат со разгледување на амандманите за буџетот за 2013 до утре вечер. Во меѓувреме доколку вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески оцени дека некои од амандманите на опозицијата се прифатливи да ги прифати, и таквиот буџет да биде доставен до Владата.

Од друга страна, пак, Владата да го разгледа предлогот на опозицијата и во среда во 10 часот да биде закажана нова координативна средба во Парламентот на која би се разгледувал одговорот од Владата во однос на предлогот. Предлогот на Вељаноски е врз основа на членот 180 од Деловникот за работа на Парламентот.

Опозицијата, според информации од кабинетот на претседателот на Собранието, не го прифатила овој предлог бидејќи, како што велат од таму, тие не сакаат временски рамки тврдејќи дека Комисијата за финансирање и буџет работи. Инсистираат да се прифати нивниот предлог за скратување на трошењата од буџетот.

Од ВМРО-ДПМНЕ, пак, велат дека предлогот на претседателот Вељаноски е во разумна насока, а предлогот на СДСМ е надвор од Деловникот за работа на Собранието.

Во моментов е дадена пауза и според информациите се чека на следното продолжение закажано за 15 часот и 15 минути да се достават нови предлози.

Вељаноски ја закажа координацијата по вчерашните инциденти на седниците на Законодаво-правната и на Комисијата за финансирање и буџет на кои се разгледуваше Буџетот за 2013 година. Власта ја обвинува опозицијата дека со многубројните поднесени амандмани го бликира донесувањето на буџетот со што се доведуваат во прашање функционирањето на државата и исплатата на пензиите, социјалната помош, земјоделските субвенции, како и платите на админситрацијата. Опозицијата, пак, бара да се прифати нивниот предлог за кратење на буџетот за дадат зелено светло за државната каса за 2013 година.


Статијата е прочитана 1066 пати.


Испрати коментарИсклучените од парно остануваат и без струја
На 24 декември стартува ХРТ 4
СДСМ бара распуштање на Комисијата за лустрација
(ФОТО) Кампањата на Макрадули како претседателската на Пахор
Барак Обама - Личност на годината според „Тајм“
Јакимовски одликуван за поддршка на претприемаштвото
„Горска вода“ наградена за квалитет
Лино Червар доби македонски пасош
Тодоров - Разговорите со синдикатите во позитивна насока
Чедомир Дамјановски останува во Комисијата за лустрација
Владините мерки ја намалуваат невработеноста
Студиите по новинарство одбележаа 35 години
Фајон повторно предупреди на проблемот со лажните азиланти
Бездомник настрада во пожар
Одложена расправата за Законот за високо образование
Извезени само 1.000 јагниња од Гостиварско
Јужна Кореја доби жена-претседател
Координацијата за буџетот прекината без договор, продолжува утре
(ФОТО) Борците со протестен марш против нивното иселување
Словенија најавува нова блокада за Хрватска
Строс-Кан пак на обвинителна клупа
Србија и Косово постигнаа договор за царините и акцизните стоки
Не попушта напнатоста во Собранието
Неготинка пронајдена мртва во нејзиниот дом
Панета - Во авганистанската војна дојде до „пресвртна точка“
Системски неуспеси на Стејт департментот при нападот врз конзулатот во Бенгази
Чавез имал респираторна инфекција по минатонеделната операција
Џексон - Македонија „со малку среќа“ ќе влезе во НАТО на следниот самит
Нова координација кај Вељаноски за деблокада на буџетот
Заев ја потпиша Конвенцијата на градоначалници во Брисел
Гасот поевтинува, ќе паѓа ли и цената на парното
Албанската православна црква не ги признава резултатите од пописот
СДСМ поднесе кривична пријава против Томе Аџиев
Христијаните најбројни на светот
Љубисав Иванов-Ѕинго не си оди од политиката
Дождот го олесни дишењето
Љубе Бошкоски на инфузија
Банкротираше црногорскиот весник „Побједа“
Лекарите и Тодоров повторно на преговарачка маса
Привремено одложен стечајот за ЕМО
Санадер во болница, судењето прекинато
Во автобуска несреќа во Хрватска повредени 37 босански студенти
Иванов жали што Унијата не ја испрати вистинската порака
Иванов апелира на итна деблокада на буџетот
Годишно обраќање на претседателот Иванов во Собранието
Новите членови на Судскиот совет дадоа свечени изјави
Бењини - Враќањето на Берлускони е полоша вест од крајот на светот
Кипар пред банкрот
Деца му пишуваат на Брејвик
ОН го продолжи мандатот на Хашкиот трибунал
Протести во Шпанија против буџетските кратења
Чешка се ��еќава на Вацлав Хавел
Годишно обраќање на Иванов во Собранието
Координацијата кај Вељаноски заврши без договор
Маглата и денеска го отежн��ва авиосообраќајот
ММФ ќе препорача проширен мониторинг за Македонија
Убиецот од Конектикат имал луда мајка
Грција и Бугарија го зацементираа сојузништвото
Живот како во камено време среде Аеродром
Вработените во ОХИС повторно на протести
Одложена посетата на Груевски на Хрватска
СДСМ до Владата достави предлог за буџетско штедење
„Телеком“ и „Т-мобиле“ со ист број за корисници
Беџети им врачи повелби на новоименуваните извршители
Лустраторите Гешовски и Витановски поднесоа оставки
Берлускони се сврши со 27-годишна девојка
„Амбиент 3“ - нова книга на новинарот Зоран Иванов
Високото образование, лустрацијата и парното наскоро на Уставен
Дизелот поевтинува за 1,5 денари
Почна координацијата кај претседателот на Собранието
Бугајски - Бугарија го дестабилизира Балканот попречувајќи ја Македонија кон ЕУ
Писмо со сочувство од Иванов до Обама
Социјалистите на Чавез победија на регионалните избори
Ахмадинеџад изрази сочувство за трагедијата во САД
Аврамопулос - Македонија треба да докаже добрососедство
Координативна средба кај Вељаноски за буџетот за 2013
Поради магла откажани и одложени летови од скопскиот аеродром
Во експлозија на бомба во Авганистан загинаа 10 девојчиња
Коце пак ќе трча за Скопје
Фотогалерија од денешните кавги во ПарламентотТрпе, 17.12.2012 15:26:18
Нашата земја е единствена за мајтапење.Некој да и укажува дека трошењето пари по алкохол и цигари е штетно по здравјето и домашниот буџет а тие велат не секирајте се ние сме родители и ке прајме што сакаме.
Елена, 17.12.2012 22:45:42
Граѓаните овие денови многу јасно дадоа до знаење кој е нивниот став во врска со грижите на пратениците од СДСМ. Наместо да дивеете во Собранието на Република Македонија, седнете и изгласајте го буџетот.
Дамјан, 18.12.2012 01:09:55
Само кога СДСм не би нè бранела, би ни било поарно...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Облачно

Среда
Делумно облачно
Макс: 0°C, Мин: -4°C

Четврток
Делумно облачно
Макс: 2°C, Мин: -7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Монт Еверест во две милијарди пиксели
Сигурно сте виделе илјадници фотографии од Еверест, но ништо слично на ова...
Апокалипса - сега или кога?
Крајот на светот предвиден за 21 декември не е единствен суден ден кој човечкиот род го смислил за себе - тука се и трет...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |