Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.09.2012, 10:50
Владиниот тим претстави бизнис можности во МајамиПремиерот е задоволен од досегашниот тек на посетата и верува дека остварените контакти и средби ќе вродат со отворање нови работни места во Македонија

Македонскиот владин тим, предводен од премиерот Никола Груевски, ја продолжи економско-политичката посета на САД со презентација на можностите за инвестирање во Македонија во Мајами.

- Овде во Мајами одржавме бизнис презентација пред поголем број компаниии. Ги презентиравме можностите за правење бизнис во Македонија, а со некои од нив имавме и одделни средби и разговаравме за конкретни проекти за коишто се заинтерсирани. Имаше една многу интересна од автомобилската индустрија и неколку други со кои ќе продолжи комуникацијата со цел да успееме да ги привлечеме да отворат компании и фабрики во Македонија и да вработат луѓе што е главната цел нанашето патување, изјави премиерот Груевски.

Тој е задоволен од досегашниот тек на посетата и верува дека остварените контакти и средби ќе вродат со плод и отворање нови работни места во Македонија

Презентацијата во Мајами е четврта по ред што ја реализира владината делегација по тие во Монтреал, Торонто и во Тампа. Следна дестинација е Детроит, за што, посочува премиерот, главна причина е годишниот собир на дијаспората. Ќе се искористат можностите за средби со поединци и компании за да почнат нивни проекти во Македонија. Македонскиот владин тим ќе присуствува и на бизнис форум во Атланта.

Како дел од политичките активности, по присуството на конвенцијата на Републиканската партија во Тампа, ќе ја проследат и конвенцијата на Демократската партија во Шарлот.
Статијата е прочитана 778 пати.

Испрати коментарЗа КАДИС денешната аукција за полициски возила е нелегитимна
„Порше“ победи, полицајците ќе возат „Шкода јети“
Ламбринидис против двојните стандарди на ЕУ
Прекршочни пријави доколку не се вратат таблите со старите имиња во Чаир
„Аман“ бара расправа за работата на Регулаторна
(ФОТО) Нереди во Белфаст, повредени 47 полицајци
Ерменија е подготвена на војна со Азербејџан
(ФОТО) Почна учебната година - првачиња помалку од лани
Ка-дис бара истрага за поништената електронска аукција
Продолжува електронската аукција за набавка на 150 возила за МВР
Суспендираната лекарка е казнета со 20 отсто од плата
Апелација ја потврди казната за „тигарот“ Спасов
Израелецот Сандел починал поради фрактура на черепот
Финска - иднина без Нокиа
И ДПА ги напушта средбите кај Вељаноски
ДУИ по секоја цена против законот за бранителите
Црвенковски - „Владата ја чека голема народна казна“
Владата ќе инвестира во модернизација на железницата
УНИЦЕФ - Во Сирија минатата недела убиени 1.600 луѓе
Кафеаните ќе работат еден час пократко
Иванов oчекува датум за преговори во декември
Убиени маж и жена печалбари во кичевското село Србица
(ФОТО) Шеснаесет китови угинаа насукани на плажа во Шкотска
Жена сама се породила во центарот на Скопје
Вирусот Западен Нил стигна во Србија
За енергетиката треба да се најдат 1,2 милијарди евра
Дачиќ - Нема да се жртвуваме заради фусноти
Министерот Поповски се сретна со колегите од Косово и Црна Гора
Единаесет активни пожари во Македонија
Груевски ги повика иселениците да не се делат
Во Пномпен уапсен еден од основачите на „Пајрат беј“
Сончево со ветер од јужен правец
Македонски државјани уапсени во Чешка
Почнува учебната година за основците и средношколците
СДСМ со митинг во Кавадарци ќе го промовира кандидатот за градоначалник
Повисока парична помош в година
Проверка на научните трудови преку база за плагијати
Кралев - Преименување училишта без согласност на МОН е спротивно на законот
Бебе загина, а 40 лица се повредени во автобуска несреќа во Франција
Почна самитот на АПЕК во Владивосток
Mинистерот Попоски на Бледскиот стратешки форум
Двајца виничани затаиле 6,3 милиони денари данок
Брахими - Неопходна е итна промена на режимот во Сирија
Македонија се наметнува на светската инвестициска карта
МАПАС ќе биде регулаторно тело независно од Владата
Китев - Ќе го направам Кавадарци пристојно место за живеење
Потпишан Меморандум за отворено небо меѓу Македонија и Холандија
Кралев - Чаир незаконски ги преименува училиштата
Владата воспоставува Информатичко форензичка лабораторија
Ограбено казиното „Астра“ во Скопје
Десет активни пожари низ Македонија
Грчката полиција откри синџир за детска порнографија
Стартува новиот инструмент задолжница
Самоубиствени напади пред американска база во Авганистан
Груевски на изборната конвенција на Републиканците
Жирафата нов жител на Зоолошката во Скопје
ССМ бара евтината струја од 19 часот
Растат и невработеноста и инфлацијата во еврозоната
Апелацискиот суд донел одлука за „тигарот“ Спасов
Суспедираната докторка нема да се казни
(ФОТО) Tабли со нови имиња на чаирските основни училишта
Младите не сакаат да почнуваат бизнис, повеќе се за готови работни местаseirdzija, 01.09.2012 11:43:01
Ako Makedonijo,placaj mu eskurzii na portokalot broj 1...I dosega sme poplaveni do gola koza od investicii vo najava i od sega ke si bide isto....vazno portokalot si go proslavi rodendenot...
pile, 01.09.2012 14:03:59
A kaj bese Majami, na Florida vo SAD.Da da vo SAD.I najpatriotskiot Premier misli deka i ovaa ke mu pomine kaj elektoratot i kaj gragjanite na Republika makedonija ili biznismenite na prijatelska SAD poveke ke mu veruvaat nemu otkolku na sopstvenoto ministerstvo za nadvoresni raboti-Stejt departmentot i na sodrzjinata vo izvestajot za 2011 god za Drzjavata.A vo nego jasno i nedvosmisleno stoi,izvrsnata vlast neuspeala da obezbedi vladeenje na pravoto vo Drzjavata,a podatokot im e dostapen na sajtot na SP.Ili najpatriotskiot Premier neznae sto toa znaci za biznismenite.Ili mislese ke se sretne so kandidatot za Pretsedatel na SAD G-din Mit Romni,toa mozje samo neotstvarena zjelba da bide na Gruevski,no za zjal osven eventualni intervjua od trotoar vo SAD nisto novo, a vo Kanada veke fijaskoto od roud souto e na povidok.Gruevski mozje OSTAVKATA da ja ponudi veke, sto ke bide dobro i za Drzjavata i za DPMNE.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Делумно облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Финска - иднина без Нокиа
Финска е во ЕУ, има перфектен кредитен рејтинг од тројно А и флертува со излезот од еврозоната. Но, не е се’ така добро ...
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Сонот за лифт што ќе не однесе во вселената трае повеќе од 50 години, Мајкл Лејн помина 11 години работejќи на остварува...
(ФОТО) Шеснаесет китови угинаа насукани на плажа во Шкотска
Силната плима „истурка" група од 26 китови во песокливиот брег на Северно Море, од кои 16 угинаа насукани на плажа....
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?
Елементите на спортот вклучуваат една карта од динстијата Минг, американски договор и една фабрика за риби...
Класичните светилки отидоа во историјата
Со забраната Европа планира да заштеди околу 1 отсто од годишната потрошувачка на електрична енергија или тоа е производ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |