Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.12.2012, 12:23

Ховит: Македонија треба да добие датум за преговори

Известувач за Македонија во ЕП не знае дали ќе биде договорен датум, но е убеден дека земјава треба да ги почне преговорите за членство во ЕУ

Сe` уште не сум сигурен дека ќе биде договорен датум, но убеден сум дека Македонија треба да ги почне преговорите за членство во ЕУ, вели британскиот европратеник и известувач за Македонија во Европскиот парламент Ричард Ховит во интервју за програмата „Порта“ на сателитскиот канал на МТВ.

- Ќе работам, до последната минута од последниот час за да се добие одлука која или ќе одреди датум за преговорите или ќе даде решителен и неповратен чекор кон одредување на датум за преговори, истакнува Ховит.

Коментирајќи ги односите со Грција и со Бугарија во контекст на добрососедството, Ховит ги поздравува, како што вели, помирувачките пораки што Скопје ги упати кон Атина и Софија. Оценувајќи ги таквите пораки како „голем гест“ од Скопје кон соседите во пресрет на декемвриските состаноци на Европскиот совет, британскиот европратеник посочува дека станува збор за зборови, меѓутоа зборови кои се искрени.

- Локално, секој треба да разбере дека беа кажани одредени работи како од страна на политичарите така и од медиумите во соседните земји, но исто така, и во оваа земја, кои предизвикуваат вистинско недоразбирање и вознемиреност на другата страна. Наместо да се коментира за прашања што може да предизвикаат конфликт, мислам дека треба да коментираме за предложениот Меморандум за соработка со Грција и размената на писма со министерот за надворешни работи на Бугарија, потенцира Ховит.

Одговарајќи на прашањето дали се наѕира некаков договор, Ховит со став: „Се разбира, сe` уште не е постигнат договор за сe`, меѓутоа, најважно е тоа што овие процеси, кои се позитивни и се неопходен дел од конечното постигнување на успешно решение, се во тек“. Исто така, според, него, многу е важно тоа што помирувачкиот тон кон Атина и Софија не продолжува само до донесувањето на декемвриската одлука, туку засекогаш.

За прашањето за името Ховит смета дека на крајот, сепак, двете земји ќе мора да најдат решение, работа, која, како што оценува, неизбежно е болна за двете страни.

- Ќе биде потребна волја, визија и храброст за да се постигне решение. Но, вистинската разлика е многу мала и јас верувам дека е можно да се постигне спогодба. Кога европскиот комесар препорача дека прашањето за името треба да се реши во почетокот на преговорите со ЕУ, тоа беше смел и храбар потег кој треба да се поддржи, вели Ховит.

На прашањето како ја коментира постапката на евроамбасадорот Аиво Орав кој не нарече „славомакедонци“, Ховит со одговор дека тој во неговиот извештај за Македонија во Европскиот парламент го користел терминот „македонски“.

- Кога се решив да го искористам зборот „македонски“ во мојот извештај за луѓето и јазикот во земјата, тоа беше мој смел чекор, и чекор кој е целосно во согласност со начелата на ОН. Со тоа, се надевам дека локалните жители видоа дека имаат вистински пријател во Европскиот парламент, кој ги слуша локалните жители и кој е чувствителен на длабоко вкоренетото локално чувство, изјави европратеникот Ричард Ховит.


Статијата е прочитана 526 пати.


Испрати коментарПочнува трката за најубаво украсен двор
Избрани најдобрите угостители за 2012 година
Чибишев - Неетички е враќањето на хронично болните пациенти
Пангалос не може да го плати данокот на имот
Лидија Неделкова избрана за претседател на Врховниот суд
Обама за Борисов - Не нервирајте го, има црн појас
Лавров скрши рака во Истанбул
Долче и Габана обвинети за зaтајување данок
Џозеф Данфорд е нов командант на меѓународните сили во Авганистан
Штрајк на работниците од тетовски „Комуналец“
Петров - Има оптимизам во ЕК, но рано е да се прогнозира исходот
Јункер сака да се повлече од Еврогрупата
Eксплозија во зградата на „Златна зора“
Нови протести во Словенија
Македонската група во Конгресот со нов член
АЕК - Најмногу неосновано одбиени приговори од „Близу“
Раскол во ПАСОК
СДСМ - Владата е виновна за ниските странски инвестиции
Ватикан го соопшти „Твитер“ профилот на Папата
(ФОТО) Борците ги одбранија своите простории
Ранет вработен во скопската полиција
Турција упати авиони ловци кон границата со Сирија
Македонски судии и обвинители на обука во Франција
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Македонски државјанин уапсен со 13 килограми марихуна
Албанците ја канат Дел Понте на суд
Четврти неуспешен обид да се ликвидира Драганчо Стојменов
Груевски ги повика иселениците да ја чуваат традицијата
Цените на бензините и дизелот повисоки за половина денар
Зголемување на субјектите кои ја користат задолжницата
ОМД бара министерство за дијаспора
Поедноставени процедурите за вадење документи на иселениците
Честитка од Иванов до новоизбраниот претседател на Словенија
И Маргарита Папандреу на листата на Лагард
Шестмина повредени во превртен минибус
„Форд“ повлече околу 90.000 автомобили од САД и Канада
(ФОТО) Куполите се издигнаа над Собранието
Трети декември - Меѓународeн ден на лицата со инвалидност
Борут Пахор нов претседател на Словенија
Ограбена спортска обложувалница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на Македонија„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Вторник
Делумно облачно
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 6°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелкa (18)
Ранковиќ на мета на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
Многу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |