Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
22.04.2012, 16:32

Жарко Лаушевиќ заработил 200.000 евра од својата книга

Деновиве и „Утрински весник“ објавува извадоци од овој роман, што за македонската читателска публика го издаде издавачот „Три“

Актерот Жарко Лаушевиќ направи сензација, кога минатата година го испрати ракописот на својот роман „Годината минува, денот никогаш“, во кој пишува за својата трагична судбина. Деновиве и „Утрински весник“ објавува извадоци од овој роман, што за македонската читателска публика го издаде издавачот „Три“.

Познатиот актер за оваа книга добил околу 200.000 евра, а голем дел од сумата веднаш го потрошил за да ги врати долговите, што му се насобрале со години.

Жарко со години е во доброволно прогонство во САД. Тој, по излегувањето од затворот се развел со првата сопруга Маја, со која има син и ќерка. Од 1999 година живее во Њујорк, каде што во меѓувреме се оженил со сценската шминкерка Анита, со која добил и ќерка.

Лаушевиќ моментално го завршува пишувањето на вториот дел од овој бестселер, кој ќе говори за неговите американски маки и за деновите минати во доброволен егзил.

Автобиографијата „Годината минува, денот никогаш“ на еден од најдобрите актери на неговата генерација од поранешните ју-простори е продадена во рекорден тираж од 350.000 примероци.


Статијата е прочитана 1434 пати.

Испрати коментарШто прават денеска
Електронската музика е почеток на диското
На турнеја со двојничката на ќерката
Хари Потер станува писател
Повторно во лезбиска врска?
По ваш вкус - Осино гнездо
Ангела Меркел храни папагали
Модна недела Битола - Денови на мода во градот на конзулитеmarija Toronto, 22.04.2012 22:23:23
Zoshto nie chitatelite ne mozeme da go chitame Aftobiografijata na Zarko vo Ytrinski vesnik,
realen, 23.04.2012 09:27:19
Citav izvadoci od romanot cij naslov dovolno e provokativen i tolku vistinit - Godinata minuva, denot nikogas, sto ostanuva na ljubitelite na pisaniot zbor da se odlucar dali ovaa sentenca ke im bide i lajtmotiv vo zivotot. Zosto, zatoa, sto za samo eden den vo zivotot, celiot sto ni preostanuva se menuva od koren, a kako...procitajte. Sekoja kniga e dobredojdena, a osobeno ako e od avtobiografski karakter, sporedbi ne se potrebni.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |