Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
19.09.2012, 12:16

Челзи ја почнува одбраната на европската крунаПрвиот чекор е предизвик достоен на шампионскиот статус - Јувентус гостува на „Стемфорд бриџ“

Вистинскиот почеток на едно првенство е кога актуелниот првак ќе ја почне одбраната на титулата. Во фудбалската Лига на шампионите, Челзи вечерва ќе се обиде да му докаже на континентот дека пехарот од минатата сезона не го доби случајно. Првиот чекор е предизвик достоен на шампионскиот статус - Јувентус гостува на „Стемфорд бриџ“. И двете екипи имаат одличен почеток на сезоната, бидејќи водат во своите домашни првенства. Сепак, Лигата на шампионите е посебен предизвик, особено за Јувентус кој се враќа во елитата по пауза од шест години.

„’Стемфорд бриџ’ не е најдоброто место да се почне, но кај нас нема страв. Ние сме шампиони на Италија и тоа мора да го оправдаме. Ова е наше враќање во ЛШ и затоа треба да биде посебно“, изјави Мирко Вучиниќ, Црногорецот кој ќе го предводи нападот на Јувентус. Покрај него, најверојатно, ќе стартува Асамоа, а Џовинко ќе остане на клупата, како и новото име во Торино, Никлас Бентнер. Кај Јуве повреден е само Лусио, додека во лондонскиот тим неколку играчи се избришани од болничката листа. Џон Тери и Ешли Кол се способни за настап, иако отсуствуваа од репрезентацијата во квалификацискиот меч против Украина. Оспособен треба да е и Хуан Мата иако беше изоставен од составот кој викендов одигра нерешено кај КПР. Многумина најавуваат дека Челси ќе се удави во заситеност по освоената титула, но тренерот Роберто ди Матео тврди дека апетитот за успех е ист како и минатата година.

„Нашиот сопственик никогаш не ги загубил амбициите. Тој секогаш сака да победува со овој клуб и затоа ние продолжуваме да трагаме по беспрекорност“, изјави италијанскиот стратег.

Титулата воопшто не ги убеди конкурентите дека Челси оваа година е поголем кандидат за титулата отколку што беше минатата година. Но, затоа тука е истата убеденост дека Барселона е најголемиот фаворит за пехарот. „Совршените“ од Каталонија ќе почнат мазно, против Спартак Москва на „Камп ноу“ и затоа убедлива победа е единствниот очекуван епилог.

Во вториот меч од конкуренцијата Е, Шахтјор го пречекува Нордсјеланд, додека во групата кај Барселона играат Селтик и Бенфика.

Во Ф-друштвото, Баерн е голем фаворит иако ќе стартува против најсилниот противник, Валенсија. Екипата што го елиминира Вардар, БАТЕ Борисов гостува кај Лил. Во групата Х, Манчестер Јунајтед ќе го нагости Галатасарај, а Брага е домаќин на Клуж.


Статијата е прочитана 172 пати.

Испрати коментарЛацио го чека пекол на „Вајт харт лејн“
Јуве замина со бод од „Стемфорд бриџ“
Швајцарија - Чешка на стартот на Дејвис куп 2013
Адамс го доби златото од Лондон
Венус ќе дебитира на Хопман куп
Роналдо ги воскресна „кралевите“
Металург избрка пет фудбалери среде сезона
Македонија пак ќе падне на листата на ФИФА
Честитка за Пандев и од Мурињо
Сити по круната на „кралевите“
Еден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Чешка трет пат финалист во Дејвис купот
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |