Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
06.03.2012, 18:13

Латас осуден за навреда на Героски

Со одлука на судот, Драган Павловиќ-Латас ќе треба да плати 45.000 денари за навреда кажана во емисијата на Миленко Неделковски

Главниот уредник на весникот „Вечер“, Драган Павловиќ-Латас, е осуден за навреда на уредникот на „Фокус“, Бранко Героски. Судечки совет на Основниот суд Скопје 1 - Скопје вчера донесе првостепена пресуда со која се потврдува дека главниот уредник на весникот „Вечер“ го навредил Героски. Според одлуката на судот, Павловиќ ќе треба да плати 45 дневни глоби, или околу 45.000 денари, а со дополнителна одлука ќе треба да се одреди и висината на штетата која му била нанесена на тужителот. „Не можам да кажам дека сум задоволен со одлуката на судот, бидејќи судијката Сандра Крстиќ одлучи дека јас не сум бил наклеветен. Судот смета дека јас сум тој што треба да ја докажувам клеветата, а не тужениот“, вели заменик-главниот уредник на „Фокус“, Бранко Героски.

Оваа судска постапка беше иницирана со приватна тужба на Героски по настапот на Драган Павловиќ-Латас во емисијата „Миленко Неделковски шоу“, пред повеќе од две години.

Во настапот на емисијата, Павловиќ го валкал името на Героски и тој решил правдата да ја побара на суд. Героски не сака да говори за сето она што било кажано за него, но вели дека главната поента на тужбата била насочена на делот во кој Павловиќ кажал дека тој добил отказ од весникот „Дневник“, а што не соодветствува со реалноста.

Нема дилеми дека со изречената казна ќе биде незадоволен и осудениот Павловиќ, па оттука треба да се очекува негова жалба по изречената првостепена пресуда. (Љ.С.)


Статијата е прочитана 8561 пати.

Испрати коментарГрадот доби четири нови сувенирници
Вацлав Клаус сака да ја растури ЕУ!
Приказната за македонската економија стигна и до Мумбај
Бесими - Реформите ќе продолжат без оглед на Чикаго
Предлози за имиња на улици во Скопје
Затворен францускиот „бос“ на имплантите
Становите лани биле поевтини во однос на 2010
Синдикатите најавуваат прекин на железничкиот сообраќај
Македонската економија стабилна и покрај должничката криза
Тинејџер прободен со нож на Бит-пазар
Родова еднаквост само на хартија
Шест британски војници убиени во Авганистан
Пападимос изврши реконструкција на грчката Влада
Економска презентација на Македонија во Мумбај
Падот на „Фејсбук“ ги стресе електронските зависници
Амбасадорот Перо Стојановски поднесе оставка
Источна Либија прогласи автономија
Запад не го милува Ѓукановиќ
„Тата“ понуди 350 милиони долари за „Сааб“
Тодоров разреши двајца директори на Детската клиника
Тадиќ го претстави новото „фиќо“
Полицијата ги засилува уличните патроли
Источна Либија прогласи автономија
Јамајка се откажува од британскиот трон!
Генералот Биениек во официјална посета на ГШ на АРМ
Барозо - Излегувањето на Грција од еврозоната би било катастрофа
Се интензивира македонско-британската соработка
Познат нарко-бос уапсен во Косово
Арифи денеска на средби со Филе и Брок
Девојката од Древеник се самоубила
Владиниот тим денеска во индискиот град Пуне
Грција намерно го одолговлекува решавањето на името
Џон Мекејн со поддршка за воздушни удари врз Сирија
Во Бугарија уапсен сопственикот на „Џумајлија“
Каде е Перо Стојановски?
Торнадо однесе бебе во поле
Пешевски - За промени во договорот со ОКТА треба согласност од двете страни
Арифи во Брисел ја претстави Националната стратегија
СДСМ со пакет економско-социјални мерки до Владата
Илјадници Германци штрајкуваат за поголеми плати
Грчки танкер потона во близина на Атина
Италијанец осуден за импотенција
ЕУ воздржано реагира околу победата на Путин
Одземени 10 возила при инспекција на диви превозници
Потпишан Меморандум за соработка меѓу МТСП и Филозофски факултет
МНР - Никој освен Грција нема дилеми за членство на Македонија во НАТО
Премиерот вети поддршка за индиските инвеститори
Победата на Путин ќе ги заживее руските финансиски пазари
Мистериозна смрт на девојка во битолско Древеник
Милибанд - Народот ќе го урне Путин од власт
Вицепремиерката Арифи во посета на Брисел
Попоски: Македонија да ја добие заслужената одлука
Владина делегација по инвестиции во Индија
(ВИДЕО) Новиот руски претседател се вика Путин!
Исчезнат ресенчанец пронајден мртов
Полицаец фатен при шверц на мигрантиSherif, 06.03.2012 20:16:35
A kolku tuzbi dobi Latas otkako e Grujo na vlast i so koja materijalna dobit za nematerijalna shteta? Ne mu e voopshto problem da gi plati tie pari, ama i niv nema da gi plati, bidejci se sudi spored zakonot za shefot, a toj veli: 1.shefot e vo pravo, 2.shefot e sekogash vo pravo, 3. ako sluchajno shefot ne e vo pravo, shto e prosto nevozmozno, se primenuvat chlenovite 1.i 2. od ovoj zakon itn. Zatoa Gero ne ochekuvaj nishto, iako ne e iskljucheno mazenje ochi, kako na tebe, ushte povece na javnosta.
Iskra, 06.03.2012 20:55:26
More malku mu e. Treba uste da plati.
Mile, 07.03.2012 08:07:18
Bagra od novinar a voedno i TV.
velesanka, 07.03.2012 08:11:09
ako ne e Latas da ni gi otvori ocite po bilo koe prasanje ja neznam kako bi go slusale Gero koj vazi za najgolem parazit madju novinarite koj si go pravi tovarceto i ne pravi slepi pri oci i gluvi pri usi, zamene Gero e najgolem manipulant koj raboti samo za licen profit NISTO DRUGO
mile, 07.03.2012 08:52:38
Ја жалам само судијката Сандра.......сиротата како се осмели да го осуди Латас......тешко неа...........
odgovor, 07.03.2012 09:11:37
Gero nema da se ofajdis od Latas-garant.
Indulgenzija za Latas, 07.03.2012 10:17:15
Najgolema bizardnost e sto g-dinot Latas , zaedno so Milenko e eden od najgolemite braniteli na makedonskata kauza ime i identitet?! Covek da se cudi i da se krsti?! No cist e ko solza i kako nevino dete. Za 2 sati Gordana mu izdade idulgenzija deka e cist i ne bil sorabotnik na tajnite sluzbi. Toa e za vo Ginis.
od ostrijot, 07.03.2012 10:42:49
latas osuden dali da placeme ili dase smejeme strumicanec natoa bi rekol lazam tigi mango decata.
ivan, 07.03.2012 11:23:25
Za lLatas nema ni sud nema ni zakon. Eve proverete samo kolku pati go parkira DJipot na trotoarot kade se ceka avtobus sproti T_Mobile. Nemoze da se pomine od negovat ogromna kola, i nikoj ne go kaznuva. Policijata tuka pominuva sekoi 5 min.
tihi, 07.03.2012 12:26:12
A koj toa najmnogu se zalagashe za slobodno mislenje i dekriminalizacija na kleveta.
od citatel vo usa, 07.03.2012 12:55:31
velesanke velesanke ako od latas si dobila vistina ti si za zalene samo dae otvori ystata lazi i kazyva samo nevistini i kleveti a tebe ti treba pomos odi baraj dyri e brgo
Vinci, 07.03.2012 13:40:40
Da postojat pravi vrednosti vo drzavata (pocituvanje na moralot, etikata i pred se kodeks na novinarsko odnesuvanje) vakvite kameleoni kako Latas, koi sekojdnevno ja trujat javnosta so nevistini i lagi zavieni vo portokalova folija, nema teorija da opstojat, ama se dodeka ima ,,slepci,,-gledaci i slusateli na emisii od tipot ,,crn,bel bumbar,, .........., istiot ke si prodolzi so prepoznatlivata demagogija (koja debelo ja naplaka), a tie siroti privrzanici na crno,beli bumbari.... ke si ostanat so prstot vo usta!!!!!!!!
Sanitarnata inspekcija na delo!, 07.03.2012 14:57:35
Sanitarniot model od Detska Klinika moze da se zeme kako metafora za sekoj slucaj: ako ne vi se bendisuva Latas, Sitel ili nesto drugo vo Makedonija-usnisajte go i viknete santirarna inspekcija zatoa sto e kontaminirano i necisto...!Togas garant ke bide smeneto toa sto ne vi se bendisuvalo!
deko, 07.03.2012 15:18:14
Smesno e a zamislete da go tuzat Gerovski site luge sto toj gi isplukal vo svojata kariera,ke treba da go osudat vo milijardi eu.Vistina cel zivot go pomina Gerovski plukajki po politicari,klevetejki gi site sto moze i na kraj zaraboti od toa.
ko-ko, 07.03.2012 15:58:08
I dvajcata se od ista fela poznati kako novinari so pis jazik i ne se voopsto cveke za miriisanje.Po mene da moze i dvajcata bi trebalo da platat globa!!
Baze, 07.03.2012 18:36:19
Ako Latas e novinar ,togas jas sum kosmonaut.Latas e zavien vo portokalav carsav a si go polni djebot so portokalovi paricki od prodavanje na portokalovi prikazni.
kilimili, 07.03.2012 19:07:48
abe latas e spion na milosevic a milenko bivsh menaxher za transferi na igraci sto gi kradel ima debelo dosie a sega mi sa pravi kobajagi nekoj patriot.
Od bankrut malce mito mal kuver, 07.03.2012 19:32:57
Bas zalam oti nekogas Mr Latas zgresil i ako e taka jas bi muja platil kaznata al sigurno nee tocno uvek e vo pravo i koga gresi.......

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Облачно

Четврток
Мешавина од дожд и снег
Макс: 8°C, Мин: 1°C

Петок
Обилни врнежи
Макс: 10°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |