Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
31.08.2012, 20:30
Јовановски: Горди сме на златото на Наковска Бикова, очекуваме нови успеси„Вечерва ќе го прославиме успехот, а веќе од утре почнуваме со подготовките за другите две дисциплини во кои ќе настапат нашите претставници“, изјави тренерот на параолимпијците

Освојувањето на златниот медал во стрелање со воздушен пиштол од 10 метри на Оливера Наковска Бикова на Параолимписките игри претставува голем успех за македонското стрелаштво и за нашиот спорт воопшто и затоа сите сме многу горди, изјави нејзиниот тренер Бранимир Јовановски.

Вечерва, додаде, ќе го прославиме успехот, а веќе од утре почнуваме со подготовките за другите две дисциплини во кои ќе настапат нашите параолимпијци Наковска Бикова и Ванчо Каранфилов.

- По златото на Оливера очекуваме уште добри резултати на стрелачкиот турнир на овие Игри, вклучувајќи го и освојувањето на уште некоја од медалите, рече Јовановски, изразувајќи задоволство од добрата форма на Наковска Бикова.

Таа во денешните претпладневни квалификации постигна светски и параолимписки рекорд, додека во финалето уште еднаш уверливо ги совлада сите свои противнички, а посебно главните конкурентки, Русинката Марина Климаченко и Иранката Сарех Јаванмардидомани.

Малубројната македонска параолимписка репрезентација присуствуваше на доделувањето на златниот медал на кое во чест на Наковска Бикова беше подигнато македонското знаме и интонирана нашата химна.

Ова е прв златен медал за Македонија на параолимпијадите по Игрите во Барселона во 1992 година, кога злато освои сегашниот тренер Бранимир Јовановски. На Параолимписките игри во Атина, пред осум години, Ванчо Каранфилов освои сребрен медал во дисциплината воздушен пиштол.

Двајцата наши параолимпијци одново ќе се појават во стрелачката арена в понеделник, на 3 септември во дисциплината спортски пиштол, а потоа на 6 септември кога Наковска Бикова и Каранфилов ќе се натпреваруваат во пиштол-слободен избор.Статијата е прочитана 766 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Македонија ги почна подготовките за Хрватска и Шкотска
Колшрајбер го разоружа Изнер за 303 минути
Каранфилов 10., Наковска-Бикова 12. со МК-пиштол
Роналдо не е среќен во Реал Мадрид
Шведски фудбалер даде гол и почина!
Надал ќе паузира уште два месеца
Барселона единствена со три победи во Примера
Интер поразен од Рома на домашен терен
Прва победа за ПСЖ во новото првенство
(ФОТО) Батон без конкуренција во Спа
Доживотна спортска пензија за Наковска Бикова
Федерер „гази“ на Ју-Ес опен
Манчини незадоволен на својот јубилеј
Непријателски меч во Аеродром
Парична награда од 100.000 денари за Наковска-Бикова од Винер
Лазаров со Атлетико ја освои светската клупска круна
Горан Попов потпиша за Вест Бромвич Албион
(ФОТО) Фалкао го понижи европскиот шампион
Лазаров го одведе Атлетико во финалето на „Супер Глоуб“
(ФОТО) Наковска-Бикова параолимписки шампион!
Аман го победи Рудиша, Болт со нов рекорд во Цирих
Цонга се лизна против Клижан
Зета торпедирана во Ајндховен
Светски рекорд на Наковска-Бикова во стрелање со воздушен пиштол
Двоен триумф на шаховските селекции
Иниеста избран за најдобар фудбалер во Европа
Реал Мадрид со Сити, Борусија и Ајакс во „групата на смртта“
Каранфилов 22. со воздушен пиштол од 10 м
Клајстерс ја заврши кариерата во сингл
Спартак го преживеа пеколот во Истанбул
Седумка од Лазаров за Замалек
Партизан ќе се вади против Тромзо
Шахистите и покажаа заби на Унгарија
(ФОТО) Свечено отворање на 14. Параолимписки игри во Лондон
Шпанскиот Супер куп за Реал Мадрид
Се самоуби селекторот на руските одбојкарки, Овчеников
Лига на шампиони и Лига Европа на Макс ТВ
Ѓоковиќ безмилосен против Лоренци
Лазаров со Атлетико во полуфиналето на „Суперглоуб“
Шахистите убедливи на стартот на Олимпијадата
„Ел класико“ за првиот пехар во Шпанија
Лондон подготвен за параолимпијците
Ибраими и Тасевски без Лига на шампиони
Болт сака да истрча 200 м под 19 секунди
Новицки уште две години во НБА
Јовановски - Очекувам параолимпијците да се пласираат во финалето
Лазаров нерешлива енигма за Станиќ
Федерер го смета Ѓоковиќ за фаворит на Ју-Ес опен
Атлетико Мадрид убедлив против Атлетик Билбао
Почина атлетскиот судија погоден со копје во вратот
Јаневски ги врати Тасевски и Ристиќ во националниот тим
Модриќ во Реал Мадрид за 33 милиони фунти
Вардар го победи Тетекс и изби на второто место
Атлетски судија погоден со копје во грло
Наполи убедлив на стартот од Серија А
Шампионот во Премиер лигата освои бод на „Енфилд“
(ФОТО) Вејн Руни ја помина ноќта во болница
Трета победа за Челзи во Премиер лигата
Победа за Волфсбург на гостувањето кај Штутгарт
Јувентус со победа ја почна одбраната на титулата во Серија А
Првенецот на Ван Перси во сенка на повредата на Руни
Галијани во Мадрид преговара за КакаR. Filkoski - Struga, Skopje, 31.08.2012 20:42:48
BRAVO, BRAVO, BRAVO!!!
pile, 31.08.2012 20:46:09
Cestitki za Olivera Nakova Bikova i za reprezentacijata na R.Makedonija,im posakuvam uste uspesi.Vakvi lugje zasluzjuvaat visoki pozicii vo drzjavata i Republiskiot parlament, koi go dokazjale svojot patriotizam sprema Drzjavata, so makotrpna rabota i so rezultati od rabotata.Definitivno Ustavot na Izborniot Zakon treba da pretrpi izmeni i da se garantira procentualna zastapenost na licata so hendikep vo Parlamentot, a za drugite uslovi predvideni i so postoeckite Zakoni,neprecen pristap vo javniot gradski prevoz ili institucii i drugo koi retko koja Opstina gi ispolnuva na planot na infrastrukturnoto ureduvanje ne smee da stane nitu zbor.Bravo paraolimpijci.
Ilija Darkov, 31.08.2012 23:57:04
Samo napred, so sreka. Pozdrav od Toronto Kanada, Ilija Darkov

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Делумно облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Финска - иднина без Нокиа
Финска е во ЕУ, има перфектен кредитен рејтинг од тројно А и флертува со излезот од еврозоната. Но, не е се’ така добро ...
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Сонот за лифт што ќе не однесе во вселената трае повеќе од 50 години, Мајкл Лејн помина 11 години работejќи на остварува...
(ФОТО) Шеснаесет китови угинаа насукани на плажа во Шкотска
Силната плима „истурка" група од 26 китови во песокливиот брег на Северно Море, од кои 16 угинаа насукани на плажа....
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?
Елементите на спортот вклучуваат една карта од динстијата Минг, американски договор и една фабрика за риби...
Класичните светилки отидоа во историјата
Со забраната Европа планира да заштеди околу 1 отсто од годишната потрошувачка на електрична енергија или тоа е производ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |