Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
05.10.2012, 15:31

(ФОТО) Собрани 200 единици крв до 15 часот

Продолжува хуманитарната мисија на Тоше Проески. Под мотото „Јас штотуку спасив живот, а Вие?“, денеска од 10 до 18 часот се одвива крводарителска акција во просториите на фондацијата „Никола Кљусев“

ФОТО: Киро Попов

Денеска, до 15 часот, во просториите на фондацијата „Никола Кљусев“ (до АРМ), каде што се одвива крводарителската акција во спомен на Тоше Проески се собрани околу 200 единици крв. Под мотото „Јас штотуку спасив живот, а Вие?“, фановите и почитувачи на ликот и делото на Тоше уште од утринските часови дојдоа да бидат дел од акцијата, која е во организација на Интернационалниот Тоше Проески фан- клуб форум и Црвениот Крст на Град Скопје, а поддржана од Меѓународната фондација „Тоше Проески“.

Организаторите се надеваат дека оваа година ќе ја надминат минатогодишната бројка од околу 350 собрани единици крв и воедно апелираат за уште поголема посетеност. Остануваат уште неколку часа до затворање на пунктот за дарување крв кој беше отворен во 10 часот, а ќе се затвори во 18 часот. За секој дарител е обезбедено ДВД издание од постхумниот концерт во спомен на Тоше, одржан на Градскиот стадион во 2008 год., како и картички и постери со ликот на пејачката ѕвезда. До моментот на објавување на текстов, како што не известија организаторите, никој од колегите на Тоше и естрадата се нема појавено и дарувано крв.


Статијата е прочитана 358 пати.

Испрати коментар„Војна на ѕвездите“ наместо „Мона Лиза“ во Лувр
(ФОТО) По „Сити мол“, турканици и на „Бела ноќ“
„Век за самување“ најдобра поема за 2012 година
(ФОТО) Свеќи и ѕвездено небо за Тоше
Светски ден на Бонд, Џејмс Бонд
Тетовскиот театар вечерва на МЕСС во Сараево
„Калчр девелопмент“ во живо на Канал 103
„Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше“ на плоштад „Македонија“
Да се потсетиме на „Скопје во 90-тите“ во МКЦ
Македонската филхармонија го откупи делото на Илија Илиевски
Опра и Бритни – најплатени жени во шоу-бизнисот
Кончаловски во Кинотеката на Македонија
„Бела ноќ“ в сабота во Скопје
Ана Дурловски повторно ја воздигна Лучија
Вечерва стартува четвртото издание на „Десонанз“
Уште разголени фотографии од кралскиот пар
Новите германски филмови го окупираат Скопје
(ФОТО) „Тојо��а“ го претстави новиот „паметен инсект“
Забранет влез за Мајк Тајсон во Нов Зеланд
Рубенс Муратовски стана татко

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Делумно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 22°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (19)
Јованка ја смисли политичката егзекуција на Ранковиќ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
На лице место. Зошто Џевахири Ајрулова го уби својот петгодишен син?
Утрински весник во селото Долно Јаболчишта во Велешко кое не памети такво грозоморно злосторство.

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |