Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
20.06.2012, 15:29

Даница Тортевска и Трајче Лозановски се годинешните галички младоженци

Избрани се зетот и невеста за популарната „Галичка свадба“, која ќе се одржи на 14 и 15 јули

Киро Кипроски

Даница Тортевска и Трајче Лозановски, двајцата од Скопје, ќе бидат главните актери, невеста и зет, на годинешната атрактивна туристичко-културна манифестација „Галичка свадба“, која ќе се одржи на 14 и 15 идниот месец.

Специјалната комисија, како што не' информира Митре Ажиески, претседател на МЗ Галичник, одлуката ја донесе едногласно. Претходно биле направени интервјуа со сите четири пара кандидати, а врз одлуката влијаел и настапот, претставувањето на паровите на гала- вечерта што се одржа во салата на АРМ во Скопје, во чест на златниот јубилеј, 50 години од одржувањето на првата туристичка манифестација „Галичка свадба“ – во 1963 година.

Организаторот со главните актери, Тортевска и Лозановски, ќе одржи интензивни подготовки во Галичник, се' со цел да ги подготви успешно да можат да ги презентираат адетите, обичаите и ритуалите на „Галичката свадба“, која е единствена и неповторлива свадба и претставува бренд на Македонија.

„Желбата нашата шестгодишна врска да заврши со склучување брак во Галичник, нашето најомилено место и на ’Галичката свадба’ ни се исполни. Се' ќе дадеме во автентичното презентирање на галичките свадбарски обичаи, ритуали и фолклор“, изјавија главните актери на годинешнава „Галичка свадба“.

И годинава „Галичката свадба“ ќе биде крунисана со венчавката на невестата Даница Тортевска и на зетот Трајче Лозановски, што ќе се одржи во монументалната црква „Св. Петар и Павле“ во Галичник. Светиот чин венчавка, по сите изгледи, ќе го изврши митрополитот г. Тимотеј, надлежен архиереј на Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА, монаси на Бигорскиот манастир и свештенослужители.

Инаку, Галичник живее за свадбата. Подготовките за големиот јубилеј се во полн ек и пред големиот настан успешно ќе бидат завршени.
Статијата е прочитана 1358 пати.

Испрати коментарНајвредните предмети на Витни Хјустон одат на аукција
Граѓаните го запоседнаа Градскиот парк за „Види музика, слушни слика...“
(ВИДЕО) „Мајкрософт“ го претстави Windows Phone 8
Летните приказни на „Или-Или“ почнуваат со „Гордиевата врвка“
(ВИДЕО) Њујорк во пет минути, HD филм на Џејмс Камерун
Предвидување на успешноста на филмовите со математички методи
(ВИДЕО) Банана уметност
Над илјада рекреативци со велосипед на „МавровоТур 2012“
Завршија Рациновите средби
Забава и велосипедизам во Маврово
Огромен астероид ноќва ќе мине покрај Земјата
Никола Маџиров добитник на награда за светска поезија во Кина
(ВИДЕО) Пет премиери на филмови за опуштено лето
Селма Хаек повторно во улога на стриптизета
Пред 4 години со 100 килограми - денес мис
Хју Лори во римејкот „Робокап“
Писателот Зоран Пејковски добитник на „Празник на липите“
Часовник вреден половина милион евра
Англичанец има дресови од 194 репрезентации
Македонките најчесто се мажат на возраст од 25 години
Започнува новиот живот на документарни филмови
Мадона на концерт во Турција покажа града
„Кралицата“ Хелен Мирен во Карлови Вари
Започна „Година на есејот“ во Струга
(ФОТО) Светските новински фотографии во Скопје
Новото „пежо 208“ пристигна во Македонија
Почина Реј Бредбери, бардот на научната фантастика
Се урна ѕид на тетовското Кале„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Сабота
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

„Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |