Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
22.08.2012, 13:05
Динамо Киев шампионски во МенхенгладбахДосегашниот клуб на Попов ја совлада Борусија со 3:1 во првиот меч од баражот за ЛШ

Фудбалерите на Динамо Киев со една нога се во фазата по групи од Лигата на шампионите, откако славеа со 3:1 во Менхенгладбах во првиот натпревар од разигрувањето со Борусија. Домашните поведоа преку Ринг во 13. минута, но потоа следуваа три гола на гостите од Украина. Прво, Михалик израмни во 28. минута, осум минути подоцна Јармоленко го доведе Динамо во водство, а точка на убедливата победа стави автоголот на Де Јонг во 81. минута.

Убава предност од гостински терен носат и Клуж и Глазгов Селтик. Романски Клуж го изненади Базел со 2:1 со двата гола на Сугу во 66. и во 71. минута за целосен пресврт по водечкиот гол за Швајцарците на Штрелер во 44. минута. „Келтите“ од Шкотска, пак, славеа со 2:0 во Шведска против Хелсинорг со погодоците на Комонс во 2. мин. и на Самарас во 75. мин..

Спартак Москва ќе патува со минимална предност во реваншот во Турција, бидејќи во првиот меч на свој терен го совлада Фенербахче со 2:1. Се' беше решено за десет минути, во кои водство на Спартак му донесе Еменике во 59. мин., израмни Кујт во 65. мин, а конечниот резултат го постави Кумбаров четири минути подоцна.

Минимална позитива од 1:0 оствари Копенхаген пред своите навивачи против Лил, а стрелец на единствениот гол беше Сантин во 38. минута.

Утре се играат првите средби од плејофот и за групната фаза во Лига Европа, а двојките се: Нефчи - АПОЕЛ, Анжи - АЗ Алкмар, Тромзо - Партизан, Екранас - Стеауа, Атромитос - Њукасл, Молде - Херенвен, АИК Стокхолм - ЦСКА Москва, Легија - Розенборг, Либерец - Днипро, Шериф - Марсеј, Бурсаспор - Твенте, Луцерн - Генк, Динамо Букурешт - Металист, Трабзонспор - Видеотон, Диделанж - Хапоел Тел Авив, Феенорд - Спарта Прага, Митјиланд - Јанг бојс, Дебрецин - Бриж, ПАОК - Рапид Виена, Локерен - Плзен, Хартс - Ливерпул, Мадервел - Леванте, Васлуи - Интер, Шласк - Хановер, Црвена звезда - Бордо, Хорсенс - Спортинг Лисабон, Мура - Лацио, Зета - ПСВ Ајндховен, Атлетик Билбао - Хелсинки и Маритимо - Дила.

Вечерва ќе се сретнат Штутгарт и Динамо Москва.Статијата е прочитана 449 пати.

Испрати коментарМекејлеб ги мина лекарските прегледи
МЗТ ќе „плови“ по Јадранот со буџет од 700.000 евра
Работнички и Напредок запрени во Купот
Балиќ во тандем со Лазаров во Атлетико Мадрид
Вардар про загуби и од Динамо Минск
Ибраими и Тасевски тешко до ЛШ
Челзи со пресврт до победа против Ридинг
Вардар про почна со пораз во Добој
(ФОТО) Јаневски ќе гради победнички менталитет во репрезентацијата
Адебајор се врати во Тотенхем
Поп Ацев трет во Гран-при серијата на ФИНА
Чеде Јаневски нов селектор на македонската репрезентација
Параолимпиец без раце со словачкиот премиер се поздрави со нога
Мекејлеб останува во репрезентацијата
Шаќири нов тренер на Шкендија
Наковска-Бикова и Каранфилов скромни пред Параолимпијадата
Сорос вложува во Манчестер јунајтед
Отфрлена жалбата на Ленс Армстронг
Антиќ не се откажува од репрезентативниот дрес?!
Манчестер Јунајтед поразен во Ливерпул на стартот од новата сезона
Комплетирано првото коло во Примера
При каменување на воз повредени четворица „Комити“ и полицаец
Условна казна од УЕФА за Работнички
Само бод за Реал Мадрид на стартот на Примера
Уапсени три лица од организацијата на трката Тара 2012
Шампионот Вардар поразен во Кичево
Федерер преку Ѓоковиќ до петтата титула во Синсинати
Двајца загинати и двајца тешко поврeдени на трката „Тара 2012“
Рекорден 11. триумф на Стојчев на Охридскиот маратон
Камерунецот Олинга најмлад стрелец во шпанската Примера
И Владо Илиевски се збогува со репрезентацијата
Ѓоковиќ и Федерер во денешното финале во Синсинати
Охридски маратон во полн сјај
Металург триумфираше на турнирот во Струга
Камерунецот Сонг во Барселона за 19 милиони евра
Илиевски од семејни причини го напушти Локомотив
Михајловски го засили Работнички
Металург и Динамо Минск во борба за трофејот на турнирот „Струга 2012“
Реал и Барса во битка за Шпанија и за „светска хегемонија“
Манчестер Сити ја почнува одбраната на титулата со Саутемптон
Седлоски - Играчите се за мене
Вермален нов капитен на Арсенал
Шарди го запре Мари во Синсинати
Пеле - Лондон постави олимписки стандард
Гечевски ја заврши репрезентативната кариера
Динамо Минск прв финалист на струшкиот ракометен турнир
Феникс потпиша со Џермејн О’Нил
Мартинез во Баерн за рекордни 40 милиони евра
Балиќ во Металург за 200.000 евра по сезона!?
Светската пливачка елита в недела на 26. Охридски маратон
Надал го откажа учеството на Ју-Ес опен
Ван Перси и официјално во Манчестер јунајтед!
(ФОТО) Пандев за минимална победа против Литванците
Македонија падна на 34. место
Бајнам на експериментална терапија на коленото
Квалификациите клучни и сезонава во Формула 1
На Франк Рибери и Карим Бензема ќе им се суди
Марадона би работел како тренер во Кина
Македонските надежи поразени од Португалија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 19°C

Сабота
Сончево
Макс: 41°C, Мин: 24°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Деветте браќа и сестри имаат вкупно 818 години, од кои најстарата сестра има 105 години, што е рекорд во Гинисовата книг...
Пукал во воздух на свадба и го убил младоженецот
Инцидентот се случил во кувајтската пустинската област Сулаибија каде има обичај да се пука во воздух на свадби...
Телеграма пронајдена по 68 години
Телеграмата ја реши мистерија за судбината на британскиот војник Гордон Хитон...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |