Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
13.09.2012, 15:25
Роналдо фокусиран на победите, а не на договоротВраќајќи се во Мадрид од репрезентативните обврски, Португалецот го сврти листот

Кристијано Роналдо се концентрира на тоа да игра добро за Реал Мадрид и не агитира за подобрување на условите на неговиот договор со шпанскиот шампион, изјави португалскиот напаѓач. Враќајќи се во Мадрид откако и' помогна на својата земја да забележи победи против Луксембург и Азербејџан на стартот од квалификациите за Светското првенство 2014 во Бразил, Роналдо напиша на својот профил на Фејсбук „сега е време да се вратам во клубот и да размислувам само за мојот клуб“.

„Би сакал повторно да нагласам, без грижи околу договорот, дека сум фокусиран исклучиво на победите во секој натпревар и на освојувањето на секој расположлив трофеј заедно со моите тимски колеги и со сите ’мадридисти‘“, дополни тој.

Роналдо фрли бомба по натпреварот на Реал на свој терен против Гранада во почетокот од месецов, кога им кажа на репортерите дека е „тажен“ од професионални причини, распламтувајќи ги шпекулациите дека можеби сака да си замине. Најскапиот фудбалер во светот, кој наводно заработува околу 11 милиони евра по сезона, одби да ги прослави своите два гола во наведениот меч од Ла Лига, во кој „кралевите“ победија со 3:0, и не сакаше да ги појасни причините за за својата тага. Рече само дека „тие што работат во клубот“ знаат зошто.

Локалните медиуми пишуваа дека не се чувствува ценето и оти сака уште готовина, а забележливо прореаловскиот дневен спортски лист „Марка“ во вторникот објави дека тој побарал од клубот да му ја зголеми годишната плата на 15 милиони евра по оданочување и оти го продолжил својот договор. Поранешниот фудбалер на Манчестер јунајтед минатата седмица негираше дека се разочарал бидејќи не заработувал доволно, но допрва треба да понуди некакво друго објаснување.

Статијата е прочитана 564 пати.

Испрати коментарАдеми од Динамо Загреб во македонскиот дрес?
Гвардиола го поддржува отцепувањето на Каталонија
Ферер победи за водство на Шпанија против САД
Пандев - Хрватска и Србија ќе паднат во Скопје
Претседателот на Фенербахче ја шокира Евролигата
Металург не отпатува во Прешов на натпревар од СЕХА лигата
Стефанов - Заминувам од лични причини, но останувам во репрезентацијата
Тајсон љубител на мјузикли!
Арсенал сака да го задржи Венгер
Димитриевиќ ја преслуша Барселона
Монтепаски му оддаде почит на Мекејлеб
Пари од УЕФА за четири македонски клубови
„Коцкестите“ со голем бод од Брисел
Србија го фати последниот воз за Евробаскет 2013
Парична награда од 30.000 евра за Наковска-Бикова
Кличко ја почна изборна кампања во Украина
Јаневски - Македонија заслужи да победи во Глазгов
Талевски и вети нова стрелачка сала на Наковска-Бикова
Хулигани ги каменувале Меси и Аргентинците
Мекларен нема план Б ако си замине Хамилтон
Оланд на слепа параолимпијка - „Ви мавтав, но не ме видовте“
Мари, конечно, со Гренд-слем трофеј
(ФОТО) Тренинг на македонската репрезентација на „Хампден парк“ во Глазгов
Надежите на Македонија не се пласираа во баражот за ЕП
Левин - Шкотска мора да ја победи Македонија
Македонска решителност против шкотската агресивност
(ФУДБАЛ ВЕСТИ) Ибрахимовиќ - „Јас сум жива легенда“
Ѓоковиќ и Мареј во вечерашното финале
Металург едвај извлече реми против Хоризонт Здравје
Металург надмоќно до групите од Лигата на шампионите
Контадор ја освои Вуелта
Четврта титула за Серена Вилијамс на Jу- Ес опен
(ФОТО) Свечено затворени 14. Параолимписки игри во Лондон
Металург во финалето на квалификациската група за ЛШ
Хамилтон ја освои пол позицијата во Монца

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Петок
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 16°C

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
Највозрасниот ра��отник во САД има 100 години и веќе 29 години работи во супермаркет на „Волмарт“ во Канзас...
Жителите на Фокландските Острови се сметаат за Фокландери
Според пописот Островјаните се гледаат себеси како жители на самостојна прекуморска територија и бараат од Аргентина да ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |