Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
06.03.2012, 13:54
„Пет капки сон“ на Манчевски во Белград
Изложбата е отворена во галеријата „Артгет“ во Културниот центар на Белград, каде од вчера се презентирани 49 низи од по пет фотографии, поставени хоризонтално

Изложбата на фотографии „Пет капки сон“ на Милчо Манчевски е отворена во галеријата „Артгет“ во Културниот центар на Белград, каде од вчера се презентирани 49 низи од по пет фотографии, поставени хоризонтално.

Манчевски на публиката по овој повод и е претставен како активен автор во современата уметност (филм, визуелни уметности и книжевност).

Изборот на фотографиите е направен од неколку илјади фотографии што тој ги снимал одвоено во период подолг од една деценија во вид на записи за мноштво секојдневни настани, улични сцени, снимања, интимни белешки и од неговите постојани патувања, меѓу кои се и посетите на Индији, Азија и Африка

Според Зоран Петровски, кустос во Музејот на современа уметност во Скопје, изложбата претставува необичен фотографски патепис за задоволството и радоста на гледањето и откривањето на секој момент од постоењето на светот околу нас „...Интензитетот на флуктуирачката размена на форми, бои и содржини, кој постои во композициите, успева не само да продре под површината на баналноста на секојдневните животни ситуации и да ја покаже нивната скриена поетика, туку таа стварност и да ја трансформира во нешто кое истовремено и се приближува на музичката или на поетската композицији“, вели Петровски.

Изложбата претходно беше презентирана во Скопје во 2010 година, па следуваа Нови Сад и Софија. По Белград, таа ќе замине на Биеналето за фотографија во Амстердам, а за јуни е најавено отворање во галерија во Челси во Њујорк. Од таму, како што информира Манчевски, „Пет капки сон“ ќе го продолжи својот пат и за Финска. (К.Б.)

Статијата е прочитана 351 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Петра Јовановска доби Гран при за „Анонимни вагини“
„Мугер Фугер“ со концерт во МКЦ
Дуке Бојаџиев со нов материјал пред њујоршката публика
Шестмина кандидати за директор на „Охридско лето“
Режисерот Џон Блондел пристигна во Битола
Седум романи во потесен избор за „Роман на годината“
(ФОТО) Голите гради на Кристина Хендрикс излегоа на интернет
Вечерва се отвора 14. Зимски салон
ВИП преживеан стартува од 12 март
„Новинарите пеат“ на 30 март во Универзалната сала
Стана Смиљковиќ ја доби меѓународната награда „Ана Франк“
(ФОТО) Промовирана биографијата на Стив Џобс
Брахим и понуди брак на Мадона, поп-кралицата се двоуми
Значење на датумот за раѓање
„Соочување со иднината“ - нов арт-фест��вал
Александар Прокопиев доби „Балканика“ за „Човечулец“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Облачно

Четврток
Мешавина од дожд и снег
Макс: 8°C, Мин: 1°C

Петок
Обилни врнежи
Макс: 10°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |