Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
25.10.2012, 14:52
Јубилејниот 100. Тур де Франс ќе почне на КорзикаЕдновековната традиција беше вкусно сумирана на свеченост во Париз, но она што ги привлече сите присутни беше претставувањето на маршрутата за 2013 година

И покрај допинг-скандалите што го гризат кредибилитетот на велосипедизмот и ги нишаат столбовите на неговата иднина, организаторите на Тур де Франс најдоа енергија да го свртат вниманието на светот кон презентацијата на 100. трка околу Франција. Едновековната традиција беше вкусно сумирана на свеченост во Париз, но она што ги привлече сите присутни беше претставувањето на маршрутата за 2013 година. Како што се најавуваше, трката ќе почне на 29 јуни на Корзика и ќе се задржи таму во првите три етапи. Главна карактиеристика овој пат ќе биде планинскиот релјеф затоа што четири од етапите ќе имаат планинска завршница, а кон финишот на турата карванот ќе дојде до скијачкиот центар Алп дуез, во централните француски Алпи. Ова кристално јасно ја исфрла на површина фаворитската улога на специјалистите за искачување како Алберто Контадор и Крис Фрум. Од Тим Скај веќе потврдија дека Фрум ќе биде лидер на екипата, а овогодишниот победник, Бредли Вигинс, се изјасни дека наредната сезона сака да се фокусира на Џиро ди Италија отфрлајќи ги обвинувањата дека тој тешко ќе поднесе да биде втора виолина.

„Немам толкаво его. За мене секогаш било важно еднаш да го освојам ТдФ. Јас оваа година немаше да победам без помошта од колегите, така што би ми било драго ако следната година јас можам да придонесам некој да победи“, изјави Вигинс, кој триумфира благодарение на неговиот одличен настап во хронометар. Во 2013 година двата индивидуални хронометра ќе бидат долги вкупно 65 километри, многу помалку од 101,5 километри оваа година. Оттука јасно е зошто Контадор и Фрум нишанат на жолтата маичка. Таа, пак, прв ќе ја облече спринтер бидејќи првата етапа од Порто-Векио до Бастија (212км) е рамна. „Првпат по 1966 година еден спринтер ќе има шанса да ја облече жолтата маичка по првиот ден“, изјави директорот на трката, Кристијан Прудом.

По Корзика велосипедистите ќе го преминат Медитеранот и ќе продолжат во Ница, со првиот, тимски хронометар. Потоа следува посетата на Марсеј и на Монпеље на патот кон Пиринеите каде што на менито се две планински етапи. По денот за одмор ќе дојде и првиот поединечен хронометар, до Монт Сенет Мишел, пред велосипедистите да се соочат со височините на Алпите. Според зборовите на Прудом, таму ќе се одвојат мажите од момчињата. На 21 јули, од Версај до Шанз-Елизе, во ноќна завршница ќе биде поздравен стотиот победник на ТдФ.
Статијата е прочитана 437 пати.

Испрати коментарНадал ги откажа Париз и Лондон
Пипан - Ќе се обидам да ја подигнам играта на повисоко ниво
Азаренка не знае против Серена
Самарџиски победи, Антиќ и Мекејлеб поразени
Само Георгиевски со победа во Лига Европа
Кожув немоќен против Рилски
Азаренка на мускули против Кербер
Словенецот Алеш Пипан нов тренер на МЗТ Скопје
Германска енигма за „кралевите“
Вардар Про доминантен против Борац
„Фемили“ го минира Рајковиќ!
Магдебург се плаши од „Кале“
Шахтјор му зеде мерка на Челзи

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 21°C, Мин: 9°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 23°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (36)
Tито во дилема дали да се разведе од Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...
Верски профит во Мека
Милиони луѓе секоја година доаѓаат и и' носат милијарди долари на саудиската економија...
Доналд Трамп во отворена војна со Обама
Ќе даде пет милиони долари во добротворни цели ако Обама ги објави своите документи...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |