Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.04.2012, 15:38
Владејачки пакт за членство во НАТОВладејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ денеска до Собранието доставија предлог-декларација, со која ќе го реафирмираат членството на Македонија во НАТО како стратешка цел за државата

Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со декларација ќе го реафирмираат членството на Македонија во НАТО како стратешка цел за државата. Тие доставија денеска до Собранието предлог-декларација, која им е понудена на сите пратенички групи. Во неа се наведува дека интеграцијата во НАТО треба да биде главна политичка определба, интенција, цел и заслуга на сите политички партии, општествени чинители и граѓани кои со своето делување влијаат врз динамиката и квалитетот на реализацијата на овој процес и споделуваат обврска за придонес.

Во декларацијата се повикува на почитување на принципите на отворени врати на НАТО и се посочува дека земјата ги има исполнето сите критериуми и услови за членство. Македонија останува посветена на континуирани реформи и поддршка на мировните операции за обезбедување на светскиот мир и демократијата. Потоа, се апелира на почитување на легитмитетот и легалитетот на ООН и телата кои се формирани од светската организација, почитување на меѓународното право и се бара да се уважи пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг и препораките од таа пресуда. ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ потенцираат дека добрососедските односи се од витално значење и суштинска важност за обезбедување развој на регионот.

„Наша заложба е постојано унапредување на меѓусебната соработка со соседите, во функција и во интерес на граѓаните“, се наведува во Предлог-текстот, во кој се укажува дека регионот треба да биде во фокусот на проширувањето на НАТО и се бара поддршка од земјите-членки за покана на Македонија на претстојниот Самит во Чикаго и за започнување на пристапните преговори со ЕУ. (П.Р.)

Статијата е прочитана 628 пати.

Испрати коментарСмените почнаа со четворица директори
Избрани нови јавни обвинители
Н��ва поштенска марка во чест на 20 години монетарна самостојност
Велика Британија пак во рецесија
Ограбени три цркви во тетовско
Холанѓаните ја отвораат сезоната во Охрид
Британска награда за амбасадорот на Македонија во Лондон, Марија Ефремова
Добила отказ откако и дала бубрег на шефицата
Ристовски - Пензиите и натаму во првата недела од месецот
Анан - Ситуацијата во Сирија е неприфатлива
Обнова на фасадите на пет објекти низ Македонија
СДСМ ја поддржува Декларацијата за членство во НАТО
Македонија 132. според светскиот индекс на дони��ање
Сончево време и температура до 28 степени
Берлускони бил жртва на уцени од Коза Ностра
Пјонгјанг - Имаме оружје со кое можеме да ги поразиме САД
Министерот Бесими во дводневна официјална посета на Берлин
Џулијани - Мит Ромни е најдобриот кандидат на републиканците
Попоски од Бан Ки-мун побара да се почитува Хашката пресуда
Медведев ќе го наследи Путин во партијата
Молк во МВР за истрагата за Смилковци
Пристоп негира дека е цел на истрага
СДСМ - Кратењата во Буџетот се нереални
ДУИ го поддржува новиот закон за лустрација
Богов - Македонија има релативно низок јавен долг
Одбележани 107 години од загинувањето на Христо Узунов
НДП - Да се побара стручна помош од ФБИ за расветлување на убиството
Попоски - Членството на Македонија во НАТО е во интерес и на Грција
Сириската армија гранатира цели во провинцијата Хомс
Конгресмени од грчкото лоби со критики кон Македонија
Законот за лустрација помина во прво читање
Филе - Да не се посочуваат виновници за злосторството кај Смиљковци
Брејвик планирал да избега од Утоја со украден авион
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува Хашката пресуда
Саем на туризам и Денови на образование и кариера
Истрага против Месиќ поради купување луксузни станови
Пукотница за имот го потресе Козле
Груевски - Македонија е четврта во Европа по најмало задолжување
Уште една барокна катна гаража во Центар
Пратениците ќе се степаа поради лустрацијата
„Што и да одлучите, јас сум веќе уништен и згазен“
СДСМ бара политичка одговорност по петкратното убиство и „Детонатор“
Вранишковски се жали на болки, не сака на судење
Пријави за 12 соработници на охридскиот градоначалник
Арифи - Написите за широка владина коалиција се шпекулација
Груби - За инцидентот на Кале ќе суди историјата
Холандската Влада ќе поднесе оставка
Иванов - Спортот помага во меѓусебното запознавање и толеранција
Орав - Преку Денот на Европа евроинтегративниот процес поблиску до граѓаните
Поевтинуваат бензините и дизелот
Нови санкции од ЕУ за сирискиот режим
Брејвик им се извини на семејствата на случајните жртви
Градоначалникот на Старо Нагоричане куртули од притвор
И градинарите ќе добијат поголеми субвенции од лани
БИОкулт го отвори и својот втор продажен центар за органска храна
Презентација на македонски производи во Стокхолм
Експлозија и светлина ги вознемири жителите на Калифорнија и Невада
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува одлуката на Судот во ХагMark, 24.04.2012 18:17:45
Ha ha ha, deklaracija demek?!? Za DPMNE si znaeme, ama i DUI nesto pocna da glumi?? Ama kaj da e, Volers ke im napise takva deklaracija sto na Ahmeti i Arifi racete ke im se tresat koga ke ja citaat!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |