Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
09.07.2012, 12:20
Штипската „Хасанагиница“ на „Бит фест“Во насловната улога настапува младата актерка Јелена Јованова, а улогата на бегот Пинтеровиќ, ќе ја толкува Ефтим Трајчов

Во рамки на битолското културно лето „Бит фест“ во големата сала на Центарот за култура, во 21 часот, Штипскиот театар ќе ја изведе театарската претстава „Хасанагиница“ од Љубомир Симовиќ, во режија на Драгана Милошевска-Попов

Во насловната улога настапува младата актерка Јелена Јованова, а улогата на бегот Пинтеровиќ, ќе ја толкува Ефтим Трајчов.

Во оваа сторија за распадот на едно семејство, во што голем удел има политиката, играат и Миле Вратеовски како Хасанага, како и Владимир Тулиев, Руиш Беговска, Елица Арева и др. Сценограф е Владимир Ѓоревски-Рафик, костимограф Марија Пупучовска, а автор на музиката е Марјан Неќак.

На летната сцена „Тумбе кафе“, во 22 часот, ќе започне литературниот перформанс „Лајф“ кој претставува синтеза од книжевност, музика и филм приспсобени за настапи во живо, преку различни перформанси и интеракција со публиката. Перформансот ќе го изведат: Игор Трајковски - Фоја, Дејан Петровиќ - Чапе, Симс Себастијан - Паркет, Славчо Јовев, Пеце Николовски, Марк Пурпосе. Во режија на „Лајф“ премиерно ќе биде прикажан филмот„Во долот на конзулите“, работен по сценарио на Игор Трајковски - Фоја, музичкиот дел содржи авторска музика и амбиентални ефекти, а членовите на литературниот настапс ќе читаат своја објавена и необјавена поезија и проза. (К.Б.)Статијата е прочитана 226 пати.

Испрати коментарПаразит именуван по Боб Марли
„Дуо Скупи“ гостува во Софија
Книга за сите љубовни афери на Мик Џегер
Наскоро два нови албума од починатата Ејми Вајнхаус
Кејти Холмс и Том Круз, сепак, се разведоа спогодбено
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
Скарлет Јохансон најплатена актерка на сите времиња
Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
„Кристален глобус“ за норвешкиот „Речиси маж“
Писателот Габриел Г��рсија Маркес заболен од деменција
Норвешкиот филм „Хенрик“ победник во Карлови Вари
„Дјуран Дјуран“ направија концерт за паметење
„Големиот инквизитор“ на Питер Брук утревечер во Скопје
Нови локации и знаме за 51. „Струшки вечери на поезијата“
Почна снимањето на филмот „Подиграфка” на режисерот Горан Тречовски
Никола Маџиров на поетски фестивал во Ледбери
Над 8.000 публика се очекува на концертот на „Дјуран, Дјуран“
Даница Тортеска и Трајче Лозаноски - младенци на 50. Галичка свадба
Костимите добиваат нова димензија
Бата Живоиновиќ во критична состојба по мозочен удар
„Актерот на Европа“ од утре во Ресен
Поетска вечер на Лидија Димковска во Салцбург
Слика на Каналето продадена за три милиони долари
Се сврши синот на Каролина од Монако
Охридско лето не смее да биде заложник на какви било условувања
Алек Болдвин сонувал да го убие адвокатот на бившата сопруга

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 32°C

Делумно облачно

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C

Четврток
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Ова е второ вино на „Тиквеш“, покрај „бела вода“, кое за помалку од една година добива висока оценка и можност за пробив...
Голема радост за враќањето на „Дед Кен Денс“
Со новиот албум „Анастасис“, австралиското култно дуо Лиса Жерар и Брендон Пери, уште еднаш ја докажа својата креативна ...
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, 28-годишниот Андрес Иниеста заплови во брачните води со својата партнерка А...
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
На концертот на Горан Бреговиќ присуствуваше три и пол илјадна публика која претежно беше средовечна полна со емоции и с...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |