Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
30.07.2012, 10:54

Прием на Македонија во НАТО како дел од поширок план за регионот

Грција треба да го дозволи приемот на Македонија во НАТО под времената референца

Грција треба да го дозволи приемот на Македонија во НАТО под времената референца, а сите земји од регионот на Балканот треба да се согласат дека ќе ги прифатат највисоките можни стандарди на малцински права, пишува американскиот аналитичар Даниел Сервер.

Сервер, поранешен специјален американски пратеник во Босна, објави низа предлози за обезбедување стабилност на Балканот, пред се наменети, како што вели, да се избегне опасноста од менувањето на балканските граници.

- Македонското прашање за „името“ е уникатно. Не можам да се сетам на ниту еден друг случај, актуелен или во минатото, една земја да бара од нејзиниот сосед да го смени своето име. Ова е спор во кој едниот мора да победи, а другиот да загуби, ако Атина добива, Скопје губи, и обратно, вели Сервер, кој како најдобро можно решение ја гледа одлуката на Грција да ја спроведе Времената спогодба од 1995 година и пресудата на Меѓународниот суд на правдата од 2011 годна, и да прифати прием на Македонија во НАТО под времената референца. Сервер додава дека во тој случај Грција би можела да се надева и на дополнителна финансиска помош. Како главна причина за загриженост во регионот, Сервер ги наведува повиците за менување на границите и смета дека решавањето на прашањето на името треба да биде дел од поголем регионален пакет кој ќе ја оневозможи оваа закана, која според Сервер е актуелна во сите земји во регионот и на Кипар.

- Некои од моите колеги во Вашингтон не се плашат од менувањето на границите, но јас се плашам. Етничките поделби се покажаа како сигурен рецепт за насилство, смрт и уништување во големи рамки. Тешко е да се одлучи каде да се повлечат новите територијални граници и тоа води до етничко чистење и војни. Прашањето е како тоа да се запре, бидејќи ако прекројувањето почне може да се прошири од Косово и Македонија барем до Босна, и дури и до Кипар. Тоа е нешто што треба да ги загрижи Грците, а не името на нивниот северен сосед, оценува Сервер.

Покрај приемот на Македонија во НАТО, како главни други решенија за спречување на прекројување на балканските граници, Сервер го наведува спроведувањето на планот на Марти Ахтисари за северниот дел на Косово, европските преговори за членство да се водат само во рамки определени од централните власти на Босна и Косово, утврдување на временски рок за крај на поделбата на Кипар и регионален договор меѓу сите земји од Балканот за почитување на малцинските права. Како меѓународни сили кои би требало да стојат зад оваа иницијатива, Сервер ги наве��ува Германија, Британија и Соединетите Американски Држави.


Статијата е прочитана 1639 пати.

Испрати коментарКонститутивна седница на Советот на јавни обвинители
НАТО треба да остане во Авганистан се додека не си ја заврши работата
НБРМ ja намали прогнозата за растотот на БДП годинава
Честитка од премиерот Никола Груевски по повод Илинден
Сириските христијани бегаат од земјата стравувајќи од Mуслиманското братство
Во Прилеп отворен Институтот за композитни материјали и роботика
Владата со мерки за состојбата со пожарите
Дo МВР доставен фоторобот на терористoт од Бургас
Струјата поскапа за 9,83 проценти, парното од 3,75 до 3,88 проценти
Двајца српски војници загинаа на Копаоник
(ФОТО) ХЕЦ „Света Петка“ од денеска во функција
Честитка од претседателот Иванов по повод Илинден
Пожарот во Ресен се шири кон Пелистер, во Валандово активен, но под контрола
Пратениците од денеска на годишен одмор
Воспоставено снабдувањето со струја во Индија
Втори август неработен ден за сите граѓани
Променливо облачно со локален пороен дожд
НАТО останува во Авганистан и по 2014 година
Конгресмен од Њу Џерси се приклучи на македонската група во Конгресот
Активни пожари на Кожуф и во Конче
Намален бројот на работниците во индустријата
Кичевчанка си ја убила двомесечната ќерка
ВМРО-ДПМНЕ со повисок рејтинг од СДСМ
Грција банкротира уште во март годинава
Грција останува на ставот за сложено име со географска одредница
Половина Индија остана без струја
Грчките коалициски партнери никако да се договорат за мерките за штедење
Помошта на Франција за домашната автоиндустрија е легална
Ограничено движење низ Националниот парк „Маврово“
Во Македонија, генерално, се почитуваат верските слободи
Пожарите во Македонија ставени под контрола
Сончево со слаб до умерен ветер
Нема опасност пожарот да ги зафати куќите во село Долно Дупени
Жежок септември за името
Од идната година помала основицата за пензија
Обид за убиство во Сенокос
Зајакната безбедноста во бугарската нуклеарка „Козлодуј“
„Галуп интернешенел“ - Македонците најрелигиозни во Европа
За мнозинството македонски граѓани интеграцијата во ЕУ и НАТО нема алтернатива
Бензините поскапуваат за два, а дизелот за три денари по литар
Кривична пријава против едно лице за предизвикување шумски пожар во Струмичко
Едно лице загина во сообраќајна несреќа во Тетовско
Тројца загинати во две сообраќајни несреќи
Двајца турски војници загинаа во судир со курдските бунтовници
Брејвик порано или подоцна ќе биде ослободен
Басеску останува претседател
ОН бараат безбеден пристап до Алепо
(ОБНОВЕНО) Активни пожарите во Струмичко и во Василево, локализиран во Ресенско
Сончево и многу топло
Железничкиот сообраќај со Грција прекинат поради превртени вагони
На 1 август почнува полнењето на ХЕЦ „Св. Петка“
Сирија нема да употреби хемиско оружје против бунтовниците
Комплетна климатизација на Детската клиника во Скопје
Повторно активен пожарот кај Струмица, гори и во Василево
Почина уште едно лице повредено во пожарот кај Струмица
Две лица тешко повредени во сообраќајна несреќа кај Охрид
Прва Црвена листа на габите во Македонија
Над два тони марихуана пронајдени на гробишта во Мексико
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондонpile, 30.07.2012 11:49:06
Neposredno posle samitot na NATO Alijansata vo Bukurest 2008 godina, kade Vladata na G-din Karamanlis imase mozjnost za potvrda na obvrskite prevzemeni so VS od 1995 godina za podrska na Republika Makedonija vo evroatlanskite integracii pod groznata referenca,sto bi rekol G-din Petar Gosev vo intervjuto za Gragjanski, kako i pod prifatenoto ime za clenstvo vo NATO od dvaicata lideri na najgolemite makedonski politicki partii Republika Makedonija (Skopje),no sepak bese staveno neosnovano veto dokazjano so presudata na MSP vo Hag od 05.12.2011 godina, sto dovede do pad na Vladata na G-din Karamanlis, i vidlivo vlosen megjunaroden ugled na R.Grcija.Novata Vlada na R.Grcija nema pravo poveke da demonstrira diletantizam i treba da ponudi radikalno odobrovoluvanje vo pogled na resenieto za sporot so sklucuvanje na dogovor so R.Makedonija na konfederativen princip za odnosi na nivo na zemji clenki vo EU.Ako preckata e Gruevski toj treba veke da se pakuva.GRUEVSKI ODDI SI.
Љубчо и Бранко покриј те се, 30.07.2012 14:50:43
Едниот коалицира на власт да дојде иако јас народот не го сакам и Македонија си ја сакам а татарољубчето ако на исток оди немора и да се врати. Читаш ли бе недоветен ти територии ќе си почнел да трампаш свесен ли се бе .

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Преглед на освојувачи на медали - 4.ден
По четвртиот натпреварувачки ден 43 држави имаат освоено медали...
Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |