Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
29.08.2012, 15:54

Меѓународниот филмски фестивал „Future Shorts“ во Куманово

Фестивалот „Future Shorts“ се одржува во повеќе од 50 градови низ целиот свет, a Куманово е единствениот град од Балканот кој ја има честа да биде негов домаќин

Во организација на невладината „Кран“ и клубот „WIRE“ во Куманово ќе се одржи третото издание на меѓународниот филмски фестивал „Future Shorts“. На летното издание на фестивалот, в петок ќе бидат прикажани седум кратки филмови „Уличен продавач на кино“, „Ќе се претвориме во нафта“, „Белешки по биологија“, „Гост“, „Утринска прошетка“, „Тумулут“ и „Огномет“.

- Проекциите се случуваат насекаде, низ огромна мрежа од музички центри, кино сали, театри, галерии, клубови и напуштени магацини, овозможувајќи на тој начин алтернативно решение, наспроти традиционалниот модел на филмски фестивал, изјави Ивица Димитријевиќ, оранизатор на фестивалот.

Тој додаде дека Куманово е единствениот град од Балканот кој ја има честа да биде домаќин на ваков престижен фествивал на кратки филмски проекции.

Фестивалот „Future Shorts“ се одржува во повеќе од 50 градови низ целиот свет. Од 2003 година па наваму, „Future Shorts“ прикажува единствена програма со најдобрите кратки филмови од целиот свет.


Статијата е прочитана 198 пати.

Испрати коментарДобри критики за Дејан Лилиќ во Венеција
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Центарот „Интерарт“ се претставува на Саемот за танц во Дизелдорф
Три македонски филма ќе се развиваат на „Браќа Манаки“
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Интерактивна инсталација на грчката уметница Леа Петру
Расел Бренд и Гери Халивел во љубовна романса
Дејан Лилиќ - Не очекувам награди
Изложба на наградените дела од „Арт директорс клуб“ од Њујорк
Мира Наир ја отвора Венеција
(ФОТО) Дејвид Моралес го наполни Широк сокак
Македонија на 13. Венециско биенале на архитектурата
Најстарата корисничка на Фејсбук има 101 година
„Железна уметност“ на Трајко Дурчовски во Охрид
Лауреатот Монгани Вали Сероте почесен член на ДПМ
Заврши 51. издание на Струшките вечери на поезијата
Роџер Мур - Даниел Крег е најдобриот Џеjмс Бонд досега
Петтиот „Пиволенд“ од 29 август до 2 септември
(ФОТО) Жешко затворање на манифестацијата „Битола отворен град“
Доделување на наградите на 51. издание на Струшките вечери на поезијата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Петок
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Недостигот од вода ќе ги натера луѓето да станат вегетаријанци
Хи��ролозите предупредуваат дека за производство на месо се троши пет до десет пати повеќе вода отколку за производство н...
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Во него имало поштенска картичка од пет пени, сума која денеска има безначајна вредност, но пред еден век била примамлив...
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Дарлин Флајн (57) од Калифорнија има неверојатна колекција од 16.400 чифта чевли, со што го урна сопствениот рекорд за н...
600 острови на пазарот низ светот
Дали приватните острови излегуваат од мода? Елита ги напушта своите луксузни острови, додека сопствениците наидуваат на ...
Ако Кина пропадне?!
На крајот и Кина почнува да „шлајфува“ - балонот во сферата на недвижностите почнува да напукнува, извозот се намалува, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |