Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
06.09.2012, 12:37
Одбојкарите сонуваат бараж за ЕПМакедонија денеска стартува во квалификациите против Австрија во Виена

Машката одбојкарска репрезентација на Македонија вечерва од 18 ч. во Виена ги отвора квалификациите за Европското првенство во Данска и Полска 2013 со дуелот против организаторот на првиот квалификациски турнир во групата Ц, Австрија. Австријците трет пат се наши противници во квалификациите, а во меѓусебниот скор е 3:1 за Македонија во победи.

И покрај тоа што директниот противник на А-тимот за второто место во Ц-групата ќе ја има предноста на домашниот терен, капитенот Никола Ѓорѓиев со оптимизам го очекува почетокот на турнирот.

„Оптимист сум и сакам позитивно да гледам на настапот на овој турнир. Мечот со Австрија ќе ни биде најважен, не само резултатски, бидејќи не само што се среќаваме со еден од директните конкуренти за посакуваното второ место, туку и поради атмосферата што може да ни ја донесе. Ако стартуваме со победа, ќе добиеме подобра психолошка стабилност, поголема самодоверба и тоа ќе ни помогне да се насочиме кон следниот противник во одлично расположение. Во спротивно, ќе биде многу тешко за краток период да се вратиме и да се насочиме кон апсолутниот фаворит во групата, селекцијата на Чешка“, смета предводникот на репрезентацијата.

Во доцниот термин од првиот ден во нашата група Ц главниот фаворит Чешка се среќава со Хрватска, која преку квалификациите влезе во ова друштво. По одигрувањето на двата турнира, лидерите во групите ќе им се приклучат на директно пласираните учесници на завршницата, а последните три места ќе бидат пополнети преку третата, бараж-фаза (17/19 и 24/26 мај 2013), во која второпласираните селекции од групите ќе го бараат своето место во финалната 16-ка на Европското првенство.

Статијата е прочитана 155 пати.

Испрати коментарМакедонија несреќно поразена на „Максимир“
Бенати најбрз во најдолгата етапа на Вуелта
Одбојкарите разочараа против Австрија
Лош ден за шахистите на Олимпијадата
Ѓоковиќ и Ферер во полуфиналето на Ју-ес Опен
(ФОТО) Тренинг на македонската фудбалска репрезентација во Загреб
Николиќ го засили МЗТ
Наковска-Бикова го освои 17. место, Каранфилов 27-ми
Контадор нов лидер на Вуелта
(ФОТО) Македонија по трета среќа на „Максимир“
Мурињо го тешеше Роналдо
САД преголем залак за македонските шахисти
Јаневски го крие составот
Федерер елиминиран во четвртфиналето на Ју-ес опен
Дел Пјеро го одбра Сиднеј наместо Ливерпул
Навивачи на „Арсенал“ уапсени за убиство
Ферер побрз од дождот, подобар од Гаске
Хрватите со петмина во средината и со еден напаѓач
Фергусон, конечно, ќе му даде шанса на Болт
Роналдо - Парите немаат никаква врска
Македонија се искачи на 97. место на ФИФА-листата
Македонските шахисти блескаат на Олимпијадата
Насев прв добитник на наградата „8 Септември“ за животно дело
Сити подготвил 120 милиони евра за Роналдо!?
Федерер со Бердих за полуфиналето на Ју-Ес опен
Мундијалот ќе се игра со топката „Бразука“
Хулк и Витсел во Зенит за 90 милиони евра
Шаховска Македонија поголема од Австралија
(ФОТО) Македонија ги почна подготовките за Хрватска и Шкотска
Каранфилов 10., Наковска-Бикова 12. со МК-пиштол
Роналдо не е среќен во Реал Мадрид
Шведски фудбалер даде гол и почина!
Надал ќе паузира уште два месеца

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Сабота
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Станицата што чини стотици милијарди долари двајца астронаути ја спасиja со помаш на четка за заби од три долари...
Скелет на диносаурус е Франкенштајнски амалгам
Дали коските на Tyrannosaurus rex се прошверцувани од Монголија и споени содруги фосили...
Мурси го враќа Египет на главната сцена
Мохамед Мурси презема стабилни чекори во новата надворешна политика. Многумина се изненадени...
Интелигенцијата веќе не постои во Европа
Интервју, филозоф Андре Глуксман (3) Францускиот филозоф смета дека ситуацијата во Европа е „вонредно вознемирувачка“. В...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |