Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
24.04.2012, 12:23
Галил Гилбоа нов шампион во БИБЛ лигатаИзраелците синоќа во Ган Нер, на домашен терен во финалето го победија бугарскиот тим Левски со 89:84 по продолжение

Израелскиот тим Галил Гилбоа е новиот шампион во БИБЛ лигата откако синоќа во Ган Нер, на домашен терен во финалето го победи бугарскиот тим Левски со 89:84 по продолжение. Во регуларниот дел резултатот беше 75:75.

Тандемот Џозеф Џонс и Ромеро Тревис со по 22 поена беа прдводници на екипата да триумфот во ова натпреварување. Во редовите на Левски најмногу поени постигна Маркус Хол – 20.

Признанието МВП на завршниот турнир му припадна на играчот на Галил Гилбоа, Џонс.

Македонија и оваа сезона имаше два претставника, Фени Индустри не успеа да ја одбрани титулата бидејќи беше поразен во полуфиналето од Левски, додека Торус Спортски Центар Борис Трајковски настапуваше во групната фаза.


Статијата е прочитана 176 пати.

Испрати коментарРаботнички - Ренова во финалето на Купот на Македонија
Баерн преку пенал-рулетот во големото финале
Чави со повеќе додавања од целиот тим на Челзи
Во игра за Каракас и Тод Зафировски
Седум меча суспензија за Артест
„Џезерите“ обезбедија пласман во плејофот
Бункерот на Челзи ја симна Барса од европскиот трон
Полска ја враќа граничната контрола за ЕП
Филаделфија обезбеди место во доигрувањето
Анжи го бара Пандев поради Ето
Барса под огромен притисок ќе ја докажува својата игра
Надал ужива во триумфот над Ѓоковиќ
Манчини - Се е во рацете на Јунајтед!
Јувентус се доближи до „скудетото“, нов кикс на Милан

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C

Петок
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |