Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
14.01.2013, 17:05

Јован Балов изложува во Берлин

Во галеријата„Видинг“ во Берлин на 18 јануари ќе биде отворена изложбата „Внатрешен круг“

Во галеријата„Видинг“ во Берлин на 18 јануари ќе биде отворена изложбата „Внатрешен круг“, во која покрај германската авторка Мариеле Бергман и кинеската вајарка Ванг Лан, со десет портрети учествува и македонскиот уметник Јован Балов, кој живее во Берлин, а портретите ги создавал од 2008 до 2012 година. Куратор на изложбата е д-р Катја Дејвид, која годинава со програма во серија од шест изложби ќе ги презентира најзначајните актуелни берлински ликовни уметници.

Во „Внатрешен круг“ Балов се претставува со циклусот „Мојот прв круг“, кој го чинат шест портрети од неговото семејството, серијата од три автопортрети „Ego sum, qui sum“ дополнети со портретот на „Кристијан Томас Јигел“.

„Видинг“ е градска комунална берлинска галерија, која ја презентира програмата на берлинскиот сенат за култура со посебна цел афирмација на берлинските уметници и берлинската ликовна сцена. „Балов се претставува со автопортретите и портрети на неговото блиско семејство. Големиот формат на овие врвни слики ги надминуваат содржините на секоја фотографијата наспроти хиперреалистичкото сликарство, тие слики истовремено ни откриваат парцијални делови од карактерот на личноста“, пишува Катја Дејвид во прес-материјалот за изложбата. (К.Б.)


Статијата е прочитана 286 пати.


Испрати коментарБританското кралско семејство летово со нов член
Откриена скулптура од 2 век во атарот на Тополчани
„Мисија“ на Миле Костов, најдобар роман на конкурсот на „Ѓурѓа“
(ФОТО) „Арго“ го победи „Линколн“ на „златните глобуси“
Македонската филхармонија претставена на ИСПА во Њујорк
Настасја Кински - Не ми беше жал кога умре татко ми
(ВИДЕО) Џоди Фостер призна дека е лезбејка
Кореографката Шукарова на платформа за современ танц во Њујорк
(ФОТО) Се одржа 17. „Мичуринска средба“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 2°C

Магла

Вторник
Облачно
Макс: 9°C, Мин: 3°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 11°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (50)
Вдовицата на Тито стана обична граѓанка
Звукот треба да го инспирира слушателот
„Самата наративност на музиката дозволува апсолутно индивидуално доживување“, вели перкусионистот Гоце Наумов, член на г...
Непростливи неправди на „Оскарот“
Американската академија на филмски уметности никогаш им го нема доделено „Оскарот“ на легендите на филмот, како Алфред Х...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |