Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
11.09.2012, 14:50

Бесими и Попоски на состанок на Северно-атлантскиот совет

Министрите во Брисел уште еднаш ќе ја потврдат стратешката определба на Македонија за членство во НАТО

Остануваме доследни на определбата за членство на Република Македонија во НАТО, како една од стратешките цели на државата за што има поддршка од граѓаните, е главната порака што министерот за одбрана Фатмир Бесими и шефот на дипломатијата Никола Попоски утре ќе ја пренесат во Брисел каде што ќе учествуваат на состанокот на Северно-атлантскиот совет.

Како што информираше денеска Бесими на состанокот ќе реферираат за преземените обврски за членство во Алијансата.

Презентирајќи ја агендата на МО за реформи за евроатлантска интеграција, Бесими подвлече дека нејзините главни столбови ќе бидат создавање модерна и високо професионална војска, подобрување на стандардот на припадниците на АРМ, зајакнување на меѓуетничка и меѓурелигиозна доверба на државно ниво, а во однос на членството во НАТО - реформи и придонес на Република Македонија кон глобалниот мир, преку воени мисии.

Во новата Агенда на МО се наведени над 50 проекти и иницијативи кои ќе го покренат Министерството и Генералштабот на АРМ да работат со уште поголемо темпо за да одговорат на законските обвски и останат постојан и кредибилен партнер на НАТО.

- Продолжуваме со промоција подготвеноста на Република Македонија за членство во НАТО, со учество во меѓународни мировни мисии, со донесување Стратегија за одбранбена дипломатија, како и промоција на Бела книга на одбраната, рече меѓу другото Бесими. Ќе се продолжи и со „паметната“ (интелигентна) одбрана односно планирање и имплементација на рационализација на трошоците, подобро планирање и регионална соработка за модернизација на армијата согласно стандардите на НАТО.

Во агендата е и Концептот за Резервни сили на АРМ. Донесување на Концепт и Акционен план за формирање на резервни сили на Армијата на Република Македонија од 1.800 лица до 2015 година.

- Престижна, професионална и модерна армија. Војници со достоинствен стандард. Модернизација и опремување на одбраната. Воената опрема на Армијата мора постепено да се модернизира во текот на претстојната декада и потоа. Притоа, максимално ќе се користат регионалните и мултинационалните иницијативи за развој на заеднички распоредливи способности во духот на Концептот на НАТО за „паметна одбрана“. Во согласност со Долгорочниот план за развој на одбраната 2011-2020 ќе ги оствариме следните главни проекти за модернизација и опремување на АРМ: Ра��вој на интегрирани капацитети и способности за воздушно набљу­дување и јавување, набавка на тридомензионален радар/и, Центар за обука на пилоти, Логистичко-информациски систем,опрема и инфраструктура за обука, модернизација на хеликоптерите, се дел од предвидените цели кои се поставени во агендата на МО, што денеска ја пормовираше министерот за одбрана Бесими.

Министрите Попоски и Бесими утре ќе ја одбележат 20-годишнината на АРМ во седиштето на НАТО

Министрите за надворешни работи и за одбрана, Никола Попоски и Фатмир Бесими, утре точно напладне во седиштето на НАТО ќе ја прослават 20-годишнината од формирањето на Армијата на Република Македонија.

По повод јубилејот на АРМ, македонската постојана Мисија при Северно-атлантската организација утре организира прием на кој домаќин е министерот за одбрана Бесими. На приемот се очекува да присуствува и генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, со кого утре попладне министрите Попоски и Бесими ќе имаат средба во неговиот кабинет.

Потоа, ќе следи состанокот на македонската делегација со Северно-атлантскиот совет на НАТО, на кој ќе се разгледува извештајот за прогресот на Македонија во рамки на процесот за членство во НАТО, на кој ќе бидат присутни Расмусен, македонските министри и стручни тимови од Алијансата и министерствата за надворешни работи и за одбрана на Република Македонија.


Статијата е прочитана 268 пати.

Испрати коментар„Лов“ на танчерки во Полог
Ставрески ги смири тутунарите
Побарувачката на нафта ќе стагнира
Почна судскиот процес за „Детонатор“
Романската државна телевизија отпушта 1.000 вработени
Обама, НАТО и ЕУ остро го осудија убиството на американскиот амбасадор
Изготвен список за изнајмување грчки острови
Хрватска не се брза за влез во еврозоната
ДУИ ќе гласа за владините закони, но не и за бранителите
Свечен прием во седиштето на НАТО по повод 20 години АРМ
Премиерот на Каталонија почнува кампања за независност
Ципрас гледа националистичка реторика во Македонија
Заврши истрагата за смртта на Алјенде
Магаш - Луксузни „мерцедеси“ подарок за македонската врска во шверцот со нафта
Усвоен Законот за доброволно здравствено осигурување
Пуштен во употреба кружниот тек во Ѓорче Петров
Двомесечното бебе Надица замина на операција во Бугарија
Руски кардиолози во посета на „Аџибадем Систина“
САД ја евакуираат дипломатската мисија од Бенгази
Патници од Србија и Косово ќе летаат од „Александар Велики“
Издадени првите две задолжници во износ од 24 милиони денари
ОМД - Охридскиот договор треба да се преиспита
(ФОТО) Убиен американскиот амбасадор во Либија
(ФОТО) НАСА објави снимки од терористичкиот напад во Њујорк
Попоски и Бесими ќе се сретнат со Расмусен
Штрајк во Грција - денеска на ред учителите, лекарите и воените лица
Во два пожари во пакистански фабрики загинаа 128 луѓе
(ФОТО) Демонстрации во Барселона за независност на Каталонија
(ФОТО) Ја надигравме Шкотска, освоивме само бод
Австрискиот канцелар под истрага за корупција
Тргнати бистите на Сандански и Жинзифов од училиштата во Чаир
Шведски новинари ослободени од Етиопија
(ФОТО) Убиствата во Алпите извршени со чешки „скорпион“
Ученик прободен со нож во скопски АСУЦ
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
На следните избори ќе гласаат 70.000 граѓани ��омалку
Северна Кореja ја прифати хуманитарна помош од Сеул
ЕП бара да се најдат одговoрните за грабнувањето на Ел Масри
Критичар на Путин ќе биде исфрлен од Думата
Ракетирана база на НАТО во Авганистан
СДСМ - Аризанов си го покажа вистинското лице
Педесет вработени во Пиварница ќе останат без работа
Информатор за крводарителни акции и на смартфоните
Притворен поранешниот француски премиер Доминик де Вилпен
Бесими - Немаше прекршување на процедурите во Слупчане
Шпанија не сака мешање од ЕУ
Словенечка НЛБ под истрага за зделките на Балканот
(ВИДЕО) Шокантно сведоштво за трговијата со органи на Косово
Иванов со писмо до Обама по повод нападите на 11. септември
Српската Влада го зголеми ДДВ-то и акцизите
Франција не може да ја прифати целата сиромаштија на Европа
Еден загинат при бомбашки напад на полициска станица во Истанбул
Одложена расправата за Законот за бранителите
Едно лице почина во пожар во Мариово
Мохамед ал Завахири ќе посредува меѓу исламистите и Западот
Единаесет години од нападите на 11. септември
ЕУ и понатаму ќе ја контролира независноста на Косово
Фејт прогласи завршуавање на надгледуваната независност
Расмунсен - НАТО нема да ги повлекува трупите од Косово
Рикер - САД останува партнер на Приштина и по целосната независност
Масовна тепачка со шишиња и ножеви во тетовско кафуле
Штетата во „Калдрма“ проценета на 1,7 милиони евра
Истрагата за Смилковци ќе се затвори во октомври
Витаминот Б3 и „супербактеријата“
ДУИ против владините предлози во Собранието
Црна Гора пред Македонија во ЕУ
Талибанците се заканија дека ќе го убијат принцот Хари
Оланд бара време и не отстапува од данок за богатите
Бомба во домот на британско семејство убиено на француските Алпи
Кривична пријава за гостиварка осомничена за трговија со луѓе
Расправата за законот за бранители одложена за попладне
Бензинот поевтинува за два денара, дизелот за еден
Пратениците дочекани со флаери „Законот не проаѓа“
Ромпуј - Црна Гора по Хрватска нова членка на ЕУ
Древната поделба во исламот ги распламтува конфликтите на Блискиот Исток
Престанува надгледуваната независност на Косово
Труп на мртовец исчезнал на пат од Црна Гора за Германија
Лулинг - Немам разбирање за позицијата на Грција за името
Магаш - Црни вреќи со пари во гепек на македонски функционер
Најбогатиот Франц��зин ќе продолжи да плаќа данок во Франција
Македонски компании на саем за автомобилска индустрија во Германија
Продолжува комисиската расправа за Законот за бранителите
Уште две лица починаа од западнонилска треска во Србија
Српската влада ги крати непотребните државни агенции и дирекции
Реџепи - Состојбата на северот нестабилна
Два авиона удриле во јато птици
Путин - Истрагата на ЕК за „Газпром“ е неконструктивна
ЛДП - Десетици милиони евра долг за поврат на ДДВ
Упростена постапката за работници на определено време
Убиениот Бри��анец на француските Алпи работел за воената индустрија
Повторно лов на риба со блинкер на Охридското Езеро
На Словенија и треба половина милијарда евра до крајот на годината
Димовски - Инситуциите функционираат, за разликите ќе се разговара
Малолетник од Струмица создал лажен профил на собраниски функционер
Пожарот од Албанија се проширува и на македонска територија
Малмстром - Хомотестовите се варварски и средновековни
Најмалку 30 лица загинаа во бранот напади во Ирак
Лозарите на предупредувачки протест
(ФОТО) Mузички спектакл за 21 година независност
Иванов - Да ја создаваме Македонија како слободна и демократска земја
Почна изградбата на автопатската делница Демир Капија - Смоквица
Груевски за Си-Ен-Ен - Невработеноста се појави по распадот на СФРЈ„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 31°C, Мин: 17°C

Петок
Грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) НАСА објави снимки од терористичкиот напад во Њујорк
На годишнината од терористичките напади на 11.септември, НАСА објави фотографии снимени непосредно по нападот врз Светск...
Заврши истрагата за смртта на Алјенде
При истрагата е утврдено дека поранешниот чилеански претседател се самоубил на денот на државниот преврат на 11.сеп...
Кличко ја почна изборна кампања в�� Украина
Славниот боксер ја почна изборната кампања за општите избори што ќе се одржат на крајот од октомври во Украина...
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
Војниците од коалициските сили во Авганистан биле предупредени да бидат многу претпазливи кога „сурфаат“ по социјалните ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |