Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
21.06.2012, 15:17
(ЕП ВЕСТИ) Нова казна од УЕФА за „коцкестите“ фановиПретходните две казни од 25.000 и од 80.000 евра немаа никаков ефект врз хрватските хулигани, а залудни беа и апелите на првите луѓе на ХНС за спортски да се бодри тимот на Славен Билиќ

Додека хрватските фанови тагуваат поради судбината што ги снајде на ЕП и испаѓањето уште во групната фаза, од УЕФА подготвуваат нова казна за Хрватскиот фудбалски сојуз (ХНС). Претходните две казни од 25.000 и од 80.000 евра немаа никаков ефект врз хрватските хулигани, а залудни беа и апелите на првите луѓе на ХНС за спортски да се бодри тимот на Славен Билиќ. Хрватите против Ирска палеа факели, против Италија на расна основа го навредуваа Марио Балотели, а истото сценарио се повтори и во дуелот со Шпанија.

„Отворена е дисциплинска постапка против НСХ по утврдените снимки на кои јасно се гледа како хрватските навивачи палат и ги фрлаат факелите на теренот, а со расистички симболи и транспаренти се појавија на мечот со Шпанија“, пишува во соопштението на УЕФА.

Хрватските и српските медиуми почнаа со преписки за тоа дека во нередите имало српски државјани што биле облечени во хрватски дресови, а главна цел било да се оцрни Хрватска на ЕП.

Казна од 5.000 евра за „Гордиот Албион“

Дисциплинската комисија на УЕФА ја казни англиската Фудбалска асоцијација со 5.000 евра поради обидот на група англиски навивачи да влезат на теренот за време на натпреварот со Шведска. Мечот од второто коло од групата Д што се одигра на 15 јуни во Киев заврши со победа на „Гордиот албион“ од 3:2. ФА има право на жалба на ваквата одлука.

В недела фудбалерите на Рој Хоџсон ги очекува четвртфиналниот дуел на ЕП против Италија.

Досега на ЕП уапсени 515 лица

Од почетокот на Европското фудбалско првенство во Полска се уапсени 515 лица, од кои 153 се странци. Министерот за внатрешни работи Јацек Чихоцки соопшти дека полската полиција се подготвувала и за поголем број апсења.

Најголем број од хулиганите доаѓаат од Русија, дури 92. Шеснаесет државјани има од Хрватска, 15 се од Ирска, а 11 од Белорусија. Од останатите има петмина од Летонија, тројца од Романија, како и по двајца Срби и Германци. Останатите петмина се државјани на Унгарија, на Австрија, на Португалија, на Холандија и на Индија.

Слон и свиња по стапките на октоподот Пол

Кога октоподот Пол ги предвиде резултатите за време на СП 2010 во Јужна Африка светот остана вчудовиден. Животинските пророци продолжуваат и на ЕП 2012 во Полска и во Украина, а засега најдобри во предвидувањето се покажаа две животни: свињата Ема и слоницата Нели, кои досега ги погодија сите резултати на „панцерите“.

Меѓу пророците се најде и кучето (булдог) Хавер, за кое, сепак, се смета дека имал помош од неговите тренери.


Статијата е прочитана 862 пати.

Испрати коментарИницијативниот одбор постигна договор со ФФМ околу одржување на Собранието
(ЕП 2012) Шпанија по прва победа против „триколорите“
Германската и грчката амбасадорка заедно гледаа фудбал
(ЕП 2012) Грчкиот бункер распарчен, Германија во полуфинале
Ракометарките добија тешка група на ЕП 2012
Управниот Одбор на ФФМ поднесе оставка
Мајами со шампионски прстен!
(ЕП 2012) Германија ќе им наплаќа на Грците во Гдањск
(ЕП 2012) Роналдо ги одведе Португалците во полуфиналето
Иницијаторите му одбројуваат на Хаџи-Ристески
(ЕП 2012) Англичаните тренираат пенали пред натпреварот со Италија
Македонија кандидат за две ракометни ЕП
(ЕП 2012) Португалија - Чешка, судир на неостварени желби
(ЕП 2012) Одредени судиите за четвртфинале, Штарк го напушта турнирот
Мајами на една победа до шампионската титула во НБА
(ЕП 2012) Англија победник во група Д, Украинците оштетени
(ЕП 2012) Четвртфиналните порти останаа заклучени за Хрватска
(ЕП 2012) Роналдо конечно проработе, Португалија во четвртфинале
Македонските ракометари по третпат ќе играат на Светско!
(ЕП 2012) Чешка и Грција први четвртфиналисти на ЕП
Македонија повторно ја порази Литванија на нејзин терен
(ЕП 2012) Убавицата на првенството за Англија
(ЕП 2012) Франција ги стивна еуфоричните Украинци
Мајами изедначи во финалето на плеј-офот
(ЕП 2012) Шпанија ја торпедира Р. Ирска
Кошаркарите ја загубија „контролката“ со Русија
(ЕП 2012) Хрватите и' откинаа бод на Италија
(ЕП 2012) Гомез ја потпиша втората победа на Германија на ЕП
(ЕП 2012) Португалија до витални бодови на ЕП
Оклахома поведе во финалето на НБА лигата
ЕП 2012 - Полјаците и Русите без победник во меч од висок ризик
ЕП 2012 - Чешка за шест минути ја урна Грција
(ЕП 2012) Шевченко за дебитантска победа на Украина
(ЕП 2012) Франција и Англија си поделија по бод
Надал по седми пат го освои Ролан Гарос
(ЕУРО 2012) Хрватите сигурни против Ирска
Хамилтон победник на Ф1 трката во Монтреал
Дождот го прекина машкото финале на „Ролан Гарос“
(ЕУРО 2012) Италија извлече реми против Шпанија
Мајами е вториот финалист во НБА плеј-офот
(ЕУРО 2012) Гомез кобен за Португалија
(ЕП 2012) Данска ја изненади Холандија
Шарапова победничка на „Ролан Гарос“
Ракометарите со пет гола предност ќе одат на реванш со Австрија
(ВИДЕО) Насилства на почетокот на ЕП, падна првата жртва
Германската тешка артилерија против Роналдо
Русите демонстрираа сила против Чешка
Полска и Грција ремизираа на отворањето на ЕПKoj da ja kazni UEFA?, 21.06.2012 15:54:13
A koj da ja kazni rasistickata UEFA?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 30°C

Обилни врнежи

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

��Погледнете и слушнете ги моите јунаци, вели големиот српски режисер Желимир Жилник, кој гостува на „Македокс“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |