Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.06.2012, 14:01
Анан: Целиот регион ќе експлодираСпецијалниот пратеник на ОН Кофи Анан од Советот за безбедност на Светската организација побара вршeње поголем притисок врз Сирија. Кризата во земјата наскоро ќе излезе од контрола, затоа мора да постојат консеквенци за непримената на мировниот план, смета Анан.

Граѓанска војна во Сирија не би била ограничена само на земјата.

„Сирија не е Либија. Нема да има внатрешен потрес, туку вистинска експлозија која ќе го потресе целиот регион“, изјави Анан. Притоа, клучот е во Дамаск.

„Прашањето е едноставно - како да ја натераме сириската влада да го почитува мировниот план“, истакна Анан.

Западните дипломати настапот на Анан го толкуваат како барање за поврзување на мировниот план од шест точки со закана со санкции. И генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун предупреди од граѓанска војна во Сирија. Опасноста е акутна и реална, истакна тој.

Вчера (07.06) во светот беше предизвикан општ револт со информациите на опозицијата за извршениот нов масакр со најмалку 78 убиени луѓе, што Бан го нарече „неописливо варварство“. Кина и Русија во ОН и натаму одбиваат заострување на санкциите или воена интервенција против Сирија.

Масовните убиства во Сирија се знак на големи системски напади врз цивили, што според меѓународните закони е еквивалентно на воени злосторства и злосторства против човештвото, изјави Високиот комесар на Обединетите нации за човекови права, Нави Пилај.

Антивладин протест на сириски студенти против масакрот во Хула

Преку заменикот Иван Симоновиќ, Пилај изјави пред Генералното собрание на ОН дека масовните убиства во Сирија имаат правни последици и треба да се формира комисија за воени злосторства што ќе ги истражува.

Симоновиќ како пример ги наведе убиствата во Хула на 25-ти мај, при што загинаа 108 лица, меѓу кои 49 деца во артилериски и тенковски напад од владините сили врз населено место.

„Голем број од жртвите се егзекутирани без суд и пресуда во нивните домови. Според сведоци провладината полиција Шаби ги извршила убиствата“, изјави Симоновиќ нагласувајќи дека предложил на Советот за безбедност на ОН да ја изнесе Сирија пред Меѓународниот кривичен суд.

Статијата е прочитана 1375 пати.

Испрати коментарЕврогрупата ќе и помогне на Шпанија со сто милијарди евра
Жозеп Дол - Да не се блокира Македонија само поради името
Високи температури со ниво на предупредување од прв степен
Груевски - Посетата на Скандинавија помина успешно
Средношколците полагаат државна матура
Борисов - „Не снимајте хитлеровски филмови за нас“
„Бихаќска“ стана „Павел Шатев“
Столтенберг - Македонија треба да биде членка на НАТО
Новинарите на протест в понеделник
Владата и општините ќе овозможат 4000 нови вработувања
Делата на СДСМ се транзицијата и криминалната приватизација
Од банка во Капиштец украдени 7.000 евра
Судски спор решавале со метална шипка
Бетонска плоча падна врз двајца работници во Охрид
(ФОТО) Илинска планина ги остави без сон демирхисарци
За Балканот патот кон ЕУ ќе биде потежок
Утрово повторно почувствувани земјотреси во Македонија
Дански компании заинтересирани за бизнис во Македонија
Се урна ѕид на тетовското Кале стар 200 години
Хорор на автопатот Скопје-Атина
(ОБНОВЕНО) Сега Кипар ќе не турка во ЕУ
Нова демократија пак го обвини македонскиот државен врв
(ФОТО) „Не забораваме!“ - граѓаните потсетија на Мартин Нешкоски
(ВИДЕО) Член на Златна зора „делеше“ шлаканици во емисија во живо
(ФОТО) Двокатен автобус удри во зграда на ул. „Даме Груев“
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт ЕверестObjektiven, 08.06.2012 14:19:17
I sega sto? Nie treba da mu veruvame na Anan?Prodolzena raka na MONSTRUMITE? Pa samo maloumno sustestvo vo segasnosta moze da poveruva na ovie prikaski.
koj?, 08.06.2012 20:26:47
Da, samo prasanjeto e koj go napravi masakrot?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Ведро

Недела
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 17°C

Понеделник
Сончево
Макс: 34°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |