Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
15.03.2012, 15:43
Премиерата на „Челичната дама“ вечерва во МилениумФилмот е во режија на Филида Лојд, со Мерил Стрип во главната улога

Во Градското кино Милениум вечер ќе се одржат премиерните проекции на американскиот филм „Челичната дама“ во режија на Филида Лојд, со Мерил Стрип во главната улога.

Стрип, која вешто актерски ја отсликува поранешната британска премиерка Маргарет Тачер, го доби оскарот за главна женска улога. Освен третиот оскар, Стрип за филмската креација на ликот на една од најмоќните жени во модерната историја, која ја плаќа цената на моќта и власта, не заборавајќи ја основната цел -доброто на државата, ги доби и наградите Златен глобус и наградата БАФТА на светската филмска критика.

Филмот „Челичната дама“ ќе се прикажува во рамките на оскаровскиот викенд во Градското кино Милениум, а откако ќе заврши викендот на оскаровци, и на љубителите на филмската уметност ќе им бидат проектирани филмовите „Масакр“ на Роман Полански со Џоди Фостер, Кејт Винслет, Џон К. Рајли и Кристоф Волтс во главните улоги и „Потомци“ на Александар Пејн, со Џорџ Клуни во главната улога.

Билетите за кино проекциите публиката може да ги набави на касата на Градското кино Милениум, секој ден од 10 часот и 30 минути до 22 часот и 30 минути.
Статијата е прочитана 399 пати.

Испрати коментарЏорџ Клуни уапсен на протести пред Суданската амбасада во Вашингтон
Не постои, а распродаде четири концерти во Јапонија
Рубенс Муратовски - добитник на "Актер на годината"
Прв фестивал на францускиот филм во Битола
„Единаесет жени“ на Снежана Младеновска - Анѓелков е „Роман на годината“
Пијано-виртуозот Алексеј Горлач со Македонската филхармонија
Премиера на „Кој се плаши од Вирџинија Вулф“
„Енциклопедија Британика“ заминува од полиците

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 1°C

Делумно облачно

Сабота
Сончево
Макс: 18°C, Мин: 4°C

Недела
Сончево
Макс: 19°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |