Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.02.2012, 15:43
Тупурковски ослободен од обвинението за тајванските кредитиОсновниот суд Скопје 1 денеска го ослободи Васил Тупурковски од обвинение во повторениот процес за тајванските кредити.

Поранешниот лидер на Демократската алтернатива и вицепремиер Васил Тупурковски, по четири години откако доби три години затвор за злоупотреба на тајванските кредити е ослободен од обвинение.

Судот утврди дека нема доволно докази да се потврди обвинението дека тој како директор на Агенцијата за обнова и развој проневерил 2.4 милиони евра од тајванската кредитна линија. Ослободен е и Јован Андонов-Реган кој претходно како соизвршител на Тупурковски доби две години затвор.

Тупурковски и Aндонов не треба ниту да ги вратат парите како што беше решено со претходната судска одлука.
Статијата е прочитана 1761 пати.

Испрати коментарСиндикатот на машински персонал најави штрајк
Врховен суд ја потврди доживотната казна за Карамарков
Ед Дејви нов британски министер за енергија
Нормализиран авиопревозот, охридскиот аеродром отворен за сообраќај
СДСМ ќе поднесе кривична пријава против членовите на Антикорупциска
Антикорупциска иницира прекршочни за Црвенковски и Петров
Потврдена американската поддршка за членство на Македонија во НАТО
Расмусен - Дијалогот Белград-Приштина историска шанса
„Волво“ со профит од над 720 милони евра
Грците префрлиле 16 милијарди евра во странски банки
Во поларните студови во Европа животот го загубија 164 лица
Светската безбедност на дневен ред во Минхен
Бесими во Брисел на состанок со министри од НАТО земјите
„Малев“ ги запре летовите поради опасност од банкрот
Делегација на македонското Собрание на Молитвен појадок во Вашингтон
Поради снегот во Скопје скратени повеќе автобуски линии
ЕУ побара од еврозоната да обезбеди 15 милијарди евра за Грција
Мемети повика на смирување на состојбата
Ќерката на Тимошенко бара помош од САД
Ештон бара итна истрага за немирите во Египет
ВМРО-ДПМНЕ - Грчев да се извини за изјавата дадена за бугарска телевизија
Пензиите ќе се зголемат за пет проценти
Расмусен - Повлекувањето од Авганистан ќе се одвива според планот
Унгарската Влада го заштити „Малев“ од банкрот
Четири малолетници натепани во автобус
Повреден работник во „Макстил“
Македонија вистинска адреса за турските компании
Попоски и Бесими лобираат во Вашингтон за влез во НАТО
Студениот бран низ Европа однесе речиси 120 жртви
Македонија ги спроведува обврските за справување со климатските промени
Откриена царинска измама тешка 16,5 милиони денари
Уште девет лица починаа од премрзнување во Полска
На критичните места во Скопје фрлени 280 тони сол
Премиерот Груевски и владиниот тим на бизнис форум во Бурса
Сообраќајот отежнат, забрани за товарни возила на повеќе правци
Принцот Мајкл најави нови британски инвестиции
Смирување на тензиите и враќање на соживотот
Оштетен џипот на градоначалникот на Кавадарци
Кољо Американецот ги призна измамите со кредити
Тодоров - Пристапот до здравствената установа да биде еднаков за сите граѓани
Жбогар специјален претставник на ЕУ во Приштина
Петстотини нови паркинг места во Капиштец
Додик - РС не отфрлува дејтонска конструкција на БиХ
Додовски објави згаснување на ВМРО-НП, членството се враќа во ДПМНЕ
Бејта - Градоначалникот на Вевчани виновен за тензиите
Македонија мост за турските компании кон Европа
Од студот во Украина досега починаа 43 лица
Нафтата под 99 долари, се зголемија резервите во САД
Холанд ја зацврстува предноста пред Саркози
Раководството и членовите на ВМРО-Народна се враќаат во ВМРО-ДПМНЕ
Нетанјаху победи на партиските избори
Премиерот Груевски се сретна со македонските иселеници во Измир
Почина новинарката на „Дневник“ Натали Сотировска
Селаните го спасија од пожар манастирот во Мала Речица
Попоски во Вашингтон по поддршка за членство во НАТО
ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги осудуваат случувањата во Струга
Попоски во Вашингтон ќе побара Македонија да биде примена во НАТО
Македонец во Чешка уапсен поради дрога
Словачки пратеници голи против пратеничкиот имунитет
Прегазен пешак на патот Тетово - Јажинце
И виното на „Тиквеш“ патува за Британија
Зафировска - Судскиот совет постапува по наводите на адвокатите во „Пајажина“
По синоќешниот инцидент во Лабуништа е мирно, но напнато
Поглаварите на МПЦ и на ИВЗ на средба кај Иванов
Централна тема интеграцијата на Македонија во НАТО
Фонтаните во Вардар ќе прскаат од 1 април
Потпишан договор за ветерните електрани во Богданци
Италијанските пратеници си ги намалија платите за 1.300 евра
Милановиќ - Хрватска ќе ги поддржи соседите на патот кон ЕУ
Смирете ги меѓуетничките страсти, повикаа странците
Заеднички софтвер за систем-операторите од 15 држави во ЈИЕ
И натаму владее студениот бран на Балканот
Членките на ЕУ постигнаа договор за фискалниот пакт
Унгарскиот „Малев“ без пари, Владата вети помош
Изгаснат пожарот во Лабуништa, црквата не е изгорена
Груевски во Анкара на бизнис средба со Ердоган
Бесими - Од прием на Македонија во НАТО би профитирале сите
Запалена црквата во струшкото село Лабуништа
Груевски - Турција e важен трговски партнер на Македонија
ИВЗ - Исламофобијата е комбинирана со владина пропаганда
Дизелот поевтинува за два денара, бензинот поскап за 0,5 денари
Џафери - Ќе ги преземеме сите мерки за смирување на страстите во Струга
Ракометарите одликувани со „Медал за заслуги за Македонија“
Ограбени две спортски обложувалници
Саркози ќе го зголемува ДДВ-то на 21,1 отсто
Ја убиле зашто три пати родила женско
Пасати и лада нива за градската администрација
Британски „Дејли Мејл“ најпопуларно интернет издание
Шешељ од Хашкиот трибунал бара отштета од два милиони евра
Лани во Албанија извршени 124 убиства
Претседателот Иванов ќе ги одликува ракометарите со „Медал за заслуги“
Во Струга засилено присуство на полицијата
Британски банкар се откажа од добивката од приближно милион фунти
Кастро - Повеќепартискиот систем е опасност за независноста на Куба
Пронајдена 17-та жртва на бродоломот на „Конкордија“
Погрдни графити испишани на црквата Св. Никола во Октиси
Владата во офанзива по турски инвестицииpece maliot, 01.02.2012 17:13:55
aj sea u vmrodpmne, sprint, inace ke ima berba na usi, ne gledaj kao ne znaes
Го најдовте ли pece maliot, 01.02.2012 20:21:43
Јас сум медицинскиот брат малиот пеце ми избега а баш требаше пенисцилин да му опнам. Смирето го привремено со апчиња еден друг таков таквоам.
Seto toa narodot ce gop pozlati, 01.02.2012 21:47:03
Askolsun za sudiite i naseto sudstvo voopsto.! E toa e sudstvo, a ne mackina kaslica . Zamislete za sitnica oid 2,4 miliona evra covek,asli Makedonec ,so koreni od Egejot ,da lezi vo aps?! Predlagam pod itno da bide osloboden i Velija , da se donese osloboditelna presuda i za Bucko, i za onie fateni so kokainot , a posekako da se oslobodi i Smilenski, a obvinenieto protiv Daravelski pod itno da se povlece, kako i da se povlecat onie poternici po osudenite za kriminalot vo Tutunski kombinat Prilep. Pa nasi ludje se i grevota e za sitnica od po nekolku miliona evra da lezat po zandani. Zatoa e tuka narodot i toj se ce plati i pozlati. Eva ako treba i nevrabotenite ce placaat za sini kartoni za lecenje, samo ovie nasi milenicina da ni se setaat na sloboda. Navistina Askolsun uste ednas! Vakva pravda odamna ne sme imale.
pile, 01.02.2012 22:41:32
do pace maliot:Sto zboruvate Vie znaete li,ovoj G-din na najgolemiot balkanski diktator(no ne i posleden po se izgleda) Milosevik mu kazja ne vo 90-tite, i se izjasni protiv drzjaven udar vo poranesnata federacija, koga mu pukaa eksplozivni napravi nad glava, pa toj da bese licnost bez lice vo 2000 godina nemase da zavrsi kompletna rabota so dogovorot za stabilizacija i asoicijacija so EU i pa duri togas izleze od Vladata, drugi se prodadoa zatoa ostana taa Vlada i dojde 2001 godina posle.Neli pratis vo 2010 godina vo SAD se povedoa postapki protiv banki,neli gledate deka probaa da go skrsat, tuku gledaj sega bumerangot kako ke se vrati i na kogo,koj ke padne od organiziran kriminal, ke ti se razjasni.Vakvi sinovi majka Makedonija malku ima, no sepak gi ima.Mu cestitam na Sudskiot Sovet.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, 0°C

Магла

Петок
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: 2°C, Мин: -1°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 3°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп |