Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
02.12.2012, 15:14

Сите задоволни од ремито во Минхен

Дуелот меѓу Баерн М. и Борусија Дортмунд заврши без победник (1:1)

Баерн Минхен и Борусија Дортмунд одиграа без победник 1-1, во дербито кое го одбележа 15. коло на германската Бундес-лига. Двете екипи беа задоволни од ремито, а сигурно на ваквиот резултат се израдуваа и во тимот на Баер Леверкузен, кој со минималниот триумф против Нирнберг се зацврсти на второто место, но и се доближи на едноцифрена негатива во однос на лидерот Баерн.

И Баерн и Борусија почнаа со офанзивни состави, но важноста на мечот не дозволи многу атракција и отворена игра. Двете екипи играа претпазливо и во првото полувреме мрежите мируваа. Единствената шанса домаќините ја имаа преку Томас Милер, а на спротивната страна шутот на Марко Ројс беше недоволен да се совлада Мануел Нојер. Ни во второто полувреме немаше многу шанси. По промашувањето на Матс Хумелс во 51. минута, следуваше казна за гостите. Тони Крос ја прими топката на 20 метри од голот, одлично се ослободи од Хумелс и Суботиќ и погоди за водство на Баварците. Актуелниот првак сепак не се предаде. По само седум минути Марио Геце погоди од околу 11 метри за израмнување, што на крајот се покажа како конечен резултат. Германскиот репрезентативец Томас Милер имаше две одлични шанси да донесе нова радост за навивачите на „Алијанц арена“, но не успеа да го совлада гостинскиот голман Вајденфелер. Тренерот на Баерн, Јуп Хајнкес, смета дека токму Вајденфелер е најзаслужен што гостите си одат непоразени од Минхен.

„Ова беше динамичен меч меѓу две екипи кои играат модерен и тактички фудбал. Започнавме многу добро и доминиравме во првите 20-ина минути, но потоа ја изгубивме контролата над мечот. Во вториот дел ни требаше 15-ина минути повторно да се вратиме во ритам. Имавме шанси да дадеме и втор гол, но нивниот голман Вајденфелер беше одличен и ги спаси. Задоволен сум од прикажаното со оглед на тоа дека пред само неколку дена игравме тежок меч и против Фрајбург“, рече Јуп Хајнкес.

Шампионот Борусија остана на 11 бода зад најголемиот ривал, но гостинскиот тренер Јирген Клоп не беше разочаран што неговиот тим не победи на ова тешко гостување. „Беше сјаен меч. Двете екипи го дадоа најдоброто од себе. Јас сум задоволен од освоениот бод. Нашиот голман е најзаслужен за ова реми“, рече Клоп.

Баер Леверкузен со гол постигнат од офсајд-позиција стигна до минимална победа од 1-0 против Нирнберг, доволна за нови три бода. Во 37. минута Штефан Кислинг беше во недозволена ситуација, судијата не сигнализираше офсајд, па напаѓачот го искористи превидот на арбитрите и го совлада противничкиот голман. По водството „фармацевтите“ до крајот го контролираа мечот и не дозволија гостите да се понадеваат дека може да стигнат до реми.

Шалке 04 продолжува со лошите резултати, откако овојпат одигра само 1-1 на свој терен против Борусија Менхенгладбах. Домаќините се спасуваа од пораз, откако тимот од Минхенгладбах поведе со голот на Де Камарго во 62. минута. Тинејџерот Јулијан Дракслер погоди на четири минути пред последниот свиреж на судијата, што беше доволно Шалке да го освои само вториот бод во последните четири меча во првенството.

За Бадштубер заврши сезоната

Дефанзивецот на Баерн Минхен, Холгер Бадштубер, сериозно се повреди на дербито против Борусија Дортмунд и ќе паузира до крајот на сезоната. Германскиот репрезентативец во 37. минута беше изнесен на носилки откако се пожали на повреда на десното колено. По лекарските прегледи било утврдено дека дефанзивецот ги скинал вкрстените лигаменти на коленото, повреда која бара многу мирување. Џером Боатенг треба да биде замената за Бадштубер.

Резултати: Фортуна - Ајнтрахт 4:0, Баер Л. - Нирнберг 1:0, Шалке - Борусија М. 1:1, Мајнц - Хановер 1:1, Аугзбург - Фрајбург 1:1, Гројтер Фурт - Штутгард 0:1, Баерн М. - Борусија Д. 1:1.


Статијата е прочитана 353 пати.


Испрати коментарНиш ни бледа сенка од јануари
Гирифин ги покори „џезерите“
Француски клуч за „невозможната мисија“
Папуџиева ја пропушта Франција
Македонски фанови ни за лек во Ниш
ПСЖ мора да го победи Порто
Вон пишува историја на снегот во Лејк Луис
Ставрев на Лил - Валенсија
Игокеа го декласираше Партизан!
„Магичните“ мотивирани против Хауард и Лејкерси
Нишкиот аутсајдер го мерка Белград
Вардар про го испушти Магдебург
Поплавата во Боговиње му ги расипа плановите на Вардар
Приведени навивачи на ФК „Ѓорче Петров“
Челзи и понатаму очаен!
Бруклин му се поклони на шампионот
(ФОТО) Најубедлив лет на „штрковите“
Уште една победа за Новески со Мајнц во Бундес лигата
(ФОТО) Металург се измачи за осминафиналето
Монтепаски Сиена влезе во фазата топ-16
Преку Шамбери до осминафинале
МЗТ против Шолнок за премин во позитива
Нови порази за Самарџиски и Илиевски
Промоција на Марковски во Скаволини
Резервистите на Спарси го намачија Мајами
Докузовски и Стојановски со порази
Шамбери ќе плати за Кјељце
Вујовиќ има рецепт за Магдебург
Иванов им посака успех на ракометарките на ЕП во Србија
Заре Марковски на клупата на Скаволини
Бензема во јануари на „Стемфорд бриџ“?
Челзи никако да даде гол
Вилја надмина 300 гола во кариерата
Вашингтон ја прекина црната серија
Црвенкоска нов играч на ЖРК Вардар СЦБТ
Во МЗТ нема место за џинови
Лига на шампиони со 64 клуба во 2015 година?
Џорџ Хил го засени Коби
Гол на Новески за Мајнц во Франкфурт
Вардар против Шкендија во полуфиналето на Купот
Металург му наплати на Татран
Пандев се враќа за дербито со Интер
Капело ќе се пензионира во 2014 година
Никси владеат во Њујорк
Најтешка титула за Фетел, најдобра сезона за Алонсо
Од Бразил одрекуваат за Гвардиола
Маскотата за СП Бразил 2014 се вика Фулеко
(ВИДЕО) Милан конечно ја доби „Старата дама“
Барса со плус 11 пред Реал, Меси на минус три од Милер
Бајрамоска прв стрелец на „Турчин куп“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Илиевски и Цедевита паднаа во „Пионир“
Болт и Феликс најдобри во 2012 година
Паркер ги предводеше Спарси во Торонто
(ФОТО) Фетел третпат светски шампион во Ф1
Вардар го преживеа Турново
„Штрковите“ го прелетаа и Задар
Металург пак го честеше Кјељце

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Вторник
Облачно
Макс: 4°C, Мин: -1°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 6°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелкa (18)
Ранковиќ на мета на Јованка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Телото како платно
Германска уметница Гезине Марведел за создавање на своите уникатни уметнички дела не користи традиционално сликарско пла...
(ФОТО) Четири милиони деца-робови во Бангладеш
М��огу од деца помлади од 14 години во Бангладеш поголемиот дел од денот го поминуваат работејќи во многу лоши услов...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |