Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
13.08.2012, 10:53

Почина Карло Ламбарди, творецот на „Е.Т.“ и на „Алиен“

Ламбарди работеше на „Е.Т.“ на Стивен Спилберг, на „Алиен“ или „Осми патник“ на Ридли Скот и на „Кинг Конг“ на Џон Гиљермин, за кои ги освои трите „Оскари“

Познатиот италијански мајстор за специјални ефекти и троен добитник на „Оскар“, Карло Ламбарди, кој е најпознат како татко на големите хитови „Е.Т.“ и „Алиен“, почина на 86-годишна возраст во градот Ламезија Терме во Калабрија, по долга и тешка болест.

Ламбарди соработувал со многубројни италијански режисери, вклучувајќи ги Пјер Паоло Пазолини и Дарио Арџенто, но светската популарност ја стекна со својот ангажман во Холивуд. Работеше на „Е.Т.“ на Стивен Спилберг, на „Алиен“ или „Осми патник“ на Ридли Скот и на „Кинг Конг“ на Џон Гиљермин, за кои ги освои трите „Оскари“.

Ламбарди е роден во селото Вигарано Маинарда недалеку од Ферара, на североисточниот дел на Италија. Завршил Академија за ликовни уметности во Болоња, а во светот на филмот влегува 1956 година, кога ќе го креира 16-метарскиот змеј за еден нискобуџетен научнофантастичен филм. По неговото доаѓање во Рим неговата работа ќе го привлече вниманието на познатиот продуцент Дино де Лаурентис, кој ќе го земе со себе во Холивуд. Таму, Ламбарди стана стручњак за мехатроника, спој на механичко и електронско инженерство, кое се користи во производството на специјалните ефекти.


Статијата е прочитана 468 пати.

Испрати коментарБританска двојка доби над 148 милиони фунти на Евролотарија
Жан Клод Ван Дам ја признал аферата со Кајли Миног
„Балканскиот филмски караван“ продолжува на БитФест
Почина Хелен Гарли Браун - легендарната уредничка на „Космополитан“
Пронајдени загубени пирамиди во Египет
Сонцето е опкружено со темна материја
Романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ објавен на словенечки јазик
Филмски денови „Sее а Paris“ во рамки на Битфест
„Госпоѓица Јулија“ на „Охридско лето“ во чест на Стриндберг
„Балкански музички плоштад“ денеска и утре во Охрид
(ИНТЕРВЈУ) Детскиот театар е важен за формирање на публиката
Грчка изложба и концерт на „Хармосини“ на „Бит фест“
Конзервација на локалитетот Стибера
Во Битола почнува АКТО 7
Гигантските ѕвезди не се мистерија
И „Охридско лето“ го слави Стриндберг

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |