Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.10.2012, 14:48
Пипан: Ќе се обидам да ја подигнам играта на повисоко нивоМакедонскиот првак, МЗТ Скопје Аеродром денеска на прес-конференција го промовираше новиот шеф на стручниот штаб

Првиот впечаток на Словенецот е дека доаѓа во добро организиран клуб со квалитетни играчи и со многубројни навивачи кои знаат како да и помогнат на својата екипа.

На денешната прес-конференција македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром го промовираше својот нов тренер, Словенецот Алеш Пипан.

Првиот впечаток на Пипан е дека доаѓа во добро организиран клуб со квалитетни играчи и со многубројни навивачи кои знаат како да и помогнат на својата екипа.

- Ги гледав сите досегашни натпревари на МЗТ Скопје во АБА лигата. Тоа е тим кој има потенцијал, но потребно е да се направат во иднина мали промени. Секој тренер си има свој начин на работа, а јас најпрво ќе се обидам да ја подигнам играта на повисоко ниво. Немав доволно време за да одработам некои варијанти за утрешниот натпревар, но играчите ќе мораат да го сменат односот кон играта, да ја ги зголемат агресивноста и концентрацијата од првата до последната минута, истакна новиот тренер на МЗТ Скопје Аеродром.

Тој ги нагласи проблемите и во Црвена Ѕвезда и рече дека тие иако се сметаат за фаворити не се сигурни дека ќе победат, а во тоа очекува да ги спречи и предноста што македонскиот шампион игра на свој терен и пред својата верна публика. Побара од неговите играчи тоа да биде мотив плус тие да дадат се од себе за остварување позитивен резултат.

Управата на клубот е задоволна од ангажманот на Пипан за кого најави дека ќе остане до крајот на сезоната и верува дека словенечкиот стручњак ќе успее да ја врати самодовербата кај играчите и да го смени нивниот однос кон играта со што би се подобрила атмосферата која е нарушена по трите порази во низа.

Натпреварот од 6.коло во регионалната АБА лига, МЗТ Скопје Аеродром - Црвена Ѕвезда се игра утре со почеток од 17 часот во Спортскиот центар Борис Трајковски, а на денешната прес - конференција раководството на македонскиот првак упати известување до гледачите дека клубот ќе ја почитува одлуката на АБА лигата за забрането присуство на организирани гостински навивачи и според тоа во салата нема да биде дозволено влегување со било какви облежја на противничката екипа
Статијата е прочитана 186 пати.

Испрати коментарХоризонт и Вардар на исто растојание
Мазе прва во велеслаломот во Зелден
Фетел пред Алонсо во Индија
Барселона продолжува со победите во Примера
Шарапова против Серена Вилијамс во финалето на Мастерсот во Истанбул
Реми на Вардар Про во Нашице
Арсенал во финишот го скрши отпорот на КПР
(ФОТО) Четврти пораз во серија за МЗТ Скопје во АБА лигата
Вардар Про гостува кај Нексе во СЕХА лигата
Азаренка против Шарапова во полуфиналето во Истанбул
Металург убедлив против Загреб во СЕХА лигата
МЗТ Скопје со Пипaн по триумф против Црвена звезда
Надал ги откажа Париз и Лондон
Азаренка не знае против Серена
Самарџиски победи, Антиќ и Мекејлеб поразени
Само Георгиевски со победа во Лига Европа
Јубилејниот 100. Тур де Франс ќе почне на Корзика
Кожув немоќен против Рилски
Азаренка на мускули против Кербер
Словенецот Алеш Пипан нов тренер на МЗТ Скопје
Германска енигма за „кралевите“
Вардар Про доминантен против Борац
„Фемили“ го минира Рајковиќ!
Магдебург се плаши од „Кале“
Шахтјор му зеде мерка на Челзи

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Обилни врнежи

Недела
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 8°C

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (37)
Власта никогаш не е доволна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Интервју - Уметноста е начин на комуникација
Ликовниот уметник Игор Јосифов и во МСУ, како на повеќе места во светот, ја привлече публиката со своите дела...
Интервју - По сето актерство во денот, ѕиркам во очите на Ахил
Јас бев пионер во нешто што сега е веќе етаблирано. Синхронизацијата беше, можеби, мојот најголем професионален ризик, к...
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |