Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.09.2012, 17:05
СДСМ: За рецесијата е виновна лошата економска политика на ВладатаСДСМ смета дека тоа што Македонија влезе во рецесија е резултат на лошата економска политика што ја води Владата, и оти, како што велат во партијата, и другите два пати кога земјава била во рецесија на власт била ВМРО-ДПМНЕ.

- СДСМ за тоа зборуваше со месеци. Кога минатата година Владата на премиерот Груевски гордо и самоуверено тврдеше дека македонската економија годинава ќе има раст од дури 4,5 проценти, ние рековме дека тоа нема да се случи. Кога Владата со ребалансот ја намали проекцијата од 4,5 на 2,5 проценти, рековме дека и тоа нема да се случи. За да се оствари ова предвидување на Владата, до крајот на годинава македонската економија треба да има раст од дури 6%, ама на сите ни е јасно дека тоа нема да се случи. , истакна на денешната прес-конференција Зоран Јовановски од СДСМ.

Според СДСМ рецесијата во Македонија не е резултат на рецесија во Унијата, бидејќи таа, како што рече Јовсновски, според официјалните податоци не е во рецесија.

- Случувањата во македонската економија се сериозно лоши и опасни. Она што загрижува е дека падот во периодот април-јуни годинава не се должи на проблемите на една гранка или сектор, туку тој е широко распространет низ целата македонска економија. Пад има во индустријата, но и во градежништвото, пад има во трговијата, но и во сообраќајот, истакна Јовсновски.

Затоа, рече, од Владата се бара да престане да ги задолува граѓаните и расипнички да троши.Статијата е прочитана 609 пати.

Испрати коментарПродолжува комисиската расправата за Законот за бранителите
Од џамија укадени 20.000 евра
СДСМ - Еврозоната и ЕУ не се во рецесија
Македонија спроведе многу реформи со високиот предпристапен дијалог
Груевски - Владата презема мерки за надминување на увезената рецесија
Доколку се загрозат институциите, ВМРО - ДПМНЕ е подготвена за избори
Се регулира заминувањето на македонските работници во странство
Град Скопје распиша конкурс за архитектура
Девет цивили загинаа во воздушен напад на НАТО во Авганистан
Измамнички „заспале“ сопружници и ги ограбиле
Нуркачи го чистат дното на Охридското Езеро
Карл Билд спречен да ја посети Тимошенко
Апсења во Москва по „Маршот на милионите“
Арифи со позитивни очекувања пред средбата со Филе
Во прекин сообраќајот на патниот правец Ресен-Охрид
Четворица НАТО војници загинаа од „пријателски оган“ во Авганистан
Измамник од Германија ветувал вработувања во странство
Безбедноста на принцот Хари во Авганистан не е загрозена
Владата го усвои Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета
Осум фирми добија 2,7 милиони евра од кредитната линија на МБПР
Талат Џафери пред Комисијата ја читаше „Тишина“ од Ацо Шопов
Ставрески - Владата подготвена со многу мерки против рецесијата
Груевски - Законот за бранителите не е против некој етникум
Талибанците ја нападнаа базата на принцот Хари
Почнува изградбата на Институтот за белодробни заболувања
О Нил - Меѓународната заедница да и каже „не“ на Грција
Разузнавач почина од истрел на работното место
Прва средба Иванов - Нишани во Охрид. Загина телохранител на албанскиот претседател
Запалена германската амбаса во Судан
„Оне“ одбележа 10 години во Македонија
Папата дојде во Либан со порака за мир
Гореше само во Националниот парк „Јасен“
Почина Драган Тумановски, судија во Врховниот суд
СДСМ бара одговор од Владата за училиштата во Чаир
Ердоган - Изетбеговиќ ме замоли да се грижам за БиХ
Скопјани на 23. септември ќе појадуваат на Камениот мост
Гостиварец преживеа пад со возило во бездна
Попоски - Македонија е конструктивна кон соседите
Цистерни на „Млаз“ биле користени за шверцот, тврди Магаш
Инфлацијата ја креваат цените на храната и на нафтата
Македонија и официјално во рецесија!
Талат Џафери урива рекорди во молчење
Јапонија се откажува од нуклеарната енергија
Дожд, град и силен ветер денеска и за викендот
Нови судири пред американската амбасада во Каиро
„Скопје сити мол“ ќе ги отвори вратите на 4 октомври
Четворица уапсени за нападот во Бенгази
Кацин - Македонија мора да одговори на внатрешните дилеми
Препораката на СЗО нема да го намали бројот на пушачи
Грците ќе одат во пензија на 67 години
„Индепендент“ - САД имале информации за нападите врз дипломатските мисии
Четворица руски туристи загинаа во автобуска несреќа близу Солун
СДСМ протестира за контрапротестите
Американската амбасада во Скопје на штрек
Мексиканската морнарица го уапси наркобосот „Ел Кос“
Кралев најави прекршочни пријави за Чаир
Магаш тврди дека имал „бизнис“ врски со Љубчо Георгиевски
„Лов“ на танчерки во Пологсузе, 15.09.2012 17:41:44
Не е крива Унијата туку БРАНКО.
Трпе, 15.09.2012 19:34:55
Не е лоша политиката на водење на економијата на владата.Тие се нивните методи на работење и толкава им е способноста.Научени се да го замајуват народот за да прикријат опасни траги.Првин го загорчуват животот на граганита за да може после да глумат спасители.Мачка на грб никогаш не пага без разлика од која висина.Без разлика како се расфрлат недомакински со народните пари,секогаш некој друг е виновен.Сега се виновни стопанствениците од сите индустриски гранки.сакат и вработените да бидат срекни што се вработени без разлика на големината на платата.Дали со тие плати може да се исполнат најосновните потреби.
Chainsaw, 15.09.2012 19:40:55
Ne znam dali ima normalni ekonomisti megju genijalcive. Nashata kriza nemala vrska so evropskata...pak nie na nekoj ostrov ziveeme na nekoja druga planeta kaj shto okolinata nema vlijanie na nashata ekonomija :). Smeshki se dechkite, absolutno.
Underground Republika, 16.09.2012 01:26:54
Ako se samo dve recesii pod kapata na DPMNE dobroe, zatoa sto na SDSM ne im trebase cel mandat da ja opljackat drzavata i narodot sto e rezultat na konstantna siromastija, taka sto vo siromastija ne moze da se odreduva ili imlementira recesija.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Облачно

Понеделник
Делумно облачно
Макс: 27°C, Мин: 13°C

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Нов фељтон на Утрински Весник Јованка Броз-Титова совладетелка
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
Највозрасниот работник во САД има 100 години и веќе 29 години работи во супермаркет на „Волмарт“ во Канзас...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Фељтон |