Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
19.07.2012, 14:46
„Монструм“ укажа на празнини во Законот за заштита на сведоциХелсиншкиот комитет во својот најнов извештај посочува на низа пропусти во постапката за случајот „Смилковци“

Случајот „Монструм“ покажува дека постои реална опасност Законот за заштита на сведоци да биде злоупотребуван во предистражната постапка. Ова е ставот на Хелсиншкиот комитет на Македонија, кој во последниот извештај изнесува низа пропусти во однос на постапката и известувањето за грозоморното петкратно убиство кај Смилковското Езеро. По апсењето на еден од осомничените, по неговото изведување пред истражен судија, од потенцијален заштитен сведок тој доби статус на обвинет.

„Во Законот е утврдено дека заштитен сведок може да биде лице кое за тоа „доброволно“ ќе се пријави, а за неговата одлука не мора да биде известен, ниту адвокат ниту член на неговото семејство. Токму оваа можност остава простор одредено лице, под присила и со полициски закани, да потпише согласност за вклучување во програмата за заштита на сведоци. И покрај тоа што предлогот за вклучување во програмата го поднесува Јавен обвинител, а за вклучувањето одлучува Советот за заштита на сведоци, ниту едно од овие лица не доаѓа во контакт со можниот заштитен сведок, односно за одвивање на постапката е доволно само негово писмено барање кое го обезбедува МВР“, се наведува во извештајот.

Хелсиншкиот комитет смета дека е во интерес на заштитените сведоци, пред потпишувањето на писмената согласност за вклучување во Програмата за заштитени сведоци, да им се даде можност тие да се советуваат со адвокат и доколку пак во постапката лицето не се согласи, при проверката на писмената изјава, треба да се овозможи да биде сослушан од Јавен обвинител или од Советот за заштита на сведоци. Со ваквата законска можност би се обезбедило соодветно ниво на заштита на правата на заштитените сведоци, со што се стеснува просторот за можни злоупотреби од страна на полицијата.

Хелсиншкиот комитет има забелешки и за начинот на кој беше спроведена полициската истрага за убиството на петтемина во мај годинава.

„Методите на изнесување информации за текот на истрагата како и идентитетот на осомничените, ја ставија во сенка брзата акција на полицијата за откривање на сторителите, па како и досега во сите поголеми акции на МВР, беше прекршен принципот на пресумпција на невиност“, се наведува во извештајот. Притоа се додава дека до Хелсиншкиот комитет се обратиле семејствата на обвинетите за убиството. „Тие укажаа на несоодветно и понижувачко однесување на полицијата во текот на постапката, со методи на заплашување, дека маскирано лице го вршело распитот, како и дека им ��иле давани лажни податоци за смртта на членови на нивните семејства. Дел од лицата, кои биле приведени, укажаа дека при истрагата трпеле понижувања во однос на нивната верска припадност и верски обреди, како и дека им биле упатувани закани“, се вели во извештајот на Хелсиншкиот комитет. (Д.Т.)

Статијата е прочитана 1677 пати.

Испрати коментарИнтернет порталот привремено нема да се ажурира
Возач на камион загина при судар со воз
Богов - Банките стабилни дури и ако некој излезе од еврозоната
Обединети за Македонија „се прелеа“ во ВМРО-ДПМНЕ
Пожарот во Мариово трет ден активен
Ставрески - Голем интерес за средствата од ЕИБ
Масовни протести и судири во Шпанија
СДСМ - „Скопје 2014“ досега чини 360 милиони евра
СЕПО - Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец
„Мајкрософт“ прв пат покажа загуби
Бан Ки-мун ја започнува балканската турнеја
Педофил силувал 13-годишно момче
Интерпол ќе го истражува нападот во Бургас
(ФОТО) Почна изградбата на фабриката на белгиски „Ван Хол“
Филе - Скопје се менува, нека гледа Атина
Земјоделците ќе ги легализираат своите трактори и механизација
Сириските бунтовници го победија Асад
Ставрески - Пругата кон Бугарија станува реалност
Хорор во Колорадо - премиера на „Бетмен“ заврши со 12 убиени
Бомбашот од Бургас е поранешен притвореник од Гвантанамо?
Георгиевски ја обвини МПЦ за паганство
Ромпуј на Јахјага
Исплатени субвенциите за 2011 година
Потона ферибот - стотина исчезнати
Пироман од инает го запалил Патенино
Црна Гора очекува покана за членство во НАТО
(ФОТО) Туристички автобус за панорамско разгледување на Скопје
Граѓаните охрабрени да пријавуваат семејно насилство
Рамазанска порака од поглаварот на ИВЗ
Критики за бугарските служби по атентатот во Бургас
Сочувство од Попоски до шефот на израелската дипломатија
НАТО и ЕУ го осудија терористичкиот напад во Бугарија
Битолчанец ја прегазил сосетката
Двајца војници на НАТО убиени во Авганистан
Бугарското МВР објави фотографија од потенцијалниот самоубиец
Огнен пекол во Грција
Иранската телевизија ги отфрли како смешни тврдењата за вмешаност во нападот
(Обновено) Се уште активни пожарите во Мариово и на Кожув
Ципрас - Владата лаже дека нема нови мерки за штедење
Руски милијардери го откупуваат уделот на БП во ТНК-БП
Израел е соочува со бран терористички напади
Cончево и ветровито
Нетанјаху го обвини Иран за експлозијата во Бугарија
(ФОТО) Промовирани новата химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Убиен сирискиот министер за одбрана
Пропадна изборот на претседател на Врховниот суд
(ФОТО) Седуммина Израелци загинаа во терористички напад во Бургас
(ФОТО) Црвенковски и Тачи договорија техничка соработка
Промоција на нова химна на АРМ и униформа на баталјонот за Почести
Иванов очекува пораки од Бан Ки Мун
Убиецот од Неготино во притвор
Пет фирми во трка за тендерот за полициски возила
Германскиот ВАЦ тајно ја продаде „Политика“
(ФОТО) Вершбоу - Македонија сакаме што поскоро да ја видиме во НАТО
За Сребреница виновен Советот за безбедност на ОН
Најбараниот нацистички злосторник уапсен во Будимпешта
(ФОТО) Македонија посветена на заложбите за членство во НАТО
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Груевски бара од иселениците да инвестираат во Македонија
Радовишанец силувал 19-годишна девојка
Заталкан куршум завршил на тераса во гостиварски ресторан
Промената на косовските граници ќе предизвика тензии
Црногорскиот наркобос Шариќ избегал во Јужна Америка
Влада - Работното време од 8
Писмо од Вељаноски до претседателот на грчкиот Парламент
Пожар во Студентскиот дом „Никола Карев“ во Охрид
Николиќ ја гарантира безбедноста на Тадиќ
Заменик-генералниот секретар на НАТО во посета на Македонија
Cончево со мала до умерена oблачност
(ФОТО) „Среќни вести“ му донесе нов дом на Јовица Митиќ
(ФОТО) Се уште активни пожарите во селата Патетино и Разловце
Атина молчи за агендата на Нимиц
Телата на загинатите стружани ќе бидат пренесени дома
„Бунарџик“ меѓу 50-те најдобри слободни зони во светот
Три девојки повредени на свадба во Тетово
Кривопаланчанец ја силувал малолетната внука
ЕУ ја поздравува идејата за формирање на балкански Бенелукс
Мешалка за тесто му откина рака на пекар во Скопје
Груевски - Има прогрес во Претпристапниот дијалог
Анкета за оценување на услугите на Градот Скопје
Ѓорѓиев - Почнува концесионирањето во здравството
Нацртот на ГУП-от на интернет
Почнува примената на новиот Закон за лустрација
(ФОТО) Неготинец ја убил мајка си и ја фрлил во контејнер
Млада Србинка се удави во Охридското EзероФЕЛИКС, 19.07.2012 17:54:59
Kолку ,,заштитен сведок,, е незаштитен во мала земја доволно говори да дури ни Хашкото обвинителство не ги заштити ,,заштитените,, сведоци во процесот против Харадинај.Еден куп такви сведоци беа мистериозно убиени за да не сведочат.Овде Хелсиншкиот комитет како да се става во одбрана на осумничените,па така ги цитира осумничените што рекле визави истрагата но ниту збор што кажува обвинителствотото кое покрај полицијата знае најповеќе какви докази се има.За вакви осумничени никој никаде во светот не се однесува во ,,свилени ракавици,,се знае начинот.Примерот со Гвантанамо,во Шпанија,во Англија,во Франција,да не пишувам пак за Русија, да не имаше,,нежности,, кон осумничените за тероризам.Или пак да не истрчаа таму нивните Хелсиншки комитети да ги објаснуваат човековите слободи. Едноставно во такви ситуации кон осумничените се нема милост.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Делумно облачно

Сабота
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 18°C

Недела
Ведро
Макс: 35°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 7 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |