Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
16.09.2012, 14:29

Митревски: „Трето полувреме“ се држи до фактите

На обвинувањата за национализам во филмот, Митревски рече дека не му е јасно каде го гледаат тоа, бидејќи филмот не ги ни споменува Македонците, Србите или Бугарите

„Големата кампања што беше направена за филмот ’Трето полувреме‘ од бугарска страна имаше се' освен факти“, изјави режисерот Дарко Митревски на прес-конференцијата во Битола, иако, како што нагласи, повеќе не сака да одговара на тоа прашање на кое одговара веќе цела година. Митревски потенцира дека би сакал ова да биде последно прашање околу реакциите на Бугарија за овој филм и со овој одговор да заврши разговорот околу сето тоа. Тој дури донесе на прес-конференцијата цел пакет-документи кои ги потврдуваат фактите што ги содржи филмот, како што се законот за заштита на нацијата од тоа време, кој е идентичен со законот на Третиот рајх, потоа документи што потврдуваат дека Бугарија ги одвела овдешните Евреи во концентрационите логори, па договор за депортација на 20.000 Евреи од подрачјето на Македонија, Тракија и Бугарија (што покажува дека не се точни нивните изјави дека ги спасиле Евреите од Бугарија) итн. Тој додаде дека филмот прилично се држи до фактите, иако има некои приспособувања на филмското дејство, но кои апсолутно не го менуваат ниту пак, манипулираат со фактите.

На прашањето дали крајот на фудбалскиот натпревар со Левски, кој завршува со влегување на бугарските војници и со напаѓање на присутните на трибините, е сменет поради реакциите од бугарска страна, рече дека не е поради тоа. Тоа дека крајот на фудбалскиот натпревар е сменет уште пред четири години, бидејќи продуцентот Бранко Лустиг рекол дека влегување коњица на стадион би чинела уште милион евра.

Но, колку и да сакавте да ја избегнете политиката и прашањата околу национализмот во филмот, не можевте бидејќи имаше новинари и дел од публиката кои така го доживеаја филмот. Но, на инсистирањето на еден од новинарите дека во филмот има национализам, дека Митревски се претворил од „партизан“ во „националист“, па дури и дека ова го гледа како продолжение на проектот „Скопје 2014“, Митревски рече дека не му е јасно каде го гледа национализмот, бидејќи тој смета дека нема ништо такво во филмот, па дури не се споменувани ни Македонци ни Срби, како ни Бугарија, која ја има само во журналите во филмот. Како и да е, филмот предизвикува контроверзии и различни реакции, а впрочем тоа ниту може да се избегне, ниту има потреба.

Аплаузи на прес-конференцијата повторно предизвика убавата Катарина Ивановска, која изјави дека е горда зашто премиерата на „Трето полувреме“ се одржа во нејзината земја, дека на отворањето се почувствувала како ѕвезда, но дека имала многу трема. На крајот, искрено додаде дека се надева оти не ја посрамотила улогата. Додека нејзината филмска љубов, Сашко Коцев, зборуваше за тоа колку биле професионални подготовките и дека тие како фудбалски тим биле толку подготвени што мисли дека можеле и да победуваат и тоа не поради фудбалската вештина, туку поради нивната сплотеност. (С.У.)


Статијата е прочитана 1686 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Милчо Манчевски стана национален уметник
Францускиот суд пресуди во полза на Кејт и Вилијам
Привршува изборот на најдобри евергрини
Градоначалникот Блумберг ја почна војната со дебелината
Моника Левински пишува книга за аферата со Клинтон
Одличен прием за „Смртта на човекот на Балкан“
Семејството ја закопа и пепелта на Ејми Вајнхаус
Ни кралицата не може да ги запре сликите на Кејт
Македонскиот балет со „Самсон и Далила“ во Сараево
Наградата „Дијалог“ за млад истражувач доделена на Александра Велева
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Жените на Тито
„Браќа Манаки“ отворен со премиерата на „Трето полувреме“
(ИНТЕРВЈУ) Катрин Денев - Европскиот филм има душа
Промоција на уличниот магазин „Лице в лице“Strumishanec, 16.09.2012 17:35:42
Makedonoja nema potreba od vakvi filmi vo vereme na evrointegracija da gi glozgame koskite od vtorata svetska vojna.Treto poluvreme kako i Skopie 2014 ke i donese na R.Makedonija samo problemi tuku na gospodinot Mitreski ne mu teknuva,neli ? Evrejte gi tepaha germanci ne bugari,bugarite samo gi deportirale po poraka na Hitler kako e bilo vo cela Evropa.Pa koj mojelda negira sto sakal Hitler ? Ako se gledat faktite mislam samo vo Bugarija se sposeni evrej nasekade se bile ubivani.Sega ovoj film ke im dade lep na nekoj antimakednski krugove vo Bugarija da sie sirat propagandata ama vaka e sami si gi barame problemite.
perica, 16.09.2012 23:29:33
Gapo nemase problemi so konjica.
VP, 17.09.2012 00:10:36
Всушност - добар ли е филмот - некој гледал ли го? И сепак - тоа е само еден филм, нели? Допаѓа на Македонците; не одговара на Бугарите - па добро бе луѓе... Инаку убава симболика - југословенски среден прст за Третиот рајх, односно за Бугарија - демек - за уништената симпатија кон Македонија во Бугарија - денес. ОК - зошто да не - кој што бара ќе го најде - нема проблем со тоа...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 27°C, Мин: 14°C

Среда
Локални грмотевици
Макс: 28°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (3)
Совладетелство и Титоизам како начин на владеење. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |