Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
24.04.2012, 13:00
Попоски: Членството на Македонија во НАТО е во интерес и на ГрцијаМинистерот за надворешни работи во интервју за веб магазинoт „Вишеградска ревија“ која ги одразува ставовите на четирите земји членки на групата - Полска, Чешката Република, Унгарија и Словачка

Членството на Македонија во НАТО ќе донесе придобивки за сите членки вклучително и Грција, бидејќи тоа би значело дека Грција ќе дели заеднички граници само со земји-членки на Алијансата. Земјите од Вишеградската група го имаат најдобриот кредибилитет за да го промовира натамошното проширување, бидејќи имаа големи бенефити од нивното зачленување во НАТО и ЕУ.

Ова го истакнува министерот за надворешни работи Никола Попоски во интервју за веб магазинoт „Вишеградска ревија“ која ги одразува ставовите на четирите земји членки на групата - Полска, Чешката Република, Унгарија и Словачка.

- Сега има нова пресуда од Меѓународниот суд на правдата, што доведе до поголема правна сигурност во прашањето. Во 2008 година Грција го блокираше нашето членство во НАТО на самитот во Букурешт, поради спорот со името. Сега МСП, што претставува највисокото правосудно тело на ОН, кажа дека ова беше противправно и ги одби сите тврдења на грчката страна околу можните прекршувања од македонска страна. Ова е тоа што сакаме да им го пренесеме на нашите партнери во сите НАТО земји-членки - дека сите, вклучително и Грција, ќе имаат придобивки од тој дополнителен фактор. Нашиот влез во НАТО би значело дека Грција ќе дели заеднички граници само со земји-членки на Алијансата, вели Попоски.

Запрашан како грчката економска криза влијаеше врз билатералните односи, шефот на македонската дипломатија посочува оти таа одмогна во напорите за надминување на спорот за името.

- Имајќи ги предвид долгогодишните билатерални разлики меѓу двете земји, многу луѓе сметаа дека економската криза може да го олесни процесот на изнаоѓање прифатливо решение. Напротив, сметам дека кризата имаше влијание на политичката страна, бидејќи Грција се фокусираше на справување со должничката криза. Покрај тоа, ние исто така претрпевме економски загуби. Грција е еден од нашите најголеми трговски партнери. Грчките компании се многу важни инвеститори во Македонија, во некои од клучните стратешки сектори како што се петрохемиската индустрија, малопродажбата и банкарскиот сектор. А самиот факт што побарувачката се намалува, а грчката економија е во пад не не прави среќни, потенцира Попоски.

Тој очекува В4 групата да продолжи со поддршката за евроатлантските интеграции за Македонија.

- Мислам дека В4 го има најдобриот кредибилитет и најдобрата позиција за да го промовира понатамошното проширување, бидејќи четирите земји имаа големи бенефити од нивното зачленување во НАТО и ЕУ. Верувам дека од таа перспектива, В4 е во подобра позиција од кој било за да го промовира понатамошното проширување на Балканот и има водечка улога во тоа. Она што е докажано кон Балканот во минатото е дека најголемиот број одлуки биле донесени врз основа на управување со кризи и кога и да имало криза, тогаш вниманието се свртувало кон регионот. Мислам дека од персепктива на В4 многу е полесно да се биде проактивен, и да го става Балканот почесто на агендата за влез во ЕУ побрзо оттколку покасно, бидејќи тоа ќе биде потврда дека процесот е неповратен и она што го видовме во Централна Европа може да се случи и на Балканот. Знаејќи дека тоа не е решение на сите прашања, но е добра основа за нашите земји да се развијат и да бидат попросперитетни. Она што е значајно во оваа фаза е дека овие пораки се испратени од земите на В4 групата и дека овие теми не се оставени за дискусија само кога ќе се појави кризна ситуација некаде, рече Попоски.

Тој оценува дека кризата со еврото имаше влијание на јавното мислење во Македонија за ЕУ со пад во довербата во институциите на ЕУ.

- Тоа разбуди голем број луѓе кои имаа перцепција дека ЕУ е брзо решение на сите проблеми. Тие мислеа дека само треба да се приклучиме кон ЕУ и се ќе се реши и некој друг ќе се погрижи за се, што во основа е погрешна перцепција. Значи постоеше освестување дека може да бидеш во ЕУ и сепак да имаш проблеми. Но, никој до сега не предложил подобар модел од ЕУ што обезбедува рамка на просперитет во Европа. Не треба да се потценува. Всушност, Македонија е најголем еврофил во Европа. Скоро 90 проценти од испитаниците сакаат да се приклучат кон ЕУ. Сепак, во последното спроведено јавно мислење видовме пад во довербата во институциите на ЕУ заради два фактора. Првиот поради фактот дека Европската комисија дава препорака за старт на преговорите со ЕУ и Македонија уште во 2009 година, но поради грчкото противење во Советот, ние не можеме да одиме напред. Затоа луѓето започнаа да се сомневаат во кредибилитетот на ов��ј процес. Другиот аспект е дека во последниот извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија, под притисок на Грција терминот македонски, кој се однесува на нашето име и јазик, не беше користен. Ова предизвика многу негативни емоции онолку колку што некој може да замисли, истакнува шефот на македонската дипломатија.

Од В4 праксата, вели, на Балканот може да се искористи примерот со Вишеградскиот фонд.

- Претходно, во рамките на регионалната соработка ние бевме среќни ако само одржувавме состаноци. Сега функционирањето на Вишеградската група претставува чекор напред, односно земјите-членки придонесуваат во фондот и генерираат конкретни проекти. Фактот што сите придонесуваат во фондот и во развивањето на проекти е нов концепт во нашата регионална соработка. Се надеваме дека во текот на маекдонското претседавање со Процесот на Соработка во Југоисточна Европа ќе воведеме слична пракса. Ќе видиме дали можеме да ги искористиме вашите искуства во нашиот случај, посочува во интервјуто министерот Никола Попоски.Статијата е прочитана 203 пати.

Испрати коментарБесими ќе се сретне со министерот за одбрана на Германија Томас де Мезиер
Свечена академија по повод 20 години монетарно осамостојување
Конектикат стана 17-та американска држава без смртна казна
Индија изведе во орбитата нов сателит за набуљудување
Јавно уништување на одземени производи и пиратерија
Вицепремиерката Арифи во тридневна посета на САД
Единствени за НАТО, поделени за иднината
Смените почнаа со четворица директори
Одбележување на Денот на планетата Земја
Воведувањето на денарот беше храбар потег
Избрани нови јавни обвинители
Нова поштенска марка во чест на 20 години монетарна самостојност
Велика Британија пак во рецесија
Ограбени уште три цркви во Тетовско
Холанѓаните ја отвораат сезоната во Охрид
Британска награда за амбасадорот на Македонија во Лондон, Марија Ефремова
Добила отказ откако и дала бубрег на шефицата
Ристовски - Пензиите и натаму во првата недела од месецот
Анан - Ситуацијата во Сирија е неприфатлива
Обнова на фасадите на пет објекти низ Македонија
СДСМ ја поддржува Декларацијата за членство во НАТО
Македонија 132. според светскиот индекс на донирање
Сончево време и температура до 28 степени
Берлускони бил жртва на уцени од Коза Ностра
Пјонгјанг - Имаме оружје со кое можеме да ги поразиме САД
Министерот Бесими во дводневна официјална посета на Берлин
Џулијани - Мит Ромни е најдобриот кандидат на републиканците
Бан Ки Mун запознат со пресудата од Хаг
Медведев ќе го наследи Путин во партијата
Владејачки пакт за членство во НАТО
Молк во МВР за истрагата за Смилковци
Пристоп негира дека е цел на истрага
СДСМ - Кратењата во Буџетот се нереални
ДУИ го поддржува новиот закон за лустрација
Богов - Македонија има релативно низок јавен долг
Одбележани 107 години од загинувањето на Христо Узунов
НДП - Да се побара стручна помош од ФБИ за расветлување на убиството
Сириската армија гранатира цели во провинцијата Хомс
Конгресмени од грчкото лоби со критики кон Македонија
Законот за лустрација помина во прво читање
Филе - Да не се посочуваат виновници за злосторството кај Смиљковци
Брејвик планирал да избега од Утоја со украден авион
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува Хашката пресуда
Саем на туризам и Денови на образование и кариера
Истрага против Месиќ поради купување луксузни станови
Пукотница за имот го потресе Козле
Груевски - Македонија е четврта во Европа по најмало задолжување
Уште една барокна катна гаража во Центар
Пратениците ќе се степаа поради лустрацијата
„Што и да одлучите, јас сум веќе уништен и згазен“
СДСМ бара политичка одговорност по петкратното убиство и „Детонатор“
Вранишковски се жали на болки, не сака на судење
Пријави за 12 соработници на охридскиот градоначалник
Арифи - Написите за широка владина коалиција се шпекулација
Груби - За инцидентот на Кале ќе суди историјата
Холандската Влада ќе поднесе оставка
Иванов - Спортот помага во меѓусебното запознавање и толеранција
Орав - Преку Денот на Европа евроинтегративниот процес поблиску до граѓаните
Поевтинуваат бензините и дизелот
Нови санкции од ЕУ за сирискиот режим
Брејвик им се извини на семејствата на случајните жртви
Градоначалникот на Старо Нагоричане куртули од притвор
И градинарите ќе добијат поголеми субвенции од лани
БИОкулт го отвори и својот втор продажен центар за органска храна
Презентација на македонски производи во Стокхолм
Експлозија и светлина ги вознемири жителите на Калифорнија и Невада
Попоски ќе побара од Бан Ки-мун да се почитува одлуката на Судот во Хаг

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C

Пето��
Сончево
Макс: 27°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |