Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
01.09.2012, 13:30
Специјално признание за Ристановски во НишНаградата на Никола Ристановски му припадна за „Менажерија“, а со Повелба на Фестивалот во Ниш беше награден и Тони Михајловски

Македонскиот актер Никола Ристановски го доби Специјалното признание за најдобар странски актер во домашен филм на тукушто завршените 47. Филмски средби во Ниш, Србија, кои се посветени на домашната кинематографија и на актерските остварувања. Наградата на Ристановски му припадна за неговата улога во филмот „Менажерија“ на Марко Новаковиќ, кој пред десет дена го отвори 36. Фестивал на филмско сценарио во Врњачка Бања.

Покрај Ристановски, признание доби и Тони Михајловски за неговата улога во „Парада“ на Срѓан Драгоевиќ. Станува збор за Повелба за најдобар странски актер, која им припадна и на босанскиот актер Емир Хаџихафизбеговиќ за „Смрт на човекот на Балкан“ и на хрватскиот актер Горан Навоец за „Парада“.

Инаку, главната награда, Гран прито „Наиса“ на фестивалот го доби Александар Берчек за неговата ролја во филмот „Шеширот на професорот Коста Вуиќ“ на Здравко Шотра. Додека, наградите „Цар Константин“ за најдобра машка и женска улога им припаднаа на Уликс Фехмиу за филмот „Востаничка улица“, кој му го донесе и „Срцето на Сараево“ на Сараевскиот фестивал и на Христина Поповиќ за филмот „Парада“.

А за разлика од жирито, кое го сочинуваа: Злата Нуманагиќ, Небојша Миловановиќ и Милена Павловиќ, фестивалската публика за најдобар актер го прогласи Никола Којо за главната улога во „Парада“. Во конкуренција годинава беа 13 филма, а наградата за животно дело „Павле Вуисиќ“ му припадна на познатиот актер Марко Николиќ. Фестивалот им оддаде почест и на прерано починатата актерка Соња Савиќ, како и на Душан Јаничиевиќ и Мики Стаменковиќ. (С.У.)Статијата е прочитана 417 пати.

Испрати коментарСостојбата на Бата Живоиновиќ – задоволителна
Голем концерт на „Филип Втори“ по повод 8. Септември
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?
Дизајни на важни светски корпорации доаѓаат во Скопје
Расел Кроу по повеќе часови спасен од море
Класичните светилки отидоа во историјата
Го почитувам македонскиот народ
Во Скопје гостува мистичниот музичар Дрти Бичис
Вонг Кар Ваи ќе го предводи Берлин
Романот „Дваесет и првиот“ на Османли објавен на хрватски
И Македонија на Саемот на книгата во Москва
Спој на необични колумни со уметнички фотографии
Македонија избира најпопуларни евергрин композиции
На Неделата на дизајн во Скопје гостуваат британски дизајнери
ХП ги претстави новите модерни алатки
Добри критики за Дејан Лилиќ во Венеција
Шише со порака пронајдено во Северно Море по 98 години
Центарот „Интерарт“ се претставува на Саемот за танц во Дизелдорф
Три македонски филма ќе се развиваат на „Браќа Манаки“
(ФОТО) Американка опседната со чевли
Интерактивна инсталација на грчката уметница Леа Петру
Меѓународниот филмски фестивал „Future Shorts“ во Куманово
Расел Бренд и Гери Халивел во љубовна романса
Дејан Лилиќ - Не очекувам награди
Изложба на наградените дела од „Арт директорс клуб“ од Њујорк
Мира Наир ја отвора Венеција
(ФОТО) Дејвид Моралес го наполни Широк сокак
Македонија на 13. Венециско биенале на архитектурата
Најстарата корисничка на Фејсбук има 101 година
„Железна уметност“ на Трајко Дурчовски во Охрид
Лауреатот Монгани Вали Сероте почесен член на ДПМ
Заврши 51. издание на Струшките вечери на поезијата
Роџер Мур - Даниел Крег е најдобриот Џеjмс Бонд досега
Петтиот „Пиволенд“ од 29 август до 2 септември
(ФОТО) Жешко затворање на манифестацијата „Битола отворен град“
Доделување на наградите на 51. издание на Струшките вечери на поезијата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Делумно облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 13°C

Вторник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 14°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Финска - иднина без Нокиа
Финска е во ЕУ, има перфектен кредитен рејтинг од тројно А и флертува со излезот од еврозоната. Но, не е се’ така добро ...
Сакате да изградите вселенски лифт на Земјата? Почнете од Месечината!
Сонот за лифт што ќе не однесе во вселената трае повеќе од 50 години, Мајкл Лејн помина 11 години работejќи на остварува...
(ФОТО) Шеснаесет китови угинаа насукани на плажа во Шкотска
Силната плима „истурка" група од 26 китови во песокливиот брег на Северно Море, од кои 16 угинаа насукани на плажа....
Што стои зад спорот околу островите меѓу Кина и Јапонија?
Елементите на спортот вклучуваат една карта од динстијата Минг, американски договор и една фабрика за риби...
Класичните светилки отидоа во историјата
Со забраната Европа планира да заштеди околу 1 отсто од годишната потрошувачка на електрична енергија или тоа е производ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |