Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
26.10.2012, 15:00
Самарас го величеше Александар Македонски во Солун„Александар беше Грк, зборуваше грчки, веруваше во грчки богови, имаше професор Грк, Аристотел“, зборуваше грчкиот премиер

Атина - Историјата за Александар Македонски беше дел од говорот на грчкиот премиер Адонис Самарас во Солун по повод 100-годишнината од ослободувањето на градот од Османлиите и Балканските војни. Десничарскиот премиер испрати порака и до македонската влада од говорницата на Министерството за Македонија и Тракија, кое воскресна под негова палка по тригодишно мирување. Тој испрати пораки и до грчкиот народ, но и до меѓународните кредитори дека Грција ќе го преброди кризниот период.
Самарас изјави дека со случувањата во 1912-1913 Грција еднаш за секогаш го решила македонското прашање. За грчкиот премиер Македонија е Грција и историјата на Македонија, нејзиното наследство, култура се неоделив дел од грчката историја, наследство и култура. „Нема потреба да се расправаме за Александар Македонски. Тој беше Грк, зборуваше грчки, веруваше во грчки богови, имаше професор Грк, Аристотел“, истакна Самарас во Солун. Грчкиот премиер додаде дека претците на Александар Велики со генерации учествувале во Олимписките игри, што било врховен доказ за нивното грчко потекло. Величејќи го Александар Македонски Самарас истакна дека војсководецот учел и негувал љубов кон еповите на Хомер, како воин се оформил угледувајќи се на грчките херои Херкул и Ахил, а низ неговите походи во Азија ја проширил грчката култура и грчкиот јазик.

„Тој и неговите придружници и наследници донесоа грчки имиња, полни со грчко значење. Меѓутоа време е да погледнеме напред! И подготвени сме да соработуваме со сите, токму затоа што не играме ниту со нашата историја, ниту пак со нашиот идентитет“, изјави Самарас. (М.П.)

Најголемото грчко знаме од денеска се виори во Солун

Најголемото грчко национално знаме изработено досега, со плоштина од 480 метри квадратни и тешко 130 килограми, од денеска се виори на пристаништето во Солун, пишува грчкиот весник „Етнос“.

Националното знаме е издигнато по повод одбележувањето на сто годишнината од ослободувањето на градот од турското ропство.

Големото знаме со димензии 17,46 на 27,52 му е подарено на градот од грчко семејство и беше инсталирано со огромен кран. Знамето е вклучено во Гинисовата книга на рекорди, како државно знаме со најголема плоштина. Претходно Гинисовиот рекорд за најголемо знаме го имаше бразилското, кое беше со плоштина од 300 метри квадратниСтатијата е прочитана 2955 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Митинг на здружената опозиција во Скопје
Новите полициски возила дојдоа во Скопје
Уапсен грчки новинар поради објавувањето на „листата на Лaгард“
(ФОТО) Србите славеа во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ се правда
Силен пожар ја пеплоса куќата на Груевски
Отворена втората делница од проширениот „Гологанов“
Украдени вредни икони во Гостиварско
Канонизирани четириесетте битолски маченици
Невработените повторно ќе се пререгистираат
Г.г.Стефан - Предлог на Николиќ е за поздравување
Парламентарни избори во Украина
„Виз Ер“ почна со летови од Скопје до шест европски дестинации
„Њујорк тајмс“ го поддржа Барак Обама
Опозиција денеска на митинг во Скопје
Цунамито од земјотресот во Канада стигна до Хаваи
Источниот брег на САД се подготвува за Сенди
Макрадули очекува голема посетеност на денешниот митинг
Гинеколошката болница „Мајка Тереза“ доби нов современ објект
Паскрел - Името не треба да биде услов за влез во НАТО
Промовирани реконструираните фасади на објектот „Пелистер“
(ФОТО) Иванов и Николиќ ја посетија „Валандовска ракијада 2012“
Бичиклиски - Фирма на роднина на Заев добива пари од Општина Струмица
Скопјанец пронашол рачен ракетен фрлач во Чаир
Еврообврзницата им донесе 10 милиони евра на пензиските фондови
Српската Влада со пакет мерки за спречување на лажните азиланти
Наскоро во сила Механизмот за укинување на безвизниот режим
„Гардијан“ - Златна зора се инфилтрира во грчката полиција
Казната затвор на Берлускони намалена на една година
Утре почнува зимското сметање на времето
ДПА ќе настапи самостојно на локалните избори
Груевски и Николиќ се заложија за добрососедски односи
Берлускони осуден на четири години затвор
Опозицискиот Сојуз ги претстави кандидатите за градоначалници во Скопје
За девет месеци буџетскиот дефицит колку за цела година
Просечната нето плата во август 20.965 денари
Корисниците на ОНЕ ќе сурфаат преку Сан Вајрлес
Наградата „Сахаров“ за ирански активисти
Полицаец вмешан во шверц на лажни азиланти во ЕУ
Директор на „Ексон мобил“ убиен во Брисел
Дијаспората ќе вади пасоши во македонските дипломатски претставништва
(ФОТО) Николиќ - Спорот меѓу МПЦ и СПЦ не е нерешлив
На Груевски не му се брза со одговорот до Грција
Викендот обилни врнежи и засилен ветер
Владата ќе отвора банка за матични клетки
„Окта“ од наредната недела ќе пласира готови производи
Бразилка роди близнаци на 61 година
Маите демантираат - Нама да има крај на светот на 21 декември
Филе - ЕУ мора да го задржи фокусот на проширувањето
ЕБOР - Годинава растот на македонската економија ��амо 0,3 отсто
Покренато обвинение за „Монструм“
Мемети - Во Македонија има насилството врз децата и меѓу нив
ОМД ja критикува Клинтон за изоставувањето на Македонија
Над 40 Авганистанци убиени во бомбашки напад во џамија
Министрите на ЕУ за итни мерки за запирање на лажните азиланти
Кремљ демантира дека Путин има здравствени проблеми
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Создаден ембрион од тројца „родители“
Атина никако да го финализира договорот за штедење
Српскиот претседател Николиќ во посета на Македонија
Јани Макрадули кандидат за градоначалник на Скопје
(ФОТО) Спасувачка „драма“ на Матка
Поголеми субвенции за извоз на земјоделски производи
Маскиран во кловн силувал деца и сликите ги ставал на интернет!
Фатена група која продавала девојчиња од Македонија и од Косово
СДСМ ги критикува трошоците на власта за „Скопје 2014“
Грција чека одговор на Меморандумот
„Дојче телеком“ во Македонија и Хрватска ќе направи нов технолошки исчекор
Велика Британија излезе од рецесија
Норвешка донираше подвижна болница за АРМ
„Амнести интернешнл“ ја осуди прекумерната употреба на сила во ЕУ
Производите на „Витаминка“ во Обединетите Арапски Емирати
Санкции за работодавците, благосостојба за работниците
Владата ќе субвенционира решавање спорови со медијација
Хилари Клинтон на балканска турнеја без Македонија
Предлогот на Николиќ ја раскара СПЦ
Враќањето на визите би бил погрешен и радикален чекор
Повреден градежен работник во Бунарџик
ЕК негира каков било договор меѓу Грција и „тројката“
Бугарија ќе распише референдум за нова нуклеарка
Муслиманите слават Курбан Бајрам
Попоски на средба со Вишеградската група
„Аман“ ќе поднесе тужба против Регулаторната комисија и ЕВН
Осумнаесетгодишник се фрли од зграда во Карпош
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работиmakedonec, 26.10.2012 15:22:09
kakvo osloboduvanje be. Solun e poklon za grcite od Anglicanite zato i tolku go slavat. Koja bitka tie vo istorijata ja dobile? I drzavata im e poklon od Anglicanite zato go imaat Bajron na sred atina.
Caki, 26.10.2012 16:51:35
Da mozham bi go prashal g-not dali tatko mu na Aleksandar , Filip e grk , i zoshto denes nieden grk nema shto se vika Filip!
Поитар Пејо, 26.10.2012 18:07:13
Покажете го грчкиот пасош на Александар и на Аристотел..............
Makedon, 26.10.2012 18:09:59
da, tocno, Aleksandar zboruval grcki i anticki Makedonski , tocno e deka bil ucen od najdobrite grcki uciteli, tocno e deka ja sirel helenistickata kultura i veruval vo grcki bogovi ama toa ne go pravi Grk, krvta mu bila Makedonska, tatko Makedonec, od kade sega Aleksandar ispadna Grk, toa e vashata istorija? i jas zboruvam shpanski ama ne sum shpanec. Vie ne igrate so vashiot identitet i jazik no i nie ne igrame so nashiot identitet i jazik i ime.
miki, 26.10.2012 18:34:12
Чудно и симптоматично......тој го велича Алекс Големиот во Солун, Грујо во Скопје........Грујо знамиња и јарболи во Скопје, Самарас во Солун, Грујо споменик во Скопје, Самарас во Солун..........Што е ова што се случува на Балканов мили Боже???????
KOSTA, 26.10.2012 18:45:06
Makedonci, so dnk-dokaz. Plagiatori natovski.
Нови глупости од истиот Самарас!, 26.10.2012 18:48:35
Какви големи глупости од Самарас! Јас зборувам англиски, верувам во светци евреи и имав професор србин. Александар бил Македонец, не грк. Грција не постоела како држава пред 19-ти век. Атина, Спарта, Теба и др. биле градови кои комуницирале со јазик, кој со денешниот грчки нема врска. Македонинја пак не била град, туку прва организирана држава во Европа, со територија, крал, војска, пари, собрание, јазик, религија... Грчки историчари напишале дека Александар на војската обично и се обраќал на македонски јазик... И т.н и т.н.
Kultiviran Balkanec, 26.10.2012 18:51:12
Dinastijata na Filip II vazhi za grcite za obedinitel na grchkite gradovi-drzhavi i pleminja-drzhavi so slichen jazik, kultura i religija protiv neprijatelite od Azija Posle ubistvoto na Filip II (336 pne) so eliminiranje na konkurentite Aleksandar stana makedonski kral, a so toa i vodach na Grchkiot Sojuz od Korint. Kako komandant na grchkata vojska, 334 pne, ja zapochnuva Aleksandar so armija od 35.000, prohelinisichkata vojna proiv Persija. Taka narechenata grchka etnogeneza, t.e. preminot na razlichnite pleminja vo edna zaednica (Heleni), koja veruvashe deka ima edna zaednichka kultura, poteklo i istorija, beshe eden dolg, teshko razpoznatliv proces. Chuvstvoto deka se eden narod nadvladea kaj naselenieto vo grchkite gradovi-drzhavi i pleminja-drzhavi duri vo 4 vek od nashata era.
George, 26.10.2012 19:09:59
„Грчкиот премиер додаде дека претците на Александар Велики со генерации учествувале во Олимписките игри, што било врховен доказ за нивното грчко потекло. “ Ако било така, зошто тогаш дедото на Александар Македонски, Александар Први, морал да полага т.н. приемен испит и да го положи за да добие дозвола за учество на игрите? И зошто Хелените неморале да полагаат никакви докази за нивната грчкост?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Обилни врнежи

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 2°C

Вторник
Локални грмотевици
Макс: 14°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (37)
Власта никогаш не е доволна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Интервју - Уметноста е начин на комуникација
Ликовниот уметник Игор Јосифов и во МСУ, како на повеќе места во светот, ја привлече публиката со своите дела...
Интервју - По сето актерство во денот, ѕиркам во очите на Ахил
Јас бев пионер во нешто што сега е веќе етаблирано. Синхронизацијата беше, можеби, мојот најголем професионален ризик, к...
(ФОТО) Обама гласаше во Чикаго
Со предвременото гласање тој стана првиот американски претседател кој гласал пред денот на изборите...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |