Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
20.09.2012, 11:47

Премиера на филмот на Иво Трајков во Битола

Денеска на „Браќа Манаки“ во 18 часот во програмата „Нови визии“ ќе се одржи премиерата на „Берлин проект“

Денеска на Интернационалниот филмски фестивал „Браќа Манаки“ ќе се одржи македонската премиера на новиот филм на Иво Трајков „Берлин проект“. Во 18 часот во големата сала на Центарот за култура во рамките на програмата „Нови визии“, публиката во Битола ќе има можност да го види овој филм, направен во германско-македонска копродукција, кој трае 80 минути и целосно е снимен во еден кадар.

„Берлин проект“ е една необична приказна за потрагата на еден актер по наводниот убиец на неговата девојка, кого сака да го убие. Но, кога ќе дојде до него, наеднаш ќе почне на работите да гледа од сосем поинаков агол. Погледот во огледалото овој пат покажува нешто друго. Главните улоги во филмот ги толкуваат: Блерим Дестани, Удо Киер, Рихард Самел, Рефет Абази и други, додека фотографијата ја потпишува Суки Меденчевиќ.

Во Битола филмот ќе го претстават македонскиот продуцент Роберт Јазаџиски, актерите Блерим Дестани и Рефет Абази, како и косценаристот Иван Маринковиќ, кој стои зад сценариото заедно со Иво Трајков. (С.У.)


Статијата е прочитана 256 пати.

Испрати коментарДомот на „Пинк флојд“ во Лондон продаден за два милиони долари
Антологија на македонската поезија објавена во Израел
МРТВ во ново руво
Волшебните „Дед кен денс“ вечерва во Солун
Филмската дива Софија Лорен наполни 78 години
Со скандалозно смелата „Пред ваши очи“, вечерва почнува МОТ
Боб Дилан претендент за Нобелова награда
Мозаик во форма на солза во чест на Тоше
Андријана Будимир се сврши и останува во Македонија
Полна сала на „Манаки“ за „Скопје ремикс“
(ФОТО) Ќе се обновува конак во „Св. архангели Михаил и Гаврил“
„Матица ексклузив“, отворен новиот мултимедијален центар
„Блуз и соул“ вечерва со п��света на Хендрикс
Роби Вилијамс стана татко на Теодора Роуз
Крагуевачки Фиат 500Л претставен во Белград
(ФОТО) Милчо Манчевски стана национален уметник
Францускиот суд пресуди во полза на Кејт и Вилијам
Привршува изборот на најдобри евергрини
Градоначалникот Блумберг ја почна војната со дебелината
Моника Левински пишува книга за аферата со Клинтон
Одличен прием за „Смртта на човекот на Балкан“
Семејството ја закопа и пепелта на Ејми Вајнхаус
Ни кралицата не може да ги запре сликите на Кејт
Македонскиот балет со „Самсон и Далила“ во Сараево
Наградата „Дијалог“ за млад истражувач доделена на Александра Велева
(ФОТО) Трочлениот екипаж на МВС успешно се врати на Земјата
Жените на Тито
Митревски - „Трето полувреме“ се држи до фактите
„Браќа Манаки“ отворен со премиерата на „Трето полувреме“
(ИНТЕРВЈУ) Катрин Денев - Европскиот филм има душа
Промоција на уличниот магазин „Лице в лице“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Петок
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Сабота
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Рихард Самел - Ми беше чест да го играм Шпиц
„Ми се допадна дизајнот на Дарко Митревски, Шпиц e со квалитети кои во тоа време беа монополизирани од нацистите: дисцип...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |