Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.08.2012, 15:57

Тригодишен акциски план за вработување на млади

Тригодишен акциски план за промовирање повеќе и подобри работни места за 135.000 млади на возраст од 15 до 29 години, претстави министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски.

Тоа е прв акциски план за таа намена. Ќе се реализира до 2015 година, а ќе чини 27 милиони евра, кои се веќе обезбедени. Дел се испланирани со годинашниот Буџет, а останатите преку пристапната помош на фондовите на Европската унија и проектите за техничка соработка и финансирање од донатори.

Младите кои треба да бидат опфатени со планот се над 28 проценти од вкупното население од таа возрасна група.

Посебна анализа за интересот на младите за вработување, според Ристовски, не е изготвена од причина што, како што рече, моментните податоци покажуваат оти навистина голем дел од младите во Македонија се` уште не се работно ангажирани. Но, истакна, факт е дека постои недоволен интерес кај дел од нив и затоа ова го правиме меѓуресорски со Министерството за образование особено во насока на нивниот тип на образование.

Неопходен е фокус на младите на стручнотро средно и високо образование, укажа Ристовски, посочувајќи на анализите на Агенцијата за вработувања кои покажуваат дека поголем дел од невработените во Македонија се лица кои студираат на определени општествени науки, а пазарот на труд не може да ги аспорбира во толкава количина.

- Од друга страна, стручното образование, и средното и високото, е силно дефициратно на пазарот на трудот во Македонија и очекуваме зголемување на интересот затоа што и домашните, но и странските инвеститори, во над 90 проценти од интересите за работно ангажирање лица од Македонија, без оглед дали се млади или повозрасни, се за лица од профили со стручно образование. Затоа и нашиот главен фокус ќе биде мотивација на младите за стручно образование, и средно и високо, укажа Ристовски.

Според него, акцискиот план е конкретен резултат на напорите на Владата и социјалните партнери за спречување на негативниот тренд во однос на вработувањето на младите лица.

- Преку четири стратешки цели сакаме да ја подобриме ефективноста на институциите на пазарот на трудот, да ги подбриме можностите за вработување на младите, да ја потикнеме вработеноста на младите преку развој на приватниот сектор, како и да обезбедиме вклучување на малдите на пазарите на трудот, рече министерот за труд и социјална политика.

Тој информира дека постојат голем број иницијативи за развој насочени кон олеснување на преминот на младите во Македонија од училиште кон работа. Во следните години, приоритетите во образованието и обуката ќе се насочат кон модернизирање на двегодишните и тригодишните насоки за стручно образование и обука за зголемување на стручните и нестручните квалификации на учениците... Во промовирањето на вработеноста приоритетите вклучуваат поддршка на понатамошниот развој на услугите и програмите коишто ги нуди Агенцијата за вработување, подобро остварување на целите утврдени во Националната стратегија за вработување, унапредување на можностите за вработување на младите лица, жените и долгорочно невработените и справување со сивата економија, наведе Ристовски.

Тука, додаде, се вбројуваат и иницијативите на Светска банка преку проектот Условени парични надоместоци и програмата Гаранции засновани на политика со цел, како и иницијативата на УСАИД, мрежата Вештини за вработување на младите...


Статијата е прочитана 1125 пати.

Испрати коментарГШ на АРМ се огради од положувањето венци во Слупчане
Поголем промет со храна и пијалаци во јуни
Субрата Рој ќе гради „Лас Вегас“ во Македонија
Противпожарните авиони го гаснат пожарот во „Јасен“
Набавени нови 2.000 болнички душеци за македонските клиники
(ФОТО) Пуштен во употреба проширениот булевар „Свети Климент Охридски“
Уапсен скопјанец со стотина пријави
Кирил Пенов се искачи на највисокиот врв во Европа
Романски и бугарски ученици шампиони на ЈБОИ
СДСМ бара мерки за намалување на цената на бензините и струјата
Проширувањето носи позитивни вести во време на криза
Асад контролира само 30 отсто од територијата на Сирија
Кипар се соочува со празна државна каса
Македонски државјани осудени за трговија со оружје во Чешка
Одличја од претседателот Иванов за јубилејот на АРМ
Социјалната група „Аман“ на протест поради поскапувањата
САД имаат прв генерал лезбејка
ПКК ги ослободи вчера киднапираните лица
Се` уште активни неколку пожари во Македонија
Тројца загинати при престрелка во Тексас
(ФОТО) Свечен прием за 11. годишнината од Рамковниот договор
Рамковниот договор најважна инвестиција за мирот и стабилноста на земјата
Курдските бунтовници киднапираа уште 11 лица
„Форд Индија“ повлекува 111.000 возила поради неисправни делови
Активни неколку пожари на територијата на Македонија
Пожарот кај Радуша се шири кон селото
Берлин ќе ја блокира помошта за Атина ако не се почитува договореното
Амбасада на САД - Охридскиот договор овозможи напредок на Македонија
Гори борова шума во близина на „Јасен“
„Аман“ ќе протестира поради поскапувањата
Бензините поскапуваат за 3,5 , а дизелот за 1,5 денари
Македонија посветена на отстранување на спорот со Грција
Милчин ja тужи Комисијата за лустрација и Аџиев
Раст на девизните резерви за 15,7 отсто
Знамето на општина Центар на Мон Блан
Три милиони евра за директна поддршка на туризмот
Македонија бележи трговски суфицит со Косово и Албанија
Во Хаг почнува судењето на Лорен Гбагбо
Билансот на загинатите во земјотресите во Иран достигна 306 лица
Активни пожари во Кумановско и Скопско
Бунтовници од ПКК киднапираа турски пратеник
Единаесет години од Рамковниот договор
За социјалата 700 денари помош за струја
Француските војници заминуват од Авганистан
Македонија го успорува отворањето на граничниот премин Станќиќ - Белановце
Претседателот Иванов на ифтарска вечера кај турскиот премиер Ердоган
Владата на Самарас се понестабилна
Најмалку 250 жртви во земјотресите во Иран
Локализирани пожарите кај Радуша и Кучково
Ромни - Рајан против Обама - Бајден
Нов пожар кај скопска Радуша
Најмалку 87 загинати, над 400 повредени во двата силни земјотреси во Иран
Уште шест кривични пријави за „Детонатор“
(ФОТО) Крос-кантри трчање за јубилејот на АРМ
САД и Турција го прошируваат оперативното планирање за Сирија
Здравството ќе се реформира и преку „Клинички патеки“
Атина нема доброволно да го признае македонското малцинство
Тодор Петров реизбран за претседател на Светскиот македонски конгрес
Арачиновец приведен за подметнување на пожарот во Липковско
Експлодира бомба во дворот на директорот на прилепскиот затвор
Земјоделска механизација ќе се набавува преку ИПАРД
Изгаснат пожарот кај Јегуновце
(Обновено) На Света Гора се`уште гори
Банките во САД се подгтовуваат за крах на еврозоната
Македонци станаа акционери во „Манчестер јунајтед“
Светскиот македонски конгрес избира нов претседател
Целиот свет треба да ја види суровоста на ПКК
Невреме во Охридско-Преспанскиот регион
Три цркви и Галеријата на икони во Охрид мета на дрски разбојници
Нов пожар во Демирхисарско
Македонец осомничен за убиство откриен во Доминиканска Република
Објавени имињата и досиеjaта на уште двајца лустрирани
„Тиквеш“ меѓу најперспективните светски брендови, спoред М&M Global
Арбен Џафери во критична состојба„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Вторник
Делумно облачно
Макс: 32°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ЛОИ во Лондон се најгледаниот спортски настан во Велика Британија
Вкупно 50,2 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале натпреварите и случувањата на летните Олимписки игри во Лондон...
(ФОТО) Довидување Лондон, доаѓаме Рио
Соодветно на отворањето, завршната церемонија беше проследена со величенствен сценско-музички перформанс...
Григориј Потоцки прави споменик на жртвите од струмичкиот пожар
„Македонија треба да има државна колонија за да може успешно да се презентира“, вели Бранко Пепиќ, раководител на Меѓуна...
Најпрофитабилните автомобилски модели во историјата
Во почетокот на годинава консултантското биро „Бернштајн рисрч“ ја објави листата на најпрофитабилни возила, почнувајќи ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |