Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
05.07.2012, 13:06

Даница Тортеска и Трајче Лозаноски - младенци на 50. Галичка свадба

Јубилејната 50. Галичка свадба ќе се одржува на 14. и 15. јули, а на конкурсот биле пријавени уште четири двојки

Дваесет и седумгодишната Даница Тортеска и две години постариот Трајче Лозаноски се невеста и зет на годинашната, 50-та Галичка свадба што ќе се одржува на 14. и 15. јули. Шестгодишната љубов тие решиле да ја крунисаат со обичаите кои се традиционални во печалбарското село Галичник.

- Изненадени сме и среќни што сме избрани токму ние. Моја дамнешна желба е да бидам невеста на Галичката свадба, на која имам учествувано како статист, рече на прес-конференција Тортеска, која потекнува од Галичник. Уште повеќе е задоволна што е невеста на јубилејната манифестација, и покрај тоа што два дена ќе биде облечена во 25 килограми тешка носија составена од 46 делови.

Младенците живеат во Скопје, таа е дипломиран филолог и работи како преведувач во една издавачка куќа, а тој дипломирал на Машинскиот факултет.

На конкурсот што беше објавен во март биле пријавени уште четири двојки, но жирито по неколку селекции и интервјуа ги избрало нив за годинашни невеста и зет.

Александар Кржаловски од Месната заедница Галичник рече дека поради интересот за учество размислуваат да организираат свадби за две до три двојки во последователни викенди или на Галичката свадба да се венчаат по неколку двојки. Засега тоа е идеја, а критериумите остануваат исти - да имаат склучено брак и да се на возраст до 35 години. Предност е ако еден од младенците има потекло од Галичник.

Обичаите ќе почнат вечерта на 14 јули, сабота, и ќе продолжат во недела кога е и централната прослава и венчавката во црквата „Св. Петар и Павле“. Годинава настанот ќе го збогатат КУД „Кочо Рацин“, кое ќе настапи со ората „Тешкото“ и „Невестинско“, и со концерт на етногрупата „Калевала“. Кржаловски очекува голема посетеност.

Галичката свадба, која е организирана манифестација од 1963, во изминатите пет децении прерасна во туристичка атракција. Содржи 30 свадбени обичаи од мијачкиот крај. Свадбите во Галичник секогаш се правеле околу верскиот празник Петровден кога печалбарите се враќале дома.

По Галичката свадба и оваа година ќе следува Галичкото културно лето кое ќе трае до 18 август. Во негови рамки се двете колонии - книжевната на 10-ти, 11-ти и 12 август и ликовната - на 15 август. По повод полувековниот јубилеј, се подготвува и монографија за Галичка свадба која ќе биде промовирана во септември.


Статијата е прочитана 1614 пати.

Испрати коментарКнига за сите љубовни афери на Мик Џегер
Наскоро два нови албума од починатата Ејми Вајнхаус
Кејти Холмс и Том Круз, сепак, се разведоа спогодбено
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
Скарлет Јохансон најплатена актерка на сите времиња
Штипската „Хасанагиница“ на „Бит фест“
Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
„Кристален глобус“ за норвешкиот „Речиси маж“
Писателот Габриел Гарсија Маркес заболен од деменција
Норвешкиот филм „Хенрик“ победник во Карлови Вари
„Дјуран Дјуран“ направија концерт за паметење
„Големиот инквизитор“ на Питер Брук утревечер во Скопје
Нови локации и знаме за 51. „Струшки вечери на поезијата“
Почна снимањето на филмот „Подиграфка” на режисерот Горан Тречовски
Никола Маџиров на поетски фестивал во Ледбери
Над 8.000 публика се очекува на концертот на „Дјуран, Дјуран“
Костимите добиваат нова димензија
Бата Живоиновиќ во критична состојба по мозочен удар
„Актерот на Европа“ од утре во Ресен
Поетска вечер на Лидија Димковска во Салцбург
Слика на Каналето продадена за три милиони долари
Се сврши синот на Каролина од Монако
Охридско лето не смее да биде заложник на какви било условувања
Алек Болдвин сонувал да го убие адвокатот на бившата сопруга

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 35°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 37°C, Мин: 18°C

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Ова е второ вино на „Тиквеш“, покрај „бела вода“, кое за помалку од една година добива висока оценка и можност за пробив...
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, 28-годишниот Андрес Иниеста заплови во брачните води со својата партнерка А...
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
На концертот на Горан Бреговиќ присуствуваше три и пол илјадна публика која претежно беше средовечна полна со емоции и с...
(ФОТО) Отпад од Пена изложен на плоштадот во Тетово
Мебел за дневна соба, цела кујна, многу облека и обувки што Тетовци го фрлале во водите на реката Пена или покрај нејзин...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |