Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.10.2012, 17:54
Зафировски: Никогаш не било подобро да се инвестира во МакедонијаОва е оцената на претседателот на Одборот на директори на „Македонија 2025“, која го организира Глобалниот инвестициски самит во Охрид

ОХРИД - Глобалниот инвестициски самит ги исполни своите цели, да се зголеми вклученоста на дијаспората во економските процеси на земјата, Македонија да се промовира како привлечна дестинација за инвестирање и да им се помогне на локалните бизниси да бидат конкурентни. Ова е оцената на Мајк Зафировски, претседател на Одборот на директори на „Македонија 2025“, која го организира Глобалниот инвестициски самит што се одржа денес и вчера во Охрид. Овој роден скопјанец и познат менаџер на неколку големи светски компании, нагласи дека никогаш не било подобро време да се инвестира во Македонија.

Пред самиот крај на работниот дел на Самитот, во завршните обраќања првиот човек на скопски „Макстил“ и член на одборот на директори на „Македонија 2025“, Минчо Јорданов истакна дека дискусиите покажале оти се неопходни две работи: врските со дијаспората ќе овозможат побрз трансфер на знаење како и дека и во Македонија и во светот има голем број мали, средни и големи фирми кои што можат да го подржат овој процес на трансфер на знаење и на технологија. (М.Ј.)

Статијата е прочитана 2440 пати.

Испрати коментарМакедонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Косово врие по средбата на Дачиќ и Тачи
Граната од Сирија погоди здравствен центар во Турција
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Бизнис климата се подобрува, но чекаат уште реформи
Старо-ново плато кај Педагошка академија
Романски бизнисмени заинтересирани да инвестираат во Кавадарци
Дорис Пак - ЕУ нема инструменти за враќање на визите
(ФОТО) Груевски - ВМРО е препознатлив код на македонскиот народ
Што ќе содржи српскиот предлог до Иванов
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
Возач усмрти пешак во скопски Бутел
Министерството за транспорт има нова адреса
Државната награда „23 Октомври“ врачена на Георгиевски и Зендели
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работи
Жени фармери од Косово во посета на ФФРМ
Македонски хакери нападнаа албански владини сајтови
Ивановски на Конгресот за информатичка технологија во Монтреал
Грција до утре мора да постигне договор за мерките за штедење
Честитка од Вељаноски по повод Денот на револуционерната борба
Врачување на државната награда „23 Октомври“
Обама подобар во последниот ТВ-дуел
Македонија го одбележува Денот на македонската револуционерна борба
Груевски побара поддршка од Монти за датум за преговори
Бодигарди ќе обезбедуваат со оружје и дресирани кучиња
Владата ќе објави нов тендер за Чебрен и Галиште
По шест години, Рубинчо Заревски осуден на условна казна
Внимавајте наместо мед да не купите пченкарен сируп
„Лос Анџелес тајмс“ е за Обама
Тачи му испратил порака на Белград
(ФОТО) Две момчиња тешко повредени во сообраќајка кај Василево
Чингоски и Бошковски се повлекоа од ЕЛЕМ и МЕПСО
Повисоки цени за еуросупер 98 и дизелот
За 390 евра до Дубаи и назад
Месото мора да има декларација
Доживотен затвор за Џихад Џејн
Вториот човек на Ал Каеда на аудио снимка тврди дека е жив
„Купи куќа, купи стан“ и во ноември и декември
Експерти од Норвешка ќе помагаат во спречување на загадувањето во Македонија
Рикер - Западниот Балкан на врвот на приоритетите на Обама
Борло формира нов политички блок во Франција
Од условни казни до 3 години затвор за „Метастаза“
Средба Груевски-Монти во Рим
Потпишан договор за прекугранична соработка меѓу Македонија и Косово
Премиерот Рахој победи во Галиција, сепаратистите славеа во Баскија
Тројца убиени при напад во спа центар во САД
Трета рунда меѓу Обама и Ромни
Навалица во продавниците со користена стока
Дијаспората преку фонд ќе инвестира во Македонија
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијатаItar Pejo, 20.10.2012 19:45:26
Pa sto ne investira, sto ceka ?
od ostrijot, 20.10.2012 19:46:53
gospodine zafirofski dane zgesivte vo izrazuvanjeto i gi zamenifte zborovite poloso so podobro ili.
Ќумбевски, 20.10.2012 19:52:08
Особено па во топлификација. Никој ништо не и` може. И да им поминеш пред врата, има да си платиш, што си помиисал од местото кадешто има веројатност дека се произведува топлина... Нема да нема дивиденда. Инвестициски рај, поарен и од телекомите.
Скептик, 20.10.2012 21:51:18
“Никогаш не било подобро...“. Мало морген почитуван Г-не Зафировски - вистината е поинаква и треба да гласи “Никогаш не било по потребно...“ Арно ама нашата дијаспора не се прикажа баш заинтересирана да инвестира во Македонија ама и некои кои ризикуваа да инвестираат - баш РИЗИКУВАА и си се вратија без намера уште еднаш да ризикуваат.
canberra, 21.10.2012 10:08:13
Do skeptik. Potpolno se slozuvam so vas. Go osetiv na svoja koza, i prema toa na zalost nikogas poveke nazat
miki, 21.10.2012 10:48:18
Ова да не е Бичиклиски ве молам со изјава за новинарите?????? Или па го цитира Груевски?????? So, whats going on dear Godness???????
Dr. Jovan, 21.10.2012 12:49:00
Od koja Dijaspora? Alo , pa ovoj Majk Zafiroski 30 godini ne dosol vo Makedonija, sega pocna pred nekolku godini? Tesko mojata tazna Makedonija, ako ceka razvoj od ovie . Demek ce investirale 15milioni dolari, no drzavata da im vrati 100 milioni. Ne se prosti.
Коста Стоименовски, 21.10.2012 17:00:01
Г-дине Зафировски искрено Ви честитам за успесите што ги постигнувате во компаниите во кои сте вработени. Меѓутоа, никако не можам да се согласам со Вас кога настапувате како мегафон на актуелната македонска власт! Во едно интервју рековте дека Вие не сте инвеститор, но зарем не можевте да убедите ниеден инвеститор од Северно-американскиот континент да инвестира во Македонија, како што тоа го прават Г-динот Ристо Гуштеров и газдите на „Ренова“ и „Везе Шари“ (Шарско кјајце), кои впрочем се Албанци од Македонија? Ве молам престанете заради лична полза (бесплатно пропагирање на Вас како мошне успешен бизнисмен, ангажирање на Вашиот син во кошаркарската репрезентација на РМ итн.) да настапувате како ангажиран апологет на актуелната македонска власт, бидејќи тоа може да Ви се врати како бумеранг! Апропо, колку пари ќе влозите во најавениот Инвестициски фонд?
Angele, 21.10.2012 21:07:18
Ako e tolku povolno za investicii vo Makedonija sto g-dinit Zafirovski ne investira vo MKD ili ne donese nekoj ivestitor posto e vazna faca vo svetot na biznisot ili samo da se najde vo muabet soli pamet.Strucnjaci kako nego treba da im gi ostavime na zemjite kaj sto mudruva a nie imame i sila i kapacitet da se izvleceme.
gastarbajter, 21.10.2012 21:08:33
Aloooo, pa ovie luge investiraat po 500 iljadi dolari vo Makedonija. Dali nekoj voopsto se prasuva kolku danok bi platile vo drzavite od kade sto doagjaat? Sigurno poveke od 500 iljadi, ama ako nekade gi investiraat tie pari, togas nema danok. Vi teknuva sega? Em pomalku pari ke im izlezat od dzebot, em Gvujo i kompanija ke si krknat nesto. I volkot sit, i ovcite na broj...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол��� во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |