Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
10.09.2012, 15:24

(ФУДБАЛ ВЕСТИ) Ибрахимовиќ: „Јас сум жива легенда“Напаѓачот на ПСЖ во својот роден град Малме доби место во тамошниот „Булевар на познатите“

Напаѓачот на ПСЖ, Златан Ибрахимовиќ, изјави дека е „жива легенда“ откако во својот роден град Малме доби место во тамошниот „Булевар на познатите“.

„Ова е голема чест за мене и доказ дека сум постигнал нешто во мојата кариера. Луѓето велат дека пред смртта не можеш да станеш легенда, но јас веќе тоа го сторив. Јас сум жива легенда“, изјави Златан Ибрахимовиќ.

Репрезентативецот на Шведска во својата земја се води како еден од најуспешните спортисти, кои во својата кариера постигнале извонредни резултати, но и придонеле за тамошниот фудбал и спортот.

Зенети идниот потпретседател на Интер?

Капитенот на Интер, Хавијер Зенети, кој пред две недели го прослави 800. меч во дресот на „нероазурите“, може да стане новиот потпретседател на клубот.

За 39-годишниот фудбалер најверојатно оваа сезона ќе биде последна во неговата кариера, поради што челниците на Интер немаат намера да му дозволат да го напушти „Сан Сиро“. Масимо Морати веќе размислува на својот капитен да му понуди едно од високите функции во клубот.

„Ние сме среќни бидејќи во клубот имаме одлични фудбалери, но и интелигентни момци. Нашата желба е Интер секогаш да биде дел од нивните животи, иднина и по завршувањето на нивната кариера“, изјави Морати.

Заминувањето на Зенети во пензија би било големо разочарување за сите фанови на Интер бидејќи ќе загубат голем играч, но од друга страна во клубот ќе добијат човек што ќе помага и надвор од теренот.

Руни: „Роналдо не може без огледало“

Во својата автобиографска книга „Мојата деценија во Пример-лигата“, Вејн Руни му посвети место и на Кристијано Роналдо. Напаѓачот на Манчестер јунајтед ја коментира опседнатоста на Португалецот со неговиот изглед.

„Португалецот е неверојатен, таков човек не сум сретнал. Опседнат е да се гледа постојано во огледало и да се воодушевува на својот изглед. Кога се подготвувавме да играме фудбал, тој сака да се гледа пред огледало. Пред да истрча на теренот, постојано ја прави истата рутина: го облекува дресот, копачките, се врти кон огледалото и гледа како му стојат“, открива Вејн Руни.

Статијата е прочитана 791 пати.

Испрати коментарАдеми од Динамо Загреб во македонскиот дрес?
Гвардиола го поддржува отцепувањето на Каталонија
Ферер победи за водство на Шпанија против САД
Пандев - Хрватска и Србија ќе паднат во Скопје
Претседателот на Фенербахче ја шокира Евролигата
Металург не отпатува во Прешов на натпревар од СЕХА лигата
Стефанов - Заминувам од лични причини, но останувам во репрезентацијата
Тајсон љубител на мјузикли!
Арсенал сака да го задржи Венгер
Димитриевиќ ја преслуша Барселона
Роналдо фокусиран на победите, а не на договорот
Монтепаски му оддаде почит на Мекејлеб
Пари од УЕФА за четири македонски клубови
„Коцкестите“ со голем бод од Брисел
Србија го фати последниот воз за Евробаскет 2013
Парична награда од 30.000 евра за Наковска-Бикова
Кличко ја почна изборна кампања во Украина
Јаневски - Македонија заслужи да победи во Глазгов
Талевски и вети нова стрелачка сала на Наковска-Бикова
Хулигани ги каменувале Меси и Аргентинците
Мекларен нема план Б ако си замине Хамилтон
Оланд на слепа параолимпијка - „Ви мавтав, но не ме видовте“
Мари, конечно, со Гренд-слем трофеј
(ФОТО) Тренинг на македонската репрезентација на „Хампден парк“ во Глазгов
Надежите на Македонија не се пласираа во баражот за ЕП
Левин - Шкотска мора да ја победи Македонија
Македонска решителност против шкотската агресивност
Ѓоковиќ и Мареј во вечерашното финале
Металург едвај извлече реми против Хоризонт Здравје
Металург надмоќно до групите од Лигата на шампионите
Контадор ја освои Вуелта
Четврта титула за Серена Вилијамс на Jу- Ес опен
(ФОТО) Свечено затворени 14. Параолимписки игри во Лондон
Металург во финалето на квалификациската група за ЛШ
Хамилтон ја освои пол позицијата во Монца

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Петок
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 16°C

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Во Конго отриен нов вид мајмун
Овој вид мајмуни локалните жители ги нарекуваат лесула, а нивните задници имаат специфична сина боја...
Стогодишник се` уште работи во „Волмарт“
Највозрасниот работник во САД има 100 години и веќе 29 години работи во супермаркет на „Волмарт“ во Канзас...
Жителите на Фокландските Острови се сметаат за Фокландери
Според пописот Островјаните се гледаат себеси како жители на самостојна прекуморска територија и бараат од Аргентина да ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |