Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
16.08.2012, 11:41

Жените во Северна Кореја ќе можат да возат велосипед, носат фармери и високи потпетици

Севернокорејските власти оваа забрана ја воведоа за време на владеењето на поранешниот лидер Ким Џонг-ил

Севернокорејските власти ја укинаа забраната, воведена во ’90-те години од минатиот век, со која на жените не им беше дозволено да возат велосипед, јавија јужнокорејските медиуми.

Севернокорејските власти оваа забрана ја воведоа за време на владеењето на поранешниот лидер Ким Џонг-ил. Според некои информации причина за воведувањето на ваквата забрана е смртта на ќерка на висок воен функционер, која починала, откако била удрена со автомобил додека возела велосипед во центарот на Пјонгјанг.

По инцидентот во главниот град беа изградени специјални велосипедски патеки, а на граѓаните им беше наредено да ги регистрираат своите велосипеди, а во спротивно треба да платат казна. Во медиумите се појаснуваше дека возењето велосипед за припадничките на понежниот пол, кои носат здолништа, не е морално согласно нормите на социјалистичкото општество.

На почетокот на 21. век оваа забрана не се почитуваше толку строго, но властите сепак повремено правеа проверки.

По доаѓањето на власта на синот на Ким Џонг-ил, Ким Џонг-ун беа укинати и други забрани, како на пример забраните за носење фармерки, обекти, чевли со високи потпетици или со висока платформа.


Статијата е прочитана 610 пати.

Испрати коментарЗаврши снимањето на патописниот филм „Move on“ во Македонија
Премиера на „Платеници 2“ во кино „Милениум“
На „Охридско лето“ барокна музика со италијанскиот ансамбл „Колегиум про музика“
Поетска книга на Лидија Димковска објавена во САД
„До балчак“ пристигна во Куршумли-ан
Салман Ружди - Иран и јас имавме многу интимен однос
Признанието „Пријател на Република Македонија“ за Волф Ошлис
(ИНТЕРВЈУ) Многу е тешко да се измери успехот
Балканската сага на Луан Старова во 12 тома
Пречесниот Мун е во критична здравствена состојба
Трисет и пет години од смртта на Елвис Присли
Англичанец обвинет за „ѕиркање“ во соблекувалните на кинеските пливачки
Најубавата Македонка ќе се избира на Велешко Езеро
Ван Гог, Галија и Дубиоза Колектив на годинашниов „Тиквешки гроздобер“
Филмот „Татко“ вечерва на „Бит фест“
Специјална награда „Златна камера 300“ за Кристијан Бергер
Британска двојка доби над 148 милиони фунти на Евролотарија
Жан Клод Ван Дам ја признал аферата со Кајли Миног
„Балканскиот филмски караван“ продолжува на БитФест
Почина Хелен Гарли Браун - легендарната уредничка на „Космополитан“
Пронајдени загубени пирамиди во Египет
Почина Карло Ламбарди, творецот на „Е.Т.“ и на „Алиен“
Сонцето е опкружено со темна материја
Романот „Сестрата на Зигмунд Фројд“ објавен на словенечки јазик
Филмски денови „Sее а Paris“ во рамки на Битфест
„Госпоѓица Јулија“ на „Охридско лето“ во чест на Стриндберг
„Балкански музички плоштад“ денеска и утре во Охрид
(ИНТЕРВЈУ) Детскиот театар е важен за формирање на публиката
Грчка изложба и концерт на „Хармосини“ на „Бит фест“
Конзервација на локалитетот Стибера
Во Битола почнува АКТО 7
Гигантските ѕвезди не се мистерија
И „Охридско лето“ го слави Стриндберг

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 16°C

Сабота
Сончево
Макс: 33°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) Последно „светнување“ на „Паднатите херои“
При крај е уредувањето на покриениот Прометеј, обелискот со жената-ангел со венец во рацете и четирите исправени коњи, д...
Соларен брод чека да заплови во Охридско Езеро
Иноваторот Горан Ангелковиќ има проект за брод кој се движи на сончева енергија и бара инвеститор за да го изгради...
(ИНТЕРВЈУ) Многу е тешко да се измери успехот
„Да не беше филмот ’Продолжи‘, во овие места немаше ни да дојдам, воодушевен сум од убавината и големиот број извонредни...
Салман Ружди: Иран и јас имавме многу интимен однос
Треба да се каже дека Арапската пролет е готова. Младите луѓе кои ги почнаа демонстрациите беа политички невини. Нависти...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |